موج
کدخبر : ۳۶۰۰۵۷ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-360057

کدخدایی:

سخنگوی شورای نگهبان گفت: ترور سردار سلیمانی نقض کنوانسیون حقوق دیپلماتیک است.

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری موج، عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان در نشست رسانه‌ای دبیرخانه بین‌المللی صلح و مقاومت با محوریت مطالبه‌گری حقوقی و اولین رویداد دادگاه شبیه‌سازی (موت کورت) ترور شهید حاج قاسم سلیمانی ، شهید ابومهدی المهندس و شهدای همراه توسط دولت جنایتکار آمریکا، اظهار داشت: مطالبات زیادی از روز شهادت سردار سلیمانی از طرف مردم درخواست شده است تا از عاملان و آمران ترور شهید سلیمانی انتقام گرفته شود.

وی ادامه داد: جنایات مقامات رژیم امریکا هم قابلیت پیگیری در محاکم داخلی دارد که خوشبختانه در محاکم داخلی آغاز شده است و همکاران ما در قوه قضاییه موضوع را در دست پیگیری دارند و امیدواریم که در چندماه اینده نتایجی داشته باشیم.

کدخدایی گفت: به موجب قانون 1390 محاکم داخلی مجاز هستند به اینگونه مسایل ورود کنند.علاوه بر این قانون ما 6 قانون دیگر هم داریم تا دادگاه های داخل کشور این مسائل را پیگیری کنند.

سخنگوی شورای نگهبان تصریح کرد: این جنایت در خاک عراق اتفاق افتاد و دادگاه های عراق هم به دنببال پیگیری این جنایت هستند لذا همکاری های خوبی صورت گرفته است.

وی با بیان اینکه سردار سلیمانی یک انسان صلح دوست بود، اظهار داشت: سردار سلیمانی برای تامین امنیت و ایجاد صلح اقدامات قابل توجهی چه در داخل کشور و چه در منطقه انجام داد و به نوعی ایثارگرانه حرکت کرد.

کدخدایی تصریح کرد: اهمیت اقداماتی که شهید سردار سلیمانی بزرگوار انجام داد شاید هنوز زود است که شناخته شود.

وی با بیان اینکه سردار سلیمانی دلسوز همه مردم بود، گفت: فرقی برای سردار سلیمانی نمی‌کرد که به کمک مردم سیل زده بشتابد و یا مردم منطقه را از شر گروه‌های تروریستی نجات دهد چرا که وی در تمام عمر مبارک خود هیچ گاه برای تامین صلح و امنیت مردم کوتاهی نکرد.

کدخدایی با بیان اینکه شهادت سردار سلیمانی به عنوان یک جنایتی شناخته می‌شود که سران رژیم آمریکا در آن نقش داشتند، بیان داشت: این جنایت از سوی بسیاری از کشور‌های دنیا محکوم شده است.

وی با بیان اینکه مقامات رژیم آمریکا نسبت به جنایت صورت گرفته اعتراف کرده اند افزود: در حوزه بین الملل هم اسناد متعددی و جود دارد که این جنایت را محکوم می‌کند.

وی با بیان اینکه پرونده شهادت سردار سلیمانی نیازمند بررسی‌های دقیق و حقوقی است بیان داشت: اگرچه اصل جنایت رخ داده را همه محکوم کردند، اما از لحاظ حقوقی هم نیازمند تعقیب عاملان این جنایت صورت گرفته هستیم طبیعتاً در این بخش مطالبات زیادی از همان روزی که جنایت رخ داد انجام شده است؛ مقامات چه در ایران و چه در منطقه تاکید داشتند که باید عاملان این جنایت مورد تعقیب قضایی قرار بگیرند که البته این مطالبه همچنان ادامه دارد.

کدخدایی با بیان اینکه ترور سردارسلیمانی قابلیت پیگیری در محاکم داخلی دارد بیان داشت: خوشبختانه پیگیری این موضوع در محاکم داخلی آغاز شده و همکاران ما در قوه قضاییه موضوع را در دست پیگیری دارند و خوشبختانه در بُعد حقوقی ماه‌های پایانی این موضوع را سپری می‌کنیم و امیدواریم در چند ماه آینده نتایجی را به دست بیاوریم.

سخنگوی شورای نگهبان با بیان اینکه تعقیب کیفری جنایت رخ داده مبانی دارد که این موضوع هم در دست پیگری است، تصریح کرد: به واقع تعقیب کیفری شهادت سردار سلیمانی زمان بر است و نیازمند فراهم شدن مقدمات لازم می‌باشد که در آینده نتایجی از آن ارائه خواهد شد البته ما معتقدیم محاکم کیفری دولت عراق هم در این زمینه صلاحیت دارند چرا که حاکمیت این کشور در پی این ترور نقض شده است. البته تا جایی که ما اطلاع داریم مقامات قضایی عراق هم مشغول برخی بررسی‌ها هستند.

وی با بیان اینکه ترور سردار سلیمانی از سوی جوامع بین الملل محکوم شده است گفت: غالب مقامات کشور‌های مختلف، آن‌هایی که بویی از انسانیت بودند این جنایت را محکوم کرده اند.

کدخدایی با بیان اینکه ترور سردار سلیمانی نقض کنوانسیون ۱۹۷۳، کنوانسیون ژنو و حتی قطعنامه‌های مبارزه با تروریسم است بیان داشت: ترور سردار سلیمانی نقض منشور ملل متحد نقض کنوانسیون ۱۹۶۱ و نقض کنوانسیون ۱۹۶۹ است لذا به همین خاطر هم اشاره شد که دبیرخانه صلح و مقاومت تشکیل شود تا این مراحل حقوقی مورد پیگیری قرار گیرد.

سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا پیگیری حقوقی ترور سردار سلیمانی بعد از پایان ریاست جمهوری ترامپ هم امکان پذیر است، بیان داشت: بله. بعد از ریاست جمهوری ترامپ هم این امکان حقوقی وجود دارد با این حال در زمینه دادخواست حقوقی اقدامات مقدماتی انجام شده و مشغول بررسی متن آن هستیم و ظرف ماه‌های آینده دادخواست حقوقی تقدیم دادگاه داخل کشور خواهد شد.

کدخدایی بیان داشت: آمران و عاملان اصلی این جنایت که از سران رژیم آمریکا تا سطوح پایین‌تر هستند، شناسایی شده‌اند. افرادی که در عملیات و فراهم کردن این اقدام تروریستی از کشور‌های دیگر نیز حضور داشته‌اند، تعقیب قضایی می‌شوند.

گفتنی است؛ اولین نشست رسانه‌ای دبیرخانه بین‌المللی صلح و مقاومت با محوریت مطالبه‌گری حقوقی و اولین رویداد دادگاه شبیه‌سازی (موت کورت) ترور شهید حاج قاسم سلیمانی، شهید ابومهدی المهندس و شهدای همراه توسط دولت جنایتکار آمریکا، دقایقی قبل در محل مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضاییه برگزار شد.

در این مراسم که تعدادی از خانواده‌های شهدای جبهه مقاومت و شهدای ترور حضور دارند از پوستر رویداد ملی دادگاه شبیه‌سازی ترور شهدای مقاومت و کنفرانس بین المللی ابعاد حقوقی- سیاسی این موضوع رونمایی خواهد شد.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها