موج
کدخبر : ۳۶۳۷۹۱ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-363791

کمالوندی خبر داد؛

سخنگوی سازمان انرژی اتمی با بیان اینکه قبل از سه ماه هزار ماشین سانتریفیوژ IR2m را نصب شده خواهیم داشت گفت: در حال حاضر ۱۷ کیلوگرم ذخایر اورانیوم غنی شده ۲۰ درصد است.

به گزارش خبرگزاری موج، بهروز کمالوندی سخنگو و معاون رئیس سازمان انرژی اتمی پیش از ظهر امروز (پنجشنبه) در جمع خبرنگاران و در حاشیه بازدید محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی از تاسیسات غنی سازی فردو عنوان کرد: این بازدید از مجتمع غنی سازی علیمحمدی داشتند از زیرزمین و تجهیزات بالا و ... بازدید کرد.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی افزود: قالیباف و نمایندگان از هر فرصتی استفاده و از همه تاسیسات هسته ای بازدید کنند.

کمالوندی خاطرنشان کرد: این صنعت به نحوی که مورد نظر مقام معظم رهبری و مردم بوده به خوبی پیش می رود. امروز در غنی سازی حرف زیادی برای گفتن داریم و از صفر تا صد در غنی سازی بومی سازی کرده ایم.

وی گفت: بحث ما فقط غنی سازی نیست در حوزه رادیودارو تولید کیک زرد و اکسیژن ۱۸ دستاوردهای زیادی داشته ایم.

کمالوندی افزود: در همه حوزه ها در شرایط خوبی هستیم.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی در پاسخ به سوالی درباره نصب  IR2m گفت: قبل از سه ماه هزار ماشین سانتریفیوژ IR2m را نصب شده خواهیم داشت. همزمان در حال تولید و نصب این ماشین ها هستیم.

وی درباره انجام تعهدات طرف های برجامی و بازگشت آمریکا به برجام گفت: قرار است طرف مقابل تعهداتش را انجام دهد و اگر طرف مقابل این تعهدات را انجام دهد هم مسئولان و مقامات رده بالا تصمیم می گیرند. ما در سازمان آمادگی داریم با ظرفیت کامل فعالیت خود را داشته باشیم و منتظر تصمیمات هستیم.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی درباره اینکه اگر تحریمها برداشته نشود آیا در زمان مقرر از پروتکل الحاقی خارج می شویم؟ گفت:  قانون را مو به مو اجرا می کنیم   مجلس و دولت در این مورد تصمیم گیری می کنند. ما در این خصوص آمادگی داریم. اجرای قانون شدنی است قانون در عنوان خود آورده اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها و امیدواریم  نظر مردم تامین شود.

وی گفت: ظرفیت ها در صنعت هسته ای قابل مقایسه با سال های قبل نیست.

کمالوندی عنوان کرد که در حال حاضر ۱۷ کیلوگرم ذخایر اورانیوم غنی شده ۲۰ درصد است.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها