موج
کدخبر : ۳۵۶۰۳۵ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-356035

روحانی در جلسه هیات دولت:

رئیس جمهور گفت: دشمنان ما همه توان خود را برای فشار به مردم و تسلیم شدن آنها بکار گرفتند و تحریم را به یک جنگ تمام عیار اقتصادی کردند اما در عین حال ما فکر می‌کنیم با شکست فشار حداکثری، شرایط در سال آینده متفاوت خواهد بود.

به گزارش خبرگزاری موج، حجت‌الاسلام حسن روحانی، رئیس‌جمهوری، صبح امروز(چهارشنبه ۱۲ آذر) در جلسه هیأت دولت با اشاره به تقدیم لایحه بودجه ۱۴۰۰ به مجلس و عدم حضور خود در صحن علنی مجلس گفت: بسیار علاقمند بودم که طبق سالهای گذشته سخنان امروزم خطاب به مردم و نمایندگان مجلس در صحن علنی مجلس ایراد می‌شد.

وی افزود: عدم حضور من در مجلس، صرفاً به خاطر دستورات ستاد ملی مبارزه با کرونا است و همه وظیفه داریم به عنوان وظیفه قانونی و شرعی، مصوبات این ستاد را پیاده کنیم.

روحانی تصریح کرد: گمانه‌زنی‌‌هایی که ممکن است در رسانه‌ها مطرح شود که عدم حضور من در مجلس به خاطر مصوبه دیروز مجلس شورای اسلامی است که البته با آن مصوبه دولت موافقت ندارد و آن را مضر می‌داند برای روند فعالیت‌های دیپلماتیک، امّا نرفتن به مجلس صرفاً ‌به دلیل پروتکل‌‌های بهداشتی بوده نه مسئله‌ای دیگر.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه بودجه سال آینده اهمیت خاصی دارد، گفت: سال ۱۴۰۰ از جهاتی ممتاز و حائز اهمیت است. اولاً سال پایانی قرن هست و قرن چهاردهم پایان می‌پذیرد و در آستانه ورود به قرن جدید خواهیم بود. از طرفی دیگر، این بودجه در زمانی به مجلس شورای اسلامی تقدیم می‌شود که ما احساس می‌کنیم شرایط سال آینده با دهه‌ای که گذشت از آغاز سال ۹۰ تا امروز، کمی متفاوت خواهد بود.

روحانی ادامه داد: دشمنان ما همه توان خودشان را برای فشار به مردم و تسلیم شدن مردم در این دهه به‌ویژه در سه سال اخیر یعنی سال‌های ۹۷ و ۹۸ و ۹۹ به‌کار گرفتند و تحریم را تبدیل به یک جنگ تمام عیار اقتصادی کردند، امّا در عین حال، ما فکر می‌کنیم با شکست این جنگ و فشار حداکثری، شرایط در سال آینده شرایط متفاوتی خواهد بود؛ نه‌تنها به خاطر اینکه ترامپ با سیاست‌های غلطش نسبت به ایران و جهان شکست خورد،‌ بلکه هر دولتی در آمریکا روی کار می‌آمد، ناچار بود به خاطر شکست جنگ اقتصادی و فشار حداکثری در برابر ملّت ایران سر تسلیم فرود بیاورد.

وی افزود: دولت ما در شرایطی در سال ۹۲ کار خودش را آغاز کرد که برای اولین بار پس از جنگ تحمیلی ما شرایط رکود تورمی عمیقی را در کشورمان شاهد بودیم. با تورم بیش از ۳۴ درصدی و با رشد اقتصادی منهای ۷/۷ که یک شرایط رکود توام با تورم آن هم به این صورت، برای اولین بار بود که بعد از جنگ تحمیلی دولت چنین شرایطی را تحویل می‌گرفت و کار خودش را آغاز می‌کرد.

روحانی ادامه داد: دولت در تلاش شش ماهه اول کار خودش و با ورود به سال ۹۳ در هر دو مسئله؛ یعنی هم تورم و هم در مسئله رکود، تغییرات اساسی را ایجاد کرد. در زمینه تورم در همان سال ۹۳ ما به تورم ۱۵/۶ رسیدیم، یعنی تورم را از آن رشد بی‌سابقه‌اش مهار کردیم و همزمان در سال ۹۳ به رشد اقتصادی رسیدیم. یعنی شرایطی که ما در سال ۹۱ و ۹۲ داشتیم، ‌در سال ۹۳ کاملاً‌ تغییر کرد و رشد اقتصادی ۳/۲ شد.

وی با اشاره به سقوط شدید قیمت نفت در نیمه دوم سال ۹۳ گفت: در این شرایط، ما توانستیم اداره کشور را بدون اینکه تکانه اقتصادی در جامعه ایجاد شود اداره کنیم و در عین حال مذاکرات هسته‌ای را در سال ۹۳ و ۹۴ ادامه دهیم. در سال ۹۴ که به توافق هسته‌ای دست پیدا کردیم، گشایش‌های بسیار مهمی در کشور ایجاد شد و اقتصاد شرایط جدیدی را پیدا کرد. در این شرایط بود که توانستیم فازهای مختلف پارس جنوبی را به افتتاح برسانیم. در این شرایط بود که توانستیم پتروشیمی‌های متنوع را تکمیل و به افتتاح برسانیم. ستاره خلیج فارس را در چنین شرایطی توانستیم افتتاح کنیم.

روحانی تصریح کرد: شرایط اقتصادی کشور به طور کلی در پایان ۹۴ و ۹۵ به کلی عوض شد تا جایی که در سال ۹۵ بالاترین رشد اقتصادی جهان از آنِ ایران بود. 

رئیس جمهور در ادامه گفت: ایران در سال ۹۵ با چهارده و نیم درصد بالاترین رشد اقتصادی جهان را داشت و با تک رقمی شدن تورم از اواخر سال ۹۴، سال ۹۵ تورم ما تک رقمی بود، ۹۶ تک رقمی بود و حتی در ماه‌های اولیه سال ۹۷ هم تورم ما تک رقمی بود که جنگ اقتصادی آغاز شده بود.

* بودجه امسال شرایط خاصی دارد

روحانی با بیان اینکه بودجه امسال شرایط خاصی دارد، گفت: سال ۱۴۰۰ از جهاتی سال ممتاز و حائز اهمیت است. سال آینده سال پایانی قرن چهاردهم است و از طرف دیگر این بودجه در زمانی هب مجلس شورای اسلامی تقدیم می شود که ما احساس می‌کنیم شرایط سال آینده با دهه ای که گذشت از آغاز سال ۹۰ تا امروز کمی متفاوت خواهد بود.

* دشمنان ما همه توان خود را برای فشار به مردم و تسلیم شدن آنها بکار گرفتند

وی افزود: دشمنان ما همه توان خود را برای فشار به مردم و تسلیم شدن آنها بکار گرفتند و تحریم را به یک جنگ تمام عیار اقتصادی کردند اما در عین حال ما فکر می‌کنیم با شکست فشار حداکثری، شرایط در سال آینده متفاوت خواهد بود نه تنها بخاطر اینکه ترامپ با سیاست‌های غلطش شکست خورد بلکه هر دولتی روی کار می‌آمد، بخاطر شکست این فشار مجبور بود در مقابل ملت ایران سر فرود بیاورد.

رئیس‌جمهور گفت: در شرایطی دولت در سال ۹۲ کار خود را آغاز کرد که برای اولین بار بعد از جنگ تحمیلی بود که دولت شرایط رکود تورمی عمیقی را در کشور با تورم بیش از ۳۴ درصد و با رشد اقتصادی منفی ۷ درصد، شاهد بود. دولت در تلاش ۶ ماهه اول کار خود و با ورود به سال ۹۳ در هر دو مساله یعنی هم تورم و هم رکود تغییرات اساسی را آغاز کرد.

روحانی گفت: در سال ۹۳ ما به تورم ۱۵.۶ درصد رسیدیم یعنی تورم را از رشد بی سابقه مهار کردیم و همزمان در سال ۹۳ به رشد اقتصادی اقتصادی رسیدیم یعنی شرایطی که ما در سال ۹۱ و ۹۲ داشتیم، در سال ۹۳ تغییر کرد و رشد اقتصادی ما مثبت ۳.۲درصد شد.

وی تاکید کرد: علیرغم اینکه در سال ۹۳ در بخش دوم سال با سقوط شدید قیمت نفت مواجه شدیم و این سقوط بی‌سابقه بود و نفت ۱۲۰ دلاری به ۳۰ دلار کاهش یافت. در این شرایط ما توانستیم کشور را بدون اینکه تکانه اقتصادی در کشور ایجاد شود، اداره کنیم و در عین حال مذاکرات هسته ای را هم ادامه دهیم.

رئیس‌جمهور گفت: در سال ۹۴ که به توافق هسته ای دست یافتیم، گشایش های بسیار مهمی در کشور ایجاد شد و اقتصاد شرایط جدیدی را پیدا کرد. در این شرایط توانستیم فازهای مختلف پارس جنوبی را به افتتاح برسانیم و در این شرایط توانستیم پتروشیمی‌های متعدد را به تکمیل برسانیم. در این شرایط توانستیم پالایشگاه ستاره خلیج فارس را تکمیل و افتتاح کنیم. شرایط اقتصادی به طور کلی در پایان سال ۹۴ و ۹۵ عوض شد تا جایی که در سال ۹۵ بالاترین رشد اقتصادی جهان برای ایران بود.

روحانی تصریح کرد: ایران در سال ۹۵ با مثبت ۱۴.۵ درصد، بالاترین رشد اقتصادی جهان را داشت و با تک رقمی شدن تورم از اواخر سال ۹۴، سال ۹۵ و سال ۹۶ و ماه‌های اول سال ۹۷ هم تورم تک رقمی ماند.

وی تاکید کرد: ما اگر بخواهیم تورم چهار سال اول فعالیت از سال ۹۳ تا ۹۶ را مقایسه کنیم، متوسط تورم ۱۱.۵ و رشد اقتصادی ما بالای ۴ بوده است. بنابراین دولت تدبیر و امید در مقایسه با یک زمان بلند مدت ۵۰ ساله، توانست شرایط اقتصادی مطلوبی بوجود بیاورد.

رئیس‌جمهور با اشاره به مساله اشتغال، گفت: از سال ۸۵ تا ۹۱ تقریبا رشد اشتغال خالص ما تقریبا صفر بود. از سال ۹۳ شاهد دو پدیده بودیم، یکی اینکه جمعیت فعال ما یکدفعه افزایش پیدا کرد. در همین سال جاری که شرایط سختی را می‌گذرانیم، بیکاری از لحاظ آمار کاهش یافته است اما جمعیت فعال هم کاهش پیدا کرده است، این مشکل جدی است یعنی مردم به دلیل وضعیت اقتصادی و بیماری دنبال شغل نمی‌آیند.

وحانی گفت: در سال ۹۳ روند جمعیت فعال را در حال افزایش دیدیم و تقریبا در هر فصلی مشابه با فصل سال قبل بیش از ۹۰۰ هزار نفر جمعیت فعال ما افزایش پیدا کردو همزمان اشتغال خالص ما هم افزایش یافت یعنی ساز سال ۹۳ تا ۹۶ در همه فصول ما نسبت به فصل‌های سال قبل، اشتغال ما ۷۰۰ هزار نفر بوده و این اشتغال در جهان کم سابقه و در تاریخ ایران بی‌سابقه است.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها