موج
کدخبر : ۳۷۵۷۸۱ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-375781

رستم قاسمی رسما برای انتخابات ریاست جمهوری دوره سیزدهم اعلام کاندیداتوری کرد.

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری موج،  رستم قاسمی وزیر نفت دولت دهم امروز  در نشست خبری خودکه در مجموعه فرهنگی شهدای انقلاب اسلامی برگزار شد،  برای سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری اعلام کاندیداتوری کرد.

قاسمی افزود: باید در ریل گذاری اقتصادی کشور تغییر ایجاد کنیم تا به اقتصاد پیشرفته برسیم. اقتدار در حوزه اجتماعی و اقتصادی از مولفه ای است که برای تغییر در اقتصاد کشور لازم است و باید در مولفه دوم هم تغییراتی ایجاد شود. شفافیت، بهره وری و تولید و آموزش نیروی انسانی می‌تواند به ریل‌گذاری اقتصادی کمک کند.

داوطلب نامزدی انتخابات ریاست جمهوری افزود: آمادگی دارم رانت‌های بزرگ را از بین ببرم و سی‌مرغ مردم ایران را با افتخار سیمرغ کنم و دست کمک خود را به سوی ایرانیان در هر نقطه از جهان دراز کنم و در خاکریز پیشرفت و آبادانی باشم. همچنین صلح و اقتدار را به مردم هدیه کنم و بار دیگر چون ریاستم در اوپک به ایران کمک کنم و امروز با شما عهد می‌بندم در این راه درگیر بازی‌های موجود نباشم.

قاسمی عنوان کرد: باید در ریل گذاری اقتصادی کشور تغییر ایجاد کنیم تا به اقتصاد پیشرفته برسیم. اقتدار در حوزه اجتماعی و اقتصادی از مولفه ای است که برای تغییر در اقتصاد کشور لازم است و باید در مولفه دوم هم تغییراتی ایجاد شود.

وی تصریح کرد: بازار ٨٠ میلیونی می‌تواند بسیاری از مشکلات و اشتغال را حل کند. ما سالی یک میلیون فارغ التحصیل و متقاضی ورود به بازار کار داریم و سالی یک میلیون مسکن نیاز داریم. ساخت مسکن می‌تواند سالانه سبب رونق و تولید شود. بحث بعدی درباره نظام بانکداری است و در این مدت بسیاری از کارخانجات به بانک‌ها واگذار شده است. باید نظام بانکداری را تغییر دهیم و اصلی ترین موضوع رونق در کشور است و متاسفانه موضوع بورس می توانست سبب رونق تولید باشد اما این امر میسر نشد و احیای بورس می‌تواند سبب رونق اقتصادی شود.

قاسمی خاطرنشان کرد: متاسفانه آسیب‌های اجتماعی خیلی افزایش یافته و ریشه اصلی آن اقتصادی است و با حل مشکلات اقتصادی، مردم که امروز برای گذراندن روزمره با مشکل روبرو هستند. بهبود کیفیت اقتصادی زندگی مردم می‌تواند تاثیر مهمی در بهبود آسیب اجتماعی داشته باشد.

وی درباره حضور نظامی‌ها برای نام نویسی در انتخابات، عنوان کرد: دوستان نظامی می توانند در انتخابات مجلس و ریاست جمهوری شرکت کنند اما برای ریاست جمهوری نیاز به استعفا از ساختار نظامی ندارند. از ٤١ مورد رییس جمهور آمریکا ٣٦ مورد نظامی بوده است.

قاسمی عنوان کرد: تیم همکاران خود را به مردم معرفی خواهم کرد و در مصاحبه‌ای گفتم حداقل ٥٠ درصد کابینه من جوانان هستند. وقتی در قرارگاه خاتم الانبیا مسوولیت داشتم شرکت صدرا را که در حال ورشکستگی بود به پیشنهاد دولت خریداری کردم.

وی یاداور شد:وقتی وزیر نفت شدم شناورهای خلیج فارس را به شمال کشور بردم و  به طور آزمایشی نفت استخراج شد قرار بود ادامه یابد اما تعطیل شد. باید از نفت برای ساخت ایران آباد استفاده کنیم و نفت را به فرآورده تبدیل کنیم. زمانی که وزیر بودم و در دوره تحریم گاز را جایگزین بنزین کردم.

*رییسی قبلا گفت برنامه‌ای برای حضور در انتخابات ندارم

قاسمی درباره اجماع در اصولگرایان عنوان کرد:  با رییسی دو ماه پیش ملاقات داشتم و او گفت که برنامه ای برای حضور در انتخابات ندارم.

 قاسمی در پاسخ به  سوالی در مورد اینکه در صورت پیروزی در انتخابات حاضر به ادامه مذاکرات وین هستید؟ خاطرنشان کرد: آمریکایی‌ها بدون بهانه از برجام خارج شدند که ظلم بزرگی است. امروز هم دولت به نوعی موافق و نویسنده برجام بود لذا دیگر نباید شرطی برای برگشت برجام وجود داشته باشد و مذاکرات بازگشت بدون قید و شرط به برجام است. در مجموع اگر رئیس جمهور شوم، مذاکره می‌کنم اما مذاکره‌ای با اقتدار و سکان آن را در دست خودم باشم. غیر از رژیم صهیونسیتی با همه دنیا مذاکره می‌کنیم. 

داوطلب سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در واکنش به پرسش دیگری در مورد اینکه به نفع چه کسی حاضر به کناره‌گیری هستید؟ گفت: برای اینکه در دولت آینده مسئولیتی بگیرم، چنین تصوری ندارم و زمانی که برای سکانداری وزارت نفت انتخاب شدم با این مسئولیت مخالف بودم و بعد از چند ماه پذیرفتم. لذا هر جایی لازم باشد به نفع افراد کنار میکشم. 

وی درباره اینکه اظهارات اخیر خود در مورد کمک‌های نظامی ایران به کشورهای منطقه متذکر شد:  در مورد کمک‌های ایران به سوریه و عراق مصاحبه کردم و عدد و رقم آن هم موجود است.‌ در بحث انصارالله هم به دوستان توصیه می‌کنم به متن عربی آن مراجعه کنند. 

قاسمی در  پاسخ به سوال خبرگزاری موج مبنی بر اینکه بعد از ترور فیزیکی حاج قاسم توسط غرب، اخیرا شاهد ترور شخیصتی ایشان از سوی غرب زده ها هستیم. به نظرتتون چرا این جریان با قهرمان ملی چنین کاری میکند؟ همگان به نقش میدان در دیپلماسی اذعان دارند ولی شاهد هستیم اقای ظریف از اینکه چرا نمیتونسته به حاج قاسم دستور بده ناراحت هست؟ چرا باید چنین باشد؟  افزود:  تعجب می‌کنم ظریف که ۸ سال فرمان سیاست خارجه را برعهده داشته و به قول خودش هفته ای یکبار با شهید سلیمانی دیدار داشته ،چنین صحبت‌هایی را می‌گوید که به نوعی ظلم به شهید سلیمانی است. بنده تا لحظه شهادت سردار سلیمانی در کنار ایشان بودم. 

وی با بیان اینکه شهید سلیمانی با تمام وجود به این مملکت خدمت کرد و قهرمان تاریخ ایران است، ادامه داد: شهید سلیمانی به دنبال شهادت بود و امروز حق ایشان نیست که اینگونه در مورد او صحبت شود.

قاسمی تاکید کرد: شهید سلیمانی خط قرمز داشت اما به دور خود دیوار نکشیده بوداز دوستان گله مندیم که چرا در این شرایط و مقطع مطالبی از رسانه های دشمن پخش می شود که این امر اصلا قابل قبول نیست.

*خود را رجل سیاسی می دانم

قاسمی در پاسخ به سوال دیگر خبرگزاری موج مبنی بر اینکه با استناد به اصل 115 قانون اساسی که یکی از شرایط احراز صلاحیت ریاست جمهوری را، «رجل سیاسی و مذهبی» عنوان کرده، آیا شما خودتان را «رجل سیاسی» میدانید؟ با کدام سابقه سیاسی؟ گفت:  سالها در آبادانی و اقتصاد کشور تلاش کرده ایم و پاسخگوی کابینه و هیات وزیران در زمینه های  سیاسی بودیم و فکر میکنم در این زمینه مشکلی نداشته باشیم.

داوطلب سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری خاطرنشان کرد: یکی از اشکالات این است که روسای جمهور حدود۸ سال کار میکنند و سال آخر می‌گویند که نمی‌گذارند کار کنیم که این ظلم به کشور و مردم است. در حالی که وقتی فردی این مسئولیت را برعهده می‌گیرد، از همه اختیارات و وظایف این جایگاه مطلع است. لذاوقتی میگویند نمی‌گذارند، از خط قرمز نظام هم فاصله می‌گیرند. 

وی در توضیح انتقادات خود نسبت به برجام گفت: انتقاداتی به برجام وجود دارد و خود دوستان به ضعف‌های آن معارف هستند. 

قاسمی در مورد برنامه خود برای سیاست خارجه اظهار کرد:  در دوران مسئولیتم‌در اوپک با سران بسیاری از کشورها برخورد داشتم البته در آن زمان تحت تحریم‌های شدید بودیم، لذا گام اول خود را بر روی توسعه روابط با کشورهای همسایه نظیر عراق و قطر است. همچنان که برداشتن ویزا برای رفت‌و‌آمد به قطر از جمله اقدامات زمان بنده است. همچنین در آن دوره با چین و کشورهای آفریقای روابط مناسبی داشتیم. اگر آمریکایی‌ها هم تحریم‌ها را بردارند، مانعی برای مذاکره وجود ندارد. 

داوطلب سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ادامه داد: سال‌های ۹۰ و ۹۱ تحریم‌هایی داشتیم که این تحریم‌ها تا زمان برجام بود و بعد اتفاقاتی که در مورد برجام افتاد، تحریم‌ها برگشت، که از همان ابتدا و همانطور که زنگنه در مجلس گفت بنده مانند همه این سال‌ها به دولت کمک کردم. حدود ۶ میلیارد دلار در کره پول داریم که این منابع مالی مربوط به دوره قبل از خروج آمریکا از برجام است. در حال حاضر به دلیل حاکمیت سیاست U-Turn نمی‌توانیم گردش مالی بین‌المللی داشته باشیم. 

قاسمی گفت: از زمان بعد از جنگ‌ برای بازسازی مناطق تخریب شده بسیار فعالیت کردیم. سد لار و سد لتیان یکی از نمونه‌های اقدامات برای بازسازی تخریب‌های صورت گرفته، زمان جنگ است. در دوران جنگ بندر نداشتیم و در همان دوران هم یوگسلاوی برای ایران یک بندر کوچک‌ ساخت. اما بعد از جنگ بنادر بسیاری از جمله عسلویه و بندر شهید رجایی ساخته شد. یکی از موضوعات بسیار مهم بحث لایروبی بود.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها