موج
کدخبر : ۳۵۹۷۹۰ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-359790

سفیر ایران در عراق:

سفیر ایران در عراق در گفتگویی اعلام کرد: انتقام ترور سردار سلیمانی لزوما نظامی نیست و اخراج نیروهای آمریکایی از منطقه به مثابه انتقام خون سردار سلیمانی است.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از خبرگزاری ناس، ایرج مسجدی سفیر جمهوری اسلامی ایران در بغداد با حضور در برنامه «سیاسی الابعاد» هر گونه ارتباط ایران با حملات اخیر به سفارت آمریکا در عراق را رد کرد.

وی با اشاره به آتش سوزی کنسولگری ایران در روزهای اعتراضات عراق گفت که کنسولگری ها در داخل کشورها باید از محافظت برخوردار شوند.

وی تاکید کرد: همکاری های دوجانبه در روزهای سردار سلیمانی در رابطه با موضوع جنگ با داعش بود اما همکاری های امروز ایران و عراق مسائل اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی را شامل می شود ، ما در امور عراق دخالت نمی کنیم و سیاست های خود را به این کشور تحمیل نمی کنیم.

مسجدی تاکید کرد: ترور سردار سلیمانی و ابومهدی المهندس یک جنایت تاریخی است و پاسخ به این جنایت به طور مستقیم پایگاه آمریکایی را هدف قرار داد و مسئولیت حمله ایران به پایگاه آمریکا در عراق بر عهده واشنگتن است. ما عراق را میدانی برای تسویه حساب قرار ندادیم و تنش میان ایران و آمریکا بعد پاسخ ما به ترور سردار سلیمانی متوقف شد.

سفیر ایران در عراق خاطرنشان کرد: نمی خواهیم که عراق به میدانی برای درگیری با آمریکا تبدیل شود و ایران به هیچ وجه در بمباران سفارت آمریکا دست ندارد. ما نمی دانیم که چه کسی این حملات را انجام می دهد و به هیچ وجه چنین اقدامی را نمی‌پذیریم و از هیچ طرفی برای انجام چنین کاری حمایت نمی کنیم .

وی گفت: انتقام ترور سردار سلیمانی لزوما نظامی نیست و اخراج نیروهای آمریکایی از منطقه به مثابه انتقام خون سردار سلیمانی است. مصوبه پارلمان عراق مبنی بر خروج نیروهای آمریکایی یک تصمیم ملی و شجاعانه است و عراق در حادثه ترور سردار سلیمانی مقصر نیست.

مسجدی تاکید کرد: سردار قاآنی مسئول پرونده عراق در ایران است و او در رابطه با مساله حمله به سفارت آمریکا میانجیگری نکرده است.

وی خاطرنشان کرد: آتش سوزی کنسولگری ایران در عراق در ایام تظاهرات امری اسف بار است زیرا کنسولگری ها خدمات ارائه می دهند و باید از حفاظت خاصی برخوردار شوند.

ایرج مسجدی تاکید کرد: ایران تمایل دارد که جو بایدن ، رئیس جمهور منتخب آمریکا به برجام بازگردد و این منعکس کننده مرحله بازگشت اعتماد میان دو کشور است و سیاست های دولت قبلی هیچ چیزی برای آمریکا محقق نکرد.

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها