موج
کدخبر : ۳۷۵۴۹۷ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-375497

علیرضا زاکانی:

رئیس مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی گفت: ارتقاء آگاهی و عقلانیت در جامعه ویژگی خاص مجلس شورای اسلامی در کنارقانونگذاری و نظارت می باشد.

به گزارش خبرگزاری موج، علیرضا زاکانی با اشاره به نقش ملی و محلی نمایندگان اظهار داشت: نمایندگان می‌توانند از نقش محلی و ملی خود برای بالا بردن مشارکت مردم بهره مند شود.

وی تصریح کرد :هر نماینده صاحب اعتباری در حوزه انتخابی خود است که با توجه به نقش محلی خود در انتخابات می تواند شرایطی را فراهم کند که حضور مردم در انتخابات افزایش یابد و از طریق نقش ملی خود نیز، با تصویب قوانینی مانند طرح راهبردی مجلس برای مقابله با تحریم هاکه در ۱۲ آذر ۹۹ تصویب و باعث شد تمام دشمنان به ویژه آمریکا، اروپا و دیگران به استیصال بیفتند،باعث بالا بردن مشارکت مردم در انتخابات شوند.

این مقام مسئول اضافه کرد:البته معتقدم مجلس خوب نتوانست این خدمت بزرگ را حتی در حد خود آن کار برجسته سازی و به مردم معرفی کند ولی مهمترین کار این است که مجلس بتواند بر مدار خدمتگزاری هم قاعده گذاری درست انجام دهد و هم نظارت صحیح را در دستور کار بگذارد و گزارش آن را هم دائماً با مردم در میان بگذارد.

رئیس مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: در کنار خدمتگزاری و حرکت درست در مسیر قانون گذاری و نظارت، جنبه آگاهی بخشی در خصوص انتخابات و مسیری که فراروی منتخبین هست، دقت را در جامعه باید افزایش داد که در کنار امید دادن و خدمتگزاری و ایجاد نشاط و حرکت در مسیر، حضور بیشتر در پای صندوق‌های رای ایجاد شود.

وی با اشاره به اینکه جامعه برای این کار نیازمند دوگانه سازی است گفت: دوگانه سازی به دو شکل می تواند باشد دوگانه سازی ممدوح و دوگانه سازی زشت.

زاکانی افزود: پدیده قطبی کردن جامعه بر مدارنیازهای اصلی و اساسی ورشد یافته انقلاب اسلامی شکل می گیرد،یعنی اگر ما دوگانه سازی را در جامعه ایجاد کنیم که مبتنی بر کارآمدی و خدمت در جامعه باشد دوقطبی ممدوح است اما اگر جامعه را شرطی کنیم مبتنی بر مذاکراتی که در وین صورت می گیرد که آقای روحانی هم خیلی علاقه مند اینگونه دو قطبی سازی است،صورت گیرد این دو قطبی کج و ناراست است.

رئیس مرکز پژوهش های مجلس ادامه داد: اولا اصل مشارکت در انتخابات و پیروزی جبهه انقلاب وخدمت و کارآمدی آن برای ما اهمیت دارد، ثانیاً اینکه نقش مجلس در کنار نظارت،نقش آگاهی بخش هم هست و نمایندگان از طریق نقش ملی خود نیز می‌توانند،زمینه مشارکت بالا را فراهم کنند.

علیرضا زاکانی در پاسخ به سوال یکی از شرکت‌کنندگان در این نشست آنلاین که چرا اکثر هیئت رئیسه مجلس کاندیدا شدن در انتخابات ریاست جمهوری را دارند اظهار داشت این مسئله ناظر به هیئت‌رئیسه نیست و ناظربه کلیت حضور در انتخابات به عنوان نامزد است، از دو جهت آسیب زا و نادرست است.

رئیس مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی در تشریح این دو جهت گفت: یک اینکه مجلس را از کارآمدی انداخته و دغدغه هایی که باید برای رفع آلام و مشکلات شود صرف این مسئله می شود و نکته دوم اینکه این مسئله مردم را نسبت به مجلس بدبین می‌کند و جنبه آگاهی بخشی را کاهش می دهد و  با شرایطی مواجه می‌شویم که خود این افراد که مدعی حضور در انتخابات هستند عملاً نتوانند ظرفیتهای خود را به مردم نشان دهند و کمک می کند به اینکه صحنه یک صحنه شلوغی شود و ممکن است با دوقطبی های نادرست امکانی را فراهم کنند که آنچه تحت مشارکت درون مجلس است ،غفلت کنند.

به گزارش موج؛ ویژه برنامه شنبه های انتخاباتی  با موضوع نقش مجلس در چگونگی افزایش و تعمیق مشارکت آگاهانه مردم در انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰، با حضور اساتید دانشگاه و سخنرانی رئیس مرکز پژوهشهای مجلس شورای اسلامی برگزار گردید. در این برنامه که با عنایت به سخنان مقام معظم رهبری که دولت جوان حزب‌اللهی را علاج کشور دانستند در ادامه سلسله نشست های تخصصی دولت جوانان حزب اللهی و به همت کمیته استانی انتخابات نهضت استادی بسیج وبا همکاری بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی واحد میمه برگزار شد.

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

  • گزارش
  • یادداشت

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها