موج
کدخبر : ۳۷۱۵۸۱ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-371581

ظریف در کنفرانس قلب آسیا:

وزیر امور خارجه کشورمان تاکید کرد: تنها راه برقراری ثبات دائمی در افغانستان، گفتگوهای بین الافغانی است.

به گزارش خبرگزاری موج، محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در سخنرانی خود در کنفرانس قلب آسیا ضمن اشاره به تلاش‌های جمهوری اسلامی ایران جهت همگرایی منطقه‌ای و ورود افغانستان به تعاملات منطقه، برقراری صلح و ثبات در این کشور را تنها با محوریت گفتگوی بین الافغانی ممکن دانست.

وزیر امور خارجه ضمن دعوت از سازمان ملل متحد برای تسهیل مذاکرات بین الافغانی، تاکید کرد: هر گونه موافقتنامه صلح در این کشور باید تضمین کننده حق تعیین سرنوشت مردم افغانستان باشد.

ظریف با اشاره به اتصال راه آهن افغانستان به شبکه راه آهن ایران که در سال ۱۳۹۹ افتتاح شد، این تحول را گام مهمی در تشکیل شبکه راه آهن بین المللی -منطقه‌ای دانست.

وزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به اقدامات ایران در تأمین نیازهای افغانستان در مبارزه با کوید ۱۹، بر ادامه این اقدامات توسط ایران تاکید کرد و از همه کشورها برای همکاری در مبارزه با ویروس کرونا و جنگ دعوت بعمل آورد.

ظریف همچنین با اشاره به دستاوردهای ارزشمند مردم افغانستان در ایجاد حکومت قانون و بویژه تدوین قانون اساسی، تلاش کشورهای منطقه‌ای برای تسهیل گفتگوهای صلح بین الافغانی را ضروری دانسته و راه حل‌های تحمیلی خارجی برخی بازیگران فرامنطقه ای که با اهداف سیاسی داخلی ارائه می‌شود را غیرسازنده شمرد.

وزیر امور خارجه کشورمان در پایان، ضمن تاکید بر اینکه تنها راه برقراری ثبات دائمی در افغانستان، گفتگوهای بین الافغانی است، بر ادامه تلاش‌های جمهوری اسلامی ایران در تسهیل این گفتگوها تاکید کرد.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو
  • گزارش
  • یادداشت

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها