موج
کدخبر : ۳۵۹۰۳۶ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-359036

اردکانیان در حاشیه جلسه هیات دولت:

وزیر نیرو گفت: بر سر نحوه محاسبات مالی نیروگاه سد خدآفرین اختلافاتی با جمهوری آذربایجان داشتیم که دیروز با معاون نخست وزیر جمهوری آذربایجان درخصوص این مساله به توافق رسیدیم.

به گزارش خبرگزاری موج، رضا اردکانیان وزیر نیرو صبح امروز (چهارشنبه) در حاشیه جلسه هیات دولت در جمع خبرنگاران با اشاره به رودخانه‌های مرزی گفت: یکی از پروژه‌های بزرگ که از حدود ۲۰ سال قبل عملیات اجرایی آن آغاز شد، سد خدافرین بر روی روزدخانه مرزی ارس بود. این سد مهمی است و حدودی یک میلیارد ۶۰۰ میلیون متر مکعب آب را می‌تواند در طول سال تنظیم کند. اراضای قابل توجهی در پایین دست این سد مشروب می‌شوند که قبل از احداث سد حدود ۷۵ هزار هکتار بوده است و الان که سد احداث شده، علاوه بر ۷۵ هزار هکتار حدود ۴۲ هزار هکتار دیگر هم مشروب خواهند شد.

اردکانیان گفت: علاوه بر آبیاری اراضی کشاورزی، دو واحد نیروگاه برق-آبی به ظرفیت جمعاً ۲۸۰ مگاوات می‌توانند برق تولید کنند.

وی افزود: چهار سال قبل موافقتنامه ای بین دولت ایران و جمهوری آذربایجان برای تکمیل سد و بحث بهره برداری آن به امضا رسید و مجلس شورای اسلامی هم آن را تصویب کرد. از جمله کارهایی که باید رخ می‌داد این بود که ما درخصوص هزینه‌های این سد که توسط ایران انجام شده بود به توافق می‌رسیدیم. هیئت فنی را قانون تعیین کرده بود و این بحث مدت‌های زیادی به طول انجامیده بود و هم پروژه بزرگ بود و هم بر سر نحوه محاسبات اختلاف نظراتی وجود داشت.

وزیر نیرو گفت: با پیگیری و جلسات متعدد، دیروز که معاون نخست وزیر جمهوری آذربایجان به تهران آمده بود، تا پاسی از شب بحث‌های نهایی انجام شد و خوشبختانه این توافق به امضا رسید و امروز بحث‌های مالی کاملاً روشن است و ما بلافاصله برای احداث نیروگاه‌های برق آبی سد خدافرین اقدام خواهیم کرد.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها