موج
کدخبر : ۳۴۳۱۸۷ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-343187

جهانگیری:

معاون اول رئیس جمهور تأکید کرد: فرهنگ ایرانی-اسلامی قادر است ایران را از همه مشکلات عبور دهد، ایران در قرن‌های مختلف با آسیب‌های متعدد روبرو بوده، اما همواره از همه سختی‌ها سربلند بیرون آمده است.

به گزارش خبرگزاری موج، اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور بعد از ظهر امروز (دوشنبه) در نشست با مدیران ارشد سازمان اسناد و کتابخانه ملی و رونمایی از سامانه‌ های سنا و حافظه ملی ایرانیان، گفت: این سازمان در مقطع فعلی به کانون امیدی برای کسانی تبدیل شده که به دنبال دانش و فرهنگ هستند و بسیاری از پیشکسوتان این حوزه و جوانان جویای دانش علاقمند به استفاده از آثار ارزشمند جمع آوری شده در سازمان اسناد و کتابخانه ملی هستند.

جهانگیری با قدردانی از همه کسانی که در سال‌های گذشته و مدیریت فعلی برای حفاظت و تقویت از سرمایه‌ها و میراث ملی تلاش کرده اند، گفت: با وجود شرایط سخت و تنگنا‌های بسیار همچون محدودیت منابع مالی کارنامه مدیریت سازمان اسناد و کتابخانه ملی کارنامه درخشانی بوده و کار‌های بزرگ و روزآمدی انجام شده که باید به آن افتخار کرد و به خوبی این دستاورد‌ها را به جامعه منعکس کرد.

معاون اول رئیس جمهور گفت: ملت ایران تمدن و فرهنگی بزرگ دارد و نقش تعیین کننده‌ای در تاریخ و فرهنگ دنیا داشته است باید از این میراث مهم حفاظت کرد جمع آوری و نگهداری میراث و مستندات کار بزرگی بوده، اما از آن مهمتر این است که این دستاورد‌ها در اختیار عموم مردم و جامعه قرار گیرد.

* باید تلاش کنیم تا دسترسی به منابع برای مکاتبات تسهیل شود

جهانگیری گفت: باید با اقدامی نظام‌مند اطلاع رسانی صحیحی به جامعه درباره این مجموعه انجام شود در غیر این صورت چرخه کار ناقص باقی می‌ماند، باید تلاش کنیم تا دسترسی به منابع برای مکاتبات تسهیل شود.

معاون اول رئیس جمهور با اشاره به راه اندازی دو سامانه دسترسی به کتب و اسناد و نشریات کشور گفت: استفاده از روش‌ها و شیوه‌های جدید برای گسترش دامنه مکاتبات اقدامی ارزشمند است که می‌تواند مخاطبان و ذینفعان را افزایش دهد. معنای این نفوذ و گسترش تمدن و فرهنگ ایرانی در سراسر کشور است.

جهانگیری گفت: امروز در دورترین نقاط کشور دانشگاه و جوانان نخبه و تحصیلکرده و علاقمندان به پژوهش وجود دارند که خواهان دسترسی به منابع و مراکز علمی از این دست هستند. موضوع عدالت به ویژه عدالت آموزشی و پژوهشی موضوعی مهم است که می‌توان از چنین راهکار‌هایی برای گسترش آن استفاده کرد.

معاون اول رئیس جمهور از شرایط کرونایی به عنوان یک آزمون بزرگ برای دولت‌ها یاد کرد و گفت: با وجود آنکه ماه‌ها از آغاز شیوع ویروس کرونا سپری می‌شود، اما همچنان پدیده‌ای نوظهور و عالمگیر است که مناسبات اقتصادی، سیاسی و بین المللی را تحت تأثیر قرار داده و این آزمون پیش روی دولت‌ها قرار دارد که آیا در این شرایط فعالیت‌ها و امور اصلی را تعطیل خواهند کرد یا نه؟

جهانگیری افزود: کارنامه بخش علمی، فرهنگی و آموزشی کشور در شرایط شیوع کرونا، کارنامه‌ای قابل قبول است و وزارتخانه‌های آموزش و پرورش و علوم، تحقیقات و فناوری اجازه ندادند به دلیل محدودیت‌های ناشی از کرونا، روند علم و دانش حتی یک روز در کشور تعطیل شود و با استفاده از راهکار‌های مناسب فرایند علم و دانش را استمرار بخشیدند.

معاون اول رئیس جمهور با اشاره به اینکه زیرساخت‌های کشور تا حد زیادی برای ارائه خدمات غیرحضوری به مردم مهیا شده است، افزود: خوشبختانه دستگاه‌های اجرایی در این دوره محک زده شدند و در این میان سازمان اسناد و کتابخانه ملی نیز تدابیر خوبی را برای ارائه خدمات غیرحضوری اندیشید و با استفاده از سامانه‌ها و ابزار‌های الکترونیکی که دراین دوره ایجاد کرده اند، قادر خواهند بود حتی در شرایط عادی نیز خدمات بهتر و بیشتری را به مخاطبین ارائه دهند.

جهانگیری ادامه داد: این سازمان از همه ابزار‌ها استفاده کرد و شرکت‌های دانش بنیان و استارت آپ‌ها را به کار گرفت تا سامانه‌های مناسبی را برای ارائه خدمات به علاقمندان به علم و دانش ایجاد کند که باید صمیمانه از همه تلاشگران و دست اندرکاران این سازمان قدردانی کنم.

* فرهنگ همواره پیشران اصلی توسعه و پیشرفت بوده است 

معاون اول رئیس جمهور با تأکید بر اهمیت نقش فرهنگ در توسعه و برون رفت از مشکلات کشور تصریح کرد: فرهنگ همواره پیشران اصلی توسعه و پیشرفت بوده است و معتقد هستم ایران توسعه یافته زمانی شکل می‌گیرد که توسعه فرهنگی به طور کامل انجام شده باشد.

جهانگیری با ذکر خاطره‌ای از دوران تصدی وزارت صنایع اظهار داشت: زمانی که وزیر صنایع بودم گفتگویی با وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی انجام دادم و پیشنهاد کردم که شورای فرهنگ و صنعت در کشور ایجاد شود چرا که معتقد بودم هر دوی آن‌ها بر یکدیگر تأثیرگذار هستند و توسعه فرهنگی می‌تواند به تقویت بخش صنعت کشور منجر شود.

معاون اول رئیس جمهور در ادامه با بیان این که امروز در دوران تحریم‌ها فشار‌های جدی بر ملت ایران وارد شده است و سختی و دشواری بر زندگی مردم سایه انداخته است گفت: در این میان فشار‌های روانی نیز بر مردم وارد شده و دشمنان ملت ایران تلاش می‌کنند که آینده کشور را تیره و تار جلوه دهند که در این شرایط همه مسئولین، نخبگان، صاحبنظران و اصحاب فرهنگ و هنر نقش موثری دارند که برای جامعه افق گشایی کنند.

جهانگیری با تأکید بر اینکه فرهنگ ایرانی-اسلامی قادر است ایران را از همه مشکلات عبور دهد، تصریح کرد: ایران در قرن‌های مختلف با آسیب‌های متعدد روبرو بوده، اما همواره از همه سختی‌ها سربلند بیرون آمده است.

معاون اول رئیس جمهور افزود: امروز در دوره‌ای هستیم که هم به قوام و انسجام داخلی نیاز داریم و هم نیازمند بالا بردن تاب آوری جامعه برای عبور از سختی‌ها هستیم که در این میان نقش صاحبنظران و مراکز فرهنگی بسیار تعیین کننده است.

جهانگیری در بخش پایانی سخنان خود همه مراکز علمی، فرهنگی، تحقیقاتی و صاحب نظران را به همراهی با دولت برای عبور از مشکلات فراخواند و گفت: خوشبختانه نشانه‌های خوبی دیده می‌شود و امیدواریم که روز‌های خوبی پیش روی کشور باشد و بتوانیم از این دوران عبور کرده و مسیر توسعه و پیشرفت به روال طبیعی خود بازگردد.

* همه ما خواهان بهره مندی از شور و شعور حسینی هستیم

معاون اول رئیس جمهور در ابتدای سخنان خود ضمن تسلیت فرا رسیدن ایام سوگواری اباعبدالله (ع) گفت: پیام عاشورا و این حماسه ماندگار آگاهی و فداکاری در مسیر حق است و همه ما خواهان بهره مندی از شور و شعور حسینی هستیم.

جهانگیری افزود: امسال به حکم دین، اخلاق و قانون و با راهگشایی رهبر معظم انقلاب، مراجع عظام تقلید، اندیشمندان و نخبگان اجتماعات عزاداری متناسب با شرایط کرونا متفاوت از سال‌های گذشته برگزار می‌شود و پیام هر خانه یک حسینیه پیامی معنادار است که متناسب با شرایط، نیاز‌ها و الزامات تعریف شده است.

در این جلسه وزرای فرهنگ و ارشاد اسلامی، علوم، تحقیقات و فناوری و آموزش و پرورش نیز ضمن قدردانی از اقدامات انجام شده از سوی سازمان اسناد و کتابخانه ملی در طراحی و ایجاد سامانه‌های مختلف بر لزوم استمرار تلاش‌های این سازمان برای ارائه خدمات هر چه بهتر به مخاطبین تأکید کردند.

اشرف بروجردی رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی نیز در این نشست گزارشی از اقدامات انجام شده و روند ایجاد سامانه‌های مختلف در این سازمان ارائه کرد و گفت: تبدیل اسناد فیزیکی به اسناد دیجیتال از رویکرد‌های این سازمان است ضمن آنکه تدوین تاریخ شفاهی نیز از رسالت‌هایی است که با جدیت دنبال می‌کنیم در حال مکتوب کردن اطلاعات افراد و اشخاص مختلف هستیم.

در این مراسم با حضور معاون اول رئیس جمهور از دو سامانه سنا و حافظه ملی ایرانیان رونمایی شد. سنا (سامانه نشریات ایران) مشتمل بر فهرست و محتوای دیجیتال نشریات، روزنامه ها، مجلات ایران از آغاز تاکنون است و سامانه حافظه ملی ایرانیان نیز جامع‌ترین فهرست کتب، نشریات، اسناد و نسخ خطی کشور است.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها