موج
کدخبر : ۳۷۰۰۱۴ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-370014

روحانی در افتتاح پروژه‌ های انتقال آب خلیج فارس:

رئیس‌ جمهور گفت: یک تحول بسیار بزرگ برای شرق کشور و تحول بزرگی برای تولیدات صنعتی به ویژه در تولید مس به وجود می‌آورد که هم تحول برای کشور و هم برای استان و هم برای مردم رفسنجان است.

به گزارش خبرگزاری موج، حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس ‌جمهور پیش از ظهر امروز (یکشنبه) در آیین بهره برداری از طرح های ملی وزارت صنعت، معدن و تجارت پس از استماع گزارش ‌های ارائه شده از سوی اردشیر سعد محمدی سرپرست معاونت معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت، اظهار داشت: فاز دوم خط اول انتقال آب خلیج فارس به رفسنجان، طرح بزرگی است که اولین فاز آن در آبان ماه افتتاح شد و ادامه دارد و ان شاءالله در سال‌های آینده هم خطوط دیگر آن افتتاح شود.

وی عنوان کرد: این طرح یک تحول بسیار بزرگ برای شرق کشور و تحول بزرگی برای تولیدات صنعتی به ویژه در تولید مس به وجود می‌آورد که هم تحول برای کشور و هم برای استان و هم برای مردم رفسنجان است.

رئیس‌جمهور ادامه داد: در انتقال آب از جنوب به شمال که البته مرحوم رفسنجانی بسیار امید داشت که طرح بزرگتری باشد تا خلیج فارس را به دریای عمان متصل کند، اما به یک شکل دیگری در این دولت اجرایی و عملیاتی شد.

روحانی گفت: از سال ۹۴ تا امروز کار بزرگی انجام گرفت و امروز شاهد هستیم آب دریای خلیج فارس و عمان از استان کرمان به یزد می رسد و آبی که به آنجا منتقل می شود مقداری هم بیشتر است و می تواند به مصرف های مورد نیاز دیگر برسد. البته اساس این آب برای تحول صنعتی و با سرمایه گذاری شرکت های بزرگ معدنی انجام می گیرد. امیدواریم این خط انتقال آب موجب تحول بزرگ نه برای استان ها بلکه برای تاریخ شرق ایران باشد.  

وی با بیان اینکه امروز کار بزرگی برای انتقال آب از دریای عمان و خلیج فارس به شهر اصفهان و خراسان جنوبی و خراسان رضوی انجام می‌گیرد، گفت: حدود ۳۰ درصد این خط از پیش آغاز شده است اما طرحی است که باید در طول ۴ تا پنج سال با تلاش به افتتاح برسد؛ ان ‌شاءالله در دولت سیزدهم به افتتاح برسد. طرحی که آرزوی سال‌های قبل مردم خراسان و اصفهان بود که آب پایداری برای توسعه صنایع آنها در اختیارشان قرار گیرد. 

رئیس جمهور تاکید کرد: این طرح، طرح بسیار مهمی است که عملیات اجرایی آن در شرق کشور، استان سیستان و بلوچستان برای آب پایدار خواهد بود و مقصد اول این طرح به سمت زاهدان و بعد به سمت زابل است. البته شرکت در صورتی می تواند به سرعت این طرح را ادامه دهد که هم وزارت صمت و هم وزارت نیرو تعهدات و کمک های خود را انجام دهند.

روحانی با بیان اینکه برای ما آبادانی سیستان و بلوچستان بسیار اهمیت دارد،اظهار داشت: همانطور که در این دولت گازرسانی انجام گرفت و راه آهن بسیار عظیمی در این استان در حال اجرا است و طرح بسیار مهم کشاورزی در منطقه سیستان به اجرا در آمد و تحولاتی که در معادن استان در حال اجرا است که می تواند پشتوانه اصلی برای این طرح باشد. البته این طرح برای آب آشامیدنی مردم هم به مصرف خواهد رسید. امیدواریم این طرح تا چهار سال دیگر عملیات آن اجرایی و تمام شود تا مردم بتوانند از این آب پایدار استفاده کنند. 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو
  • گزارش
  • یادداشت

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها