موج
کدخبر : ۳۸۲۵۱۸ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-382518

خطیب‌ زاده در نشست خبری:

سخنگوی وزارت خارجه گفت: بعید است این دور از مذاکرات وین ، دور آخر باشد و آمریکا باید تصمیمات خود را بگیرد.

به گزارش خبرگزاری موج، سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان در نشست خبری این هفته خود اعلام کرد:  ۳.۵ میلیون واجد شرایط برای شرکت در انتخابات در خارج از کشور داریم.

وی افزود: یک میلیون تعرفه رای برای وزارت خارجه اختصاص داده شده است، تاکنون حدود ۶۷۹ هزار برگه تعرفه رای به نمایندگی‌های ایران در خارج از کشور ارسال شده است.

خطیب زاده تصریح کرد: در ۱۳۳ نمایندگی ایران ۲۳۴ شعبه اخذ رای در نظر گرفته شده است. تحقیقا در تمام کشور‌هایی که دارای نمایندگی هستیم یک و یا بیش از یک صندوق رای در نظر گرفته شده است و در سه کشور از جمله کانادا امکان برگزاری انتخابات فراهم نشد.

وی یادآور شد: هموطنان ایرانی در کانادا می‌توانند با مراجعه به نقاط مرزی کانادا و آمریکا در انتخابات شرکت کنند، چرا که در این مناطق با هماهنگی‌های انجام شده صندوق اخذ آرا در نظر گرفته شده است.

خطیب‌زاده درباره آخرین مذکرات وین یادآور شد: آنچه در وین در حال انجام است، کمیسیون فصلی برجام برای بازگشت آمریکا به تعهداتش است. مذاکرات وین به بن بست نرسیده و گفت‌وگو‌ها درباره برخی ظرایف فنی، سیاسی و اجرایی در حال انجام است. من فکر می‌کنم زود است برای نتایج آن‌ها گفت‌وگو کنیم.

وی با تاکید بر اینکه این دور بعید است دور آخر باشد، اظهار کرد: آمریکا باید تصمیم خود را بگیرد و بداند در موضع برابر میان ایران و گروه ۱+۴ وجود ندارد. آن‌ها بدانند طرف خاطی و نقض کننده برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ است. باید تضمین‌های لازم را برای عدم تکرار اتفاقات دوران ترامپ بدهد.

آنچه در وین در حال انجام است، ربطی به انتخابات و تحولات داخلی ایران ندارد

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به این سوال که آیا طرف‌های مذاکره‌کننده در وین منتظر نتایج انتخابات هستند، گفت: آنچه در وین در حال انجام است، ربطی به انتخابات و تحولات داخلی ایران ندارد. گفت‌وگو‌ها نیز فرسایشی نشده و فکر می‌کنم زمان برای موضوعات باقی مانده کم است. باید در مورد این موضوعات تصمیم سیاسی در پایتخت‌ها گرفته شود، که اگر گرفته شود، بازگشت به برجام ممکن است.

وی افزود: توافق ما فنی است و از زمان اجرایی شدن مصوبه مجلس، دسترسی فراپادمانی به آن‌ها ندادیم. اینکه در یک ماه به نتیجه برسیم، بدبین نیستم. اگر هم نرسیدیم، ادامه شرایط و پاک کردن یا نکردن دوربین‌ها تصمیم داخلی است. البته نباید قضاوت کرد، ان‌شاالله گفت‌وگو‌ها با تضمین منافع ایران به نتیجه برسد.

خطیب زاده در مورد مذاکرات ایران و عربستان هم گفت: همواره از گفت‌وگو با همسایگان استقبال کردیم و عربستان نیز از این امر مستثنی نیست. در سال‌های گذشته که ریاض علاقه‌ای برای گفت‌وگو نداشت، تکرار می‌کردیم بهترین راه برای حل و فصل موضوعات گفت‌وگو است. در موضوعات دوجانبه، منطقه و بین‌المللی در سطح قابل توجهی موضوعات را جلو بردیم.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی در پاسخ به این سوال که آیا تحریم‌های نفتی از مسائل باقی مانده در برجام است اظهار کرد: درباره رفع بخشی از تمامی تحریم‌ها توافق شده است.

خطیب‌زاده در مورد سفرش به عراق و گسترش همکاری‌های رسانه‌ای و دیپلماتیک خاطرنشان کرد: در گفت‌وگو‌های من و دوستان در عراق، در خصوص مسائل مختلفی صحبت شد. در مورد مسائل مورد پیگیری مانند راه‌آهن بصره و شلمچه، روادید و... گفت‌وگو‌های خوبی انجام شد. در مورد مراودات مردمی همکاری‌های خوبی انجام شده، ولی جای گسترش بیشتری وجود دارد.

وی با بیان اینکه یکی از ویژگی‌های روابط ایران و عراق، درهم‌تنیدگی مراودات مردمی است، تصریح کرد: در مورد تبادلات فرهنگی، هنری و رسانه‌ای نیازمند کاری بیشتری هستیم و امیدواریم با سفر وزیر فرهنگ عراق به ایران و ... در مورد آن‌ها توافقات بیشتری داشته باشیم. مانعی برای گسترش روابط نمی‌بینیم، ولی باید ترغیب‌ها هم ایجاد شود.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی درباره فرایند فروش نفت ایران پس از رفع تحریم‌ها بیان کرد: در دوران تحریم‌های حداکثری شکست‌خورده آمریکا هدف اصلی صنعت نفت بازپس‌گیری سهم ایران در بازار نفت بود. طی همین یک سال اخیر، بخشی از این سهم پس گرفتیم. گفت‌وگو‌ها همواره در لایه‌های مختلف انجام شده است.

خطیب‌زاده همچنین درباره توئیت رابرت مالی نماینده ویژه آمریکا در امور ایران اظهار کرد: دولت آمریکا مسبب مرگ بسیاری از بیماران در ایران بوده است. دولت متبوع او شریک جنایت‌های ترامپ علیه ملت ایران با ادامه تحریم‌ها بوده است. آن‌ها بجای اشک تمساح به رکورد بسیار تاریخی که در روابط خارجی به جای گذاشتند توجه کنند. هیچ کشوری بعید است به تعهدات و امضای آمریکا اعتماد کند چراکه آن‌ها نشان دادند نقض‌کننده تعهدات‌شان هستنند.

وی در پاسخ به سوالی بمنی بر اینکه آیا آتش‌سوزی‌های اخیر در ایران توسط اسرائیل انجام شده است؟  بیان کرد: منابع امنیتی باید به این سوال پاسخ دهند.

سخنگوی وزارت امور خارجه همچنین در مورد راهزنی دریایی آمریکا اظهار کرد: دولت آمریکا مانند راهزن دریایی در چند مورد نفت‌هایی که حتی برای ایران نبوده، را فروخته است که غیرقانونی است. راهزنی، راهزنی است و فرق نمی‌کند آن نفت برای چه کسی است. این مسئله را باید لیست شرمندگی‌های دولت واشنگتن اضافه کرد.

خطیب‌زاده در پاسخ به سوالی درباره مذاکرات وین گفت: مهمترین ملاک ما سیاست‌های اعلام شده از سوی رهبر انقلاب و دستورالعمل‌های ابلاغ شده شورای عالی امینت ملی است.  برجام بیشتر و کمتر را نمی‌پذیریم. اگر توافقی شود، اتفاق خاصی رخ نمی‌دهد و مانند توافقات دیگر کمیسیون مشترک برجام است.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه مشکل مذاکرات وین کجاست و چه چیزی موجب عدم توافق تا این لحظه شده است، ادامه داد: مذاکرات در فضای عمومی پیگیری نمی‌شود. در برخی از موضوعات ظرایف فنی، حقوقی، اجرایی و... باقی مانده است که این ظرایف به اندازه موضوعات اصلی مهم هستند. البته در مورد چند موضوع اصلی گفت‌وگو‌ها هم در جریان است.

سخنگوی وزارت امور خارجه با بیان اینکه آمریکایی‌ها باید تضمین‌هایی بدهند که اتقاقات دوران ترامپ تکرار نمی‌شود، تصریح کرد: چگونگی اجرای تعهدات آمریکا و چگونگی توقف اقدامات جبرانی ایران در گفت‌وگو‌ها در جریان است. هیچ بن‌بستی وجود ندارد. گفت‌وگو‌ها در مسیر خود جلو می‌رود و طرف‌ها با جدیت در حال رایزنی هستند. با همین روند می‌توان به یک متن رسید. هیئت‌ها به پایتحت‌ها برمی‌گردند و آنگاه می‌توان گفت دور بعد می‌تواند دور پایانی باشد یا خیر.

خطیب‌زاده در مورد ادعا‌های یوسی کوهن رئیس سازمان اطلاعات رژیم صهیونیستی خاطرنشان کرد: رژیم اشغالگر قدس منبع ناآرامی و تروریسم در منطقه است. آن‌ها ریشه گرفتاری‌های ۷۰ سال غرب آسیا هستند. آن‌ها به نقطه‌ای از موجودیت نامشروع‌شان رسیده‌اند که با گردن‌کشی اعلام می‌کنند ترور انجام داده و بمب‌گذاری می‌کنند.

وی اضافه کرد: می‌دانیم چه حجمی از اقدامات در داخل ایران از سوی کشور‌ها از جمله رژیم اشغالگر قدس انجام می‌شود، ولی این مسئله حرکت پویای علمی و فناوری ایران را در عرصه هسته‌ای، موشکی، دفاعی و... متوقف نکرده است. هرکجا هم لازم بوده، پاسخش را قاطع داده‌ایم و کسی که این پاسخ را دریافت کرده خودش می‌داند چه دردی داشته است.

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به این سوال که انتخابات ریاست جمهوری در کدام کشور به جز کانادا برگزار نمی‌شود، گفت: به غیر از کانادا، یک کشور سنگاپور است که با وجود داشتن سفیر به دلیل مقررات کرونایی این انتخابات برگزار نمی‌شود و دیگری یمن است.

خطیب‌زاده در مورد لغو روادید ایران و عراق هم بیان کرد: مصوبه هیئت دولت لغو روادید تا سقف ۴۵ روز و به صورت مشروط است. مشروط بر این است که عمل متقابل از سوی دولت عراق انجام شود. دوستان عراقی نیز علاقه‌مند به این کار هستند، اما این مسئله نیازمند مصوبه پارلمان عراق است. ما آماده لغو روادید به صورت متقابل هستیم. این لغو روادید نیز محدود به اربعین نخواهد بود.

وی در مورد اقدامات وزارت امور خارجه در مورد واکسن کرونا گفت: وزارت امور خارجه با تمام قوا تلاش کرده است تا واکسن وارد کشور شود. در تامین واکسن‌های وارد شده، وزارت امور خارجه براساس دستورالعمل‌ها تلاش کرده است. وزارت امور خارجه در مورد واکسن مشترک با کوبا و واکسن‌های وارداتی از چین، روسیه و هند با افتخار نقش معرفی‌کننده، تسهیل‌کننده و مذاکره‌کننده را در کنار وزارت بهداشت داشته است. واردات واکسن خارجی در کنار ساخت واکسن‌های غرورآفرین ملی ادامه خواهد داشت. احتمالا خبر‌های خوبی نیز در مورد واردات واکسن طی روز‌های آینده خواهید شنید.

خطیب‌زاده در مورد تحولات افغانستان یادآور شد: تحولات افغانستان را از نزدیک رصد می‌کنیم. تحولات عمده‌ای در جریان است. موج جدیدی از خشونت و تروریسم در افغانستان افزایش یافته است. فجایعی که در این کشور در حال رخ دادن است، به خصوص علیه هزاره‌ها که قربانی تروریسم کور شده‌اند ، را محکوم می‌کنیم.

وی تصریح کرد: تنها راه انجام گفت‌وگو‌های بین‌الافغانی با حضور تمام گروه‌های افغانستانی است. ایران تلاش کرده این گفت‌وگو‌ها را با حضور تمام گروه‌ها تسهیل کند. هیچ دولت انحصارگری آینده افغانستان نیست بلکه یک دولت فراگیر ملی باید دولت افغانستان باشد.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو
  • گزارش
  • یادداشت

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها