موج
کدخبر : ۳۵۹۶۴۷ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-359647

فرهنگی در نشست خبری

سخنگوی هیئت رئیسه مجلس تأکید کرد: در جلسه غیررسمی امروز مجلس هیچ رأی‌گیری درباره بودجه سال آینده، انجام و همچنین هیچ تصمیم مشخصی اتخاذ نشد، بلکه صرفاً چارچوب‌های کلی سال ۱۴۰۰ و نوآوری‌هایی که می‌توان در آن اعمال کرد، مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

به گزارش خبرگزاری موج، محمدحسین فرهنگی سخنگوی هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی با اشاره به جلسه غیررسمی صبح امروز مجلس برای بررسی لایحه بودجه سال ۱۴۰۰، گفت: رئیس کمیسیون برنامه و بودجه، رئیس کمیسیون تلفیق بودجه و رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس بحث‌ها و دیدگاه‌های خود را درباره بودجه سال آینده مطرح کردند.

وی بیان کرد: بخشی از این دیدگاه‌ها درباره نوآوری‌هایی بود که باید در بودجه سال آینده لحاظ شود و همچنین لازم است برخی از ساختارهای ناصحیح بودجه‌ریزی جاری کشور چه در نظام مالیاتی و چه در سایر بخش‌ها تغییر یابد.

سخنگوی هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه همچنین در این جلسه مطالبی درباره کلیات بودجه سال ۱۴۰۰ مطرح شد، گفت: پنج نفر از نمایندگان در موافقت و پنج نفر دیگر در مخالفت با کلیات لایحه بودجه سال آینده، مطالب خود را مطرح کردند.

فرهنگی ادامه داد: کسانی که مخالف کلیات لایحه بودجه سال آینده بودند، دیدگاه‌ها و نظراتشان بیشتر متمرکز بود بر اینکه در مجلس امکان اصلاح کلی لایحه بودجه وجود ندارد و این افراد ایراداتی را درباره درآمدها، هزینه‌ها و کسری‌های واقعی که در بودجه قابل پیش‌بینی است، با ذکر اعداد و ارقام مطرح کرده‌اند.

وی افزود: کسانی هم که موافق کلیات لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ بودند، اعتقادشان بر آن بود که ما نباید فرصت‌سوزی کنیم، مجلس فرصتی تاریخی در اختیار دارد و دولت هم مسیر درآمدها و هزینه‌ها را تا حدودی باز گذاشته است. همچنین مجلس هر اصلاح و تغییری را می‌تواند در این مسیر انجام دهد.

سخنگوی هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: رئیس کمیسیون تلفیق لایحه بودجه هم در این جلسه پیشنهاد داد که می‌توانیم بودجه را به صورت «دوسقفی» تنظیم کنیم؛ به این معنا که بخشی از بودجه را در حد آنچه واقعی و عملیاتی می‌دانیم، تنظیم و بخشی را هم که در محدوده مدنظر دولت است و البته با وقفه‌ای در اجرا، مد نظر قرار دهیم چرا که نمی‌توان از ابتدای بودجه به سقف دوم اجازه اجرا داد.

وی گفت: در پایان هم رئیس مجلس شورای اسلامی جمع‌بندی اولیه‌ای داشت و مقرر شد که پیش از شروع جلسه علنی فردا، بحث خود را تکمیل و جمع‌بندی را در آنجا ارائه کند.

فرهنگی تأکید کرد: در این جلسه هیچ رأی‌گیری درباره بودجه سال آینده، انجام و همچنین هیچ تصمیم مشخصی اتخاذ نشد، بلکه صرفاً چارچوب‌های کلی سال ۱۴۰۰ و نوآوری‌هایی که می‌توان در آن اعمال کرد، مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

سخنگوی هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه آیا مجلس فردا جلسه غیرعلنی برگزار می‌کند؟ گفت: خیر، معمولاً در ابتدای جلسات توضیحاتی از سوی رئیس مجلس شورای اسلامی به نمایندگان داده خواهد شد و در جلسه فردا هم این‌گونه خواهد بود.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها