موج
کدخبر : ۳۴۷۴۰۴ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-347404

مهرداد بذرپاش:

رئیس دیوان محاسبات کشور گفت: علت افزایش قیمت کالاها در برخی موارد، نه کاهش عرضه‌ کالا و نه تغییر قیمت ارز، بلکه فقط ضعف نظارت است.

به گزارش خبرگزاری موج، مهرداد بذرپاش رئیس دیوان محاسبات کشور، امروز در جلسه بررسی آخرین وضعیت کالاهای موجود در بنادر و گمرکات کشور، گفت:  انتظار می‌رود در ترخیص کالاهای اساسی از جمله روغن و کنجاله که ارز ۴۲۰۰ تومانی آن تامین شده ولی کمبود آن در بازار احساس می‌شود و بر این اساس قیمت آن افزایش می‌یابد، تسریع شود تا به بحران تبدیل نشود.

وی افزود: علت افزایش قیمت کالاها در برخی موارد، نه کاهش عرضه‌ کالا و نه تغییر قیمت ارز، بلکه فقط ضعف نظارت است.

رئیس دیوان محاسبات کشور تصریح کرد: شرایط تامین ارز و کمبود منابع را درک می‌کنیم اما عدم هماهنگی در تعریف و تامین نیازهای وارداتی و بوروکرواسی‌های بعضاً سردرگم، تولید و اشتغال را به خطر انداخته و صدمات جبران ناپذیری را خواهد داشت.

بذرپاش با بیان اینکه عدم استقرار قانون پنجره واحد تجارت، ضعف هماهنگی است، افزود: در یک حاکمیت واحد، دستگاه‌ها و دولت و همه کمک کنند تا این قانون اجرایی شود. همچنین سامانه جامع تجارت و ارتباط بین سامانه‌ای بانک مرکزی، گمرک و وزارت صمت هنوز به خوبی راه اندازی نشده است.

* پرکردن انبارهای کشور در شرایط تحریم، پیشنهاد خوبی است

وی با اشاره به اینکه پرکردن انبارهای کشور در شرایط تحریم، پیشنهاد خوبی است، اظهار داشت: ۸ میلیون تن کالا در انبارها دپو شده است. هرچند این میزان در مقایسه با سال‌های قبل بالا نیست اما در شرایط کنونی بازار قابل قبول نیست و بازار را دچار تلاطم می‌کند. باید کالاهای اساسی به ویژه مواد غذایی سبد خانوار، مواد اولیه و کالاهای واسطه ای در اسرع وقت به دست مردم برسد.

رئیس دیوان محاسبات تاکید کرد: سیاست واردات در مقابل صادرات هم روش مناسبی است که اگر صادرکنندگان اطمینان حاصل کنند که می‌توانند کالای مورد نظر را وارد نمایند، از این تصمیم استقبال خواهند کرد.

* کالاهای فاسدشدنی را نمی‌توان گرفتار روندهای اداری طولانی مدت کرد

بذرپاش با بیان اینکه کالاهای فاسدشدنی را نمی‌توان گرفتار روندهای اداری طولانی مدت کرد، اظهار داشت: باید گمرک مراحل ترخیص این کالاها را تسریع کند و دیوان محاسبات کشور نیز از کمک‌های لازم درخصوص اخذ مجوزهای قانونی دریغ نخواهد کرد.

وی افزود: میزان دقیق کالاها در مبادی و ورودی کشور باید شفاف باشد و نباید به عنوان محدوده مناطق آزاد و یا ویژه، اطلاعات کالاها ناقص باشد و اگر نیاز به اصلاح قانون باشد باید سریعا انجام شود.

رئیس دیوان محاسبات با اشاره به اینکه کشور در شرایط جنگ اقتصادی است، اظهار داشت: باید قرارگاهی عمل کنیم و همه ساختارها و دستگاه‌ها به فکر سهولت در انجام امور و کمک به مردم باشند.

بذرپاش اضافه کرد: برای جلوگیری از هزینه‌های گزاف انبارداری و افزایش قیمت تمام شده کشتی‌های حامل کالا هرچه سریعتر تعیین تکلیف شود و بانک مرکزی نیز در اسرع وقت نسبت به تامین ارز مواد اولیه، اجزاء و قطعات مربوط به واحدهای تولیدی مطابق تصمیمات ستاد اقتصادی دولت اقدام نماید

رئیس دیوان محاسبات با بیان اینکه عملکرد سازمان توسعه و تجارت در ایجاد هماهنگی بین دستگاه‌ها مورد نقد است، گفت: قانون و رویه‌ها در این خصوص وجود دارد و هماهنگی‌های لازم بین دستگاه‌ها توسط سازمان توسعه و تجارت باید انجام می‌شد که ترک فعل کرده است.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها