موج
کدخبر : ۳۴۰۵۲۷ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-340527

روحانی در جلسه هیات دولت:

رئیس‌جمهور گفت: تا زمانی که صندوق رأی و انتخابات وجود دارد، جمهوری اسلامی ایران باقی خواهد ماند. البته دشمنان می‌توانند ما را اذیت کنند اما نمی‌توانند اصل این حکومت مردم سالار را از مردم بگیرند.

به گزارش خبرگزاری موج، حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور پیش از ظهر امروز(چهارشنبه) در جلسه هیات دولت با تبریک عید غدیر گفت: عید غدیر عیدالله اعظم، عید ولایت، سیاست و مردم سالاری است که پیامبر موضوع حکومت را در جمع بزرگ مردم مطرح کردند. در دین مبین اسلام سیاست از دین و فعالیت های اجتماعی از فعالیت های اخلاقی جدا نیست و امیدواریم بتوانیم راه و مسیر امامت اهل بیت را به خوبی اجرا کنیم.

روحانی با اشاره به سالگرد انقلاب مشروطه اظهار کرد: ایران به عنوان پیشگام در مردم سالاری در منطقه و تاسیس پارلمان و مجلس شوراست. قبل از اینکه در این مطقه پارلمان و صندوق آرائی وجود داشته باشد، 114 سال پیش فرمان مشروطیت صادر شد. ملت در طول این 114 سال روزهای سخت و راحتی داشتند اما تا پیروزی انقلاب با اینکه حکومت مشروطه بود و ما دارای مجلس شورا و قانون اساسی بودیم اما مشروطه فقط به نام بود و این انقلاب اسلامی بود که انقلاب مشروطه را کامل کرد.

وی ادامه داد: همه ما باید بدانیم تا زمانی که به صندوق رأی، انتخابات و آراء مردم احترام بگذاریم هیچ قدرتی نمی‌تواند به ما صدمه‌ای بزند. وقتی حکومت و دولت و مجلس ما و بقیه ارکان حکومت به صورت مستقیم و غیر مستقیم توسط مردم انتخاب می‌شوند، دیگر معنی ندارد یک کسی از یک کاخی از آن طرف دنیا درباره پایان حکومت مردم در ایران و اغتشاش در کشور ما تصمیم بگیرد.

رئیس‌جمهور تصریح کرد: تا زمانی که صندوق رأی و انتخابات وجود دارد، جمهوری اسلامی ایران باقی خواهد ماند. البته دشمنان می‌توانند ما را اذیت کنند اما نمی‌توانند اصل این حکومت مردم سالار را از مردم بگیرند.

وی افزود: ما وارد آخرین سال خدمت به مردم شدیم، ۸ سال خدا برای خدمت به مردم به ما توفیق داد و ۷ سال آن تمام شد و خدا به توفیق دهد که در این یکسال هم برای مردم خادم باشیم. برای ما افتخار آمیز است که ما بتوانیم گرهی از مشکلات زندگی مردم باز کنیم.

رئیس‌جمهور با اشاره به فرمایشات رهبر انقلاب در روز عید قربان اظهار کرد: رهبر انقلاب غیر از بحث کرونا دو مشکل مهم تحریم و تحریف را مطرح کردند. تحریم بسیار زجرآور است ولی تحریف دردآور است. تحریم را دشمن انجام می‌دهد و ما آثار آن را لمس می‌کنیم و تحریف را گاهی دشمن انجام می دهد و گاهی تحریف در درون کشور رخ می‌دهد. این یکی درناک‌تر است. اینکه ما در یک میدان جنگ باشیم و بجنگیم و کسی در بیرون بایستد و طعنه به زخمی بزند که در جنگ با دشمن بر ما وارد آمده است. آیا در میدان جنگ کسی می‌آید که به نیروی خودی لبخند بزند و بگوید دستت خون می‌آید؟ این آدم درک نمی‌کند که این سرباز در میدان جنگ است و با دشمنان میجنگد، میدان جنگ خیلی مشکلات و رنج دارد.

* ملت ایران حاضر به تسلیم نیست

روحانی افزود: اگر می‌خواهیم با دشمن نجنگیم و در برابر دشمن تسلیم شویم یک بحث دیگری است اما ملت ایران حاضر به تسلیم نیست. اگر حاضر به تسلیم نیستیم، زخم هم برمی‌داریم و مشکلات هم پیش پای ما ایجاد می‌شود. شما می‌بینید کشورهایی هستند که هیچ تحریمی ندارند و دشمنی این چنینی هم در کشور آنها وجو ندارد و در عین حال در رشد اقتصادی دارای ۳۰ درصد کاهش هستند و اقتصاد جهانی نیز دچار ۵ درصد کاهش شده است. ما اگر امسال با همه توان تا پایان سال برویم شاید بتوانیمدر اقتصاد منفی نباشیم.

وی افزود: ما علیرغم اینکه تحریم و فشار داریم و مشکلات برای ما درست می‌کنند، اما قطعا منفی های بالایی در اقتصاد نخواهیم داشت. برخی می‌خواهند تحریم را نبینند، می‌گویند دولت چه کار کرده است چرا آن کار را نکرده است. مهم است که دولت در چه شرایطی کار را انجام می‌دهد باید میدان را تشخیص دهیم. این دولت در میدان جنگ تلاش می‌کند یا در یک بیایان سبز در حال استراحت است؟

رئیس‌جمهور گفت: یک زمانی ما این دولت را در یک شرایط تحریمی بسیار سخت تحویل گرفتیم و اولین هدفی که به مردم اعلام کردیم این بود که ما می‌خواهیم تحریم را بشکنیم. دو کار باید در تحریم انجام داد، یک اینکه باید تحریم را نابود کنیم و دست تحریم کننده را ببریم و نباید بگذاریم دشمن شمشیر بزند و دست ما زخمی شود. ما توانستیم تحریم را به صورت موقت در دولت یازدهم صرف ۱۰۰ روز بشکنیم که این از جمله افتخارات دولت یازدهم است. ما ظرف ۱۰۰ روز به یک توافق کوتاه مدت رسیدیم و برای اولین بار بعد از ۱۰ سال تحریم را شکستیم.

روحانی گفت: بعد از اینکه تحریم موقت را شکاندیم رفتیم تحریم بالاتر را بشکانیم و دنبال توافق دائم رفتیم. دو سال کار کردیم و در این دوسال دوران تنفس ما بود گرچه آنهایی که توافق را امضا کرده بودند به صورت ۱۰۰ درصد به توافق عمل نکردند ولی به طور معمول ما می‌توانستیم نفت و کالاهایمان را بفروشیم و بانک های ما کارهای خودشان را انجام می‌دادند و حتی درحال آماده شدن بودیم که از کشورهای مختلف بتوانیم اعتبار اخذ کنیم و کشورهایی صف بسته بودند که در ایران سرمایه گذاری کنند.

وی تصریح کرد: این دوسال دوران تنفس ما بود تا اینکه رسیدیم به اینکه این آدم های ناشی در کاخ سفید بر سر کار آمدند. همه فکرشان این بود که یک تحریم شدید برای ایران درست می‌کنیم تا نظام جمهوری اسلام نباشد. هیچ وقت با این صراحت کاخ سفید نگفته بود که من یک تحریم شدید را آغاز کردم تا این نظام را زمین بزنم تا در ۲۲ بهمن جشن پیروزی نداشته باشد. می‌گفتند ما در ۲۲ بهمن ما به ایران بازمی‌گردیم.

روحانی گفت: ظاهر محاسبه این بود که شاید درست می‌گفتند زیرا کشوری که در محاصره قرار می‌گیرد و حتی دوستان ایران هم جرات نمی‌کنند به طرف ایران بیایند خب این کشور چطوری می‌خواهد خود را اداره کند؟

رئیس‌جمهور ادامه داد: یک رئیس جمهور اروپایی به من در مهر سال ۹۷ گفت آقای ترامپ دیشب به من گفته است که شما اروپایی ها فقط سه ما صبر کنید، بعد از آن دیگر جمهوری اسلامی نخواهد بود. من آنجا خندیدم و گفتم سه ماه دیگر ما هستیم شما هم هستی و همدیگر را می‌بینیم. سال بعد در نیویورک آن رئیس‌جمهور را دیدم و به او یادآوری کردم.

روحانی تاکید کرد: آنها خودشان ملعبه شدند. آنها به میدان آمدند که نظام را بشکنند. ببینید دشمن دنبال چه بوده و ما الان کجا هستیم. دشمن می‌خواست نظامی را در این کشور حاکم کند که نوکر آمریکا باشد. ما امروز قوی تر از دیروز هستیم، این معجزه ای است که خداوند با عنایت خودش برای ما آفریده است و الا هیچ کشوری در این سه سال نمی‌توانست با چنین تحریمی تاب بیاورد. شرایط امروز ما خیلی بهتر از دیروز است.

رئیس‌جمهور در ادامه گفت: پس ما قوی تر شدیم و ضعیف‌تر نشدیم. پتروشیمی، فولاد، آب، برق، تصفیه خانه ها، کشاورزی و بورس ما نشان می دهد که ما امروز قوی تر شده ایم. آنها فکر می کردند که ما از بین می‌رویم اما ما از بین نرفتیم. ما ایستادیم و من تشکر می کنم از مقام معظم رهبری که با یک بیان روشن و صریح فرمودند که ما در برابر تحریم و تحریف می ایستیم.

وی افزود: تحریف گاهی دردناک تر از تحریم است. شما گاهی مشکل را می‌بینی، لمس می کنی و آن را حل می کنی، اگر چه گاهی بخشی از مشکل باقی می ماند و صد در صد حل نمی شود، آن وقت بعضی ها می‌آیند و مستقیم روی نقطه ضعف و درد می نشینند و می گویند چرا این هنوز درست نشده است؟ آنهایی که درست شده است را چرا نمی گویید؟ ۱۰۰ تا مسئله بوده و ۸۰ تای آن در شرایط تحریم و مشکلات درست شده است، چرا آنها را نمی گویید؟ عیب ندارد، آن ۲۰ درصدی که باقی مانده را هم بگو اما اگر ۸۰ درصد را نمی گویی و فقط ۲۰ درصد باقی مانده را می گویی این منصفانه نیست.

وی در ادامه گفت:من یک نکته را خدمت همه دوستان و سیاسیون و نخبگان عرض کنم، ما یک اشکال بزرگ در جمهوری اسلامی ایران داریم، اینکه ما تاریخ انتخابات داریم؛ یعنی وزیر کشور ما یک روز می آید و اعلام می کند که انتخابات در روز فلان و تاریخ فلان در سال ۱۴۰۰ برگزار می شود، اما پایانش را نمی تواند اعلام کند، این مشکل ماست. ما انتخابات را شروع می کنیم اما این انتخابات پایان ندارد، همینطور انتخابات و فضای انتخابات و دعوا و رقابت است. درحالی که انتخابات دوره دارد، از روزی که زمان آن اعلام می شود تا روزی که استعفا داده می شود_برای آنها که باید استعفا بدهند_ تا روز ثبت نام تا روز انتخابات پای صندوق، تا روزی که انتخابات تایید می شود و تا روزی که منتخب اعلام می شود، تمام! روزی که منتخب اعلام شد پایان انتخابات است، دیگر رقابت و تبلیغات نداریم، دیگر صحبت کردن علیه هم نداریم. اینها برای زمان انتخابات است، در دوره انتخابات اینها هست، این از آن انتقاد می کند، آن از این انتقاد می کند، این در دوره انتخابات است و قابل قبول است. در دوره انتخابات چیزهایی قابل گذشت است، اشکال ما این است که پایان انتخابات را اعلام نمی کنیم. حالا انتخابات تمام شد بیایید با هم کار کنیم.

* دشمن که برای نابودی دولت نیامده، دشمن برای نابودی نظام آمده است

روحانی همچنین تاکید کرد: من اعلام می کنم اگر کسی فکر می کند دولت به تنهایی می تواند تمام مشکلات نظام را حل کند، این تصور دقیق نیست. دولت می تواند مشکلات را حل کند به شرطی که مجلس، قوه قضاییه، نیروهای مسلح، صدا و سیما در کنار او باشند. ما با هم می‌توانیم با دشمن بجنگیم. دشمن که برای نابودی دولت نیامده، دشمن برای نابودی نظام آمده است، بنابراین همه باید در کنار هم قرار بگیریم.

رئیس‌جمهور اظهار داشت: پس بیاییم در کنار تحریم حداقل تحریف درست نکنیم. اگر هم دشمنان درست می کنند ما آن را دنبال و بیان نکنیم. اشکال از تحریم آمریکا است، کسی این تحریم را نمی بیند و می گوید اشکال از فلان جا است. بله ممکن است اشکال از اینجا و آنجا هم باشد اما اشکال تحریم را باید ببینیم، علت و شرایط تحریم را هم باید ببینیم. شرایط اقدامات مثبت و منفی را هم ما باید به خوبی ببینیم. با وجود همه سختی ها ما قادریم تحریم را بشکنیم. به شرط اینکه اول تحریف را بشکنیم، اگر تحریف را نشکنیم، اگر سخنان ناروا گفته شود، اگر قضاوت های ناصحیح شود، اگر ذهن مردم مشغول شود، اگر شادابی مردم گرفته شود، اگر مردم را نگران و مایوس کنیم موفق نمی شویم و شکست خواهیم خورد.

وی افزود: اما اگر ما تحریف را کنار بگذاریم و بشکنیم و واقعیت ها را زیر خنجر تحریف ذبح نکنیم و بگذاریم که مردم آشنا و آگاه باشند، آن وقت می توانیم تحریم را از بین ببریم. البته با تحریم جنگیدن سخت است اما در عین حال هر جا فرصت پیدا کنیم و از لحاظ سیاسی بتوانیم تحریم را بشکنیم می رویم و هیچ تردید نمی کنیم. وزارت خارجه، رییس جمهور، وزرا و دولت ما و تمام مقامات ما هر کجا که بتوانیم وارد می شویم. چون تحریم ظلم دشمن است و هر کجا بتوانیم ظلم دشمن را برداریم اقدام می کنیم. تحریم شمشیر دشمن است و جایی که بتوانیم شمشیر دشمن را می‌شکنیم. اما در عین حال در چنین شرایطی ما باید یکدیگر را یاری کنیم و با یاری هم به نقطه مطلوب می رسیم.

روحانی ادامه داد: اینکه وزیر صمت ما_ که هنوز سرپرست است و ان شالله هفته آینده مجلس شورای اسلامی کمک کند و ایشان وزیر صمت شود_می گوید که توانسته ام در ظرف ۵، ۶ ماه ۹۰ میلیون دلار از قطعاتی که از خارج می خریدم را در داخل تولید کنم و خودکفایی ۹۰ میلیون دلاری را در شرایط تحریم و کرونا ایجاد کنم، این جای افتخار دارد. وقتی اعلام می‌کند که توانسته‌ام ۴۳۲ بنگاهی که در این ۵ ماه خوابیده بود را راه اندازی کنم، این جای افتخار دارد. یعنی علیرغم تحریم و تمام فشارها ما داریم تلاش می کنیم و قدم به جلو بر می‌داریم.

وی افزود: البته مقام معظم رهبری دستوراتی به ما دادند که ما باید به آن عمل کنیم. ایشان برخی از دستورات را به دولت دادند، بعضی را به سه قوه دادند و ما دیروز بر مبنای دستورات ایشان اولین جلسه سه قوه بعد از سخنرانی عید قربان مقام معظم رهبری را تشکیل دادیم و اتفاقا یک موضوع بسیار مهم اقتصادی را در دستور کار قرار دادیم و بخش بزرگ آن بحث را تقریبا انجام دادیم. نظرات بسیار به هم شبیه و نزدیک است. آنهایی که می گویند مجلس شورای اسلامی دنبال این است که دولت را زمین بزند، قوه قضاییه دنبال این است که دولت را زمین بزند، ما در جلساتمان چنین چیزی را نمی بینیم و من این قضاوت را ناصحیح می دانم.

رییس جمهور اظهار داشت: مجلس شورای اسلامی کاملا لمس می کند و حس می کند که ما در چه شرایطی هستیم. قوه قضاییه شرایط سخت کشور را کاملا می بیند و من می بینم که آنها تلاش می کنند برای اینکه ما را یاری کنند و در جلسه دیروز هم من این را دیدیم. هر سه قوه کنار هم بودیم و بحث می کردیم و [اتفاقا] بحث ها شبیه هم بود و ان شالله در هفته آینده که ادامه جلسه دیروز برگزار می شود امیدوارم که آن مباحث به نتیجه برسد، و اگر به نتیجه برسد و مقام معظم رهبری [هم] موافقت کنند و ما اعلام کنیم، یک گشایشی از لحاظ اقتصادی در کشور به وجود خواهد آمد. بی تردید دست دولت مقداری باز خواهد شد و ان شالله امیدوارم که آن طرح را کامل تر و دقیق تر کنیم.

روحانی ادامه داد: البته مقام معظم رهبری دستورات دیگری هم دادند. گفتند درباره بودجه، اصلاح نظام بانکی، سرمایه گذاری، اشتغال و بهبود محیط کسب و کار باید کار کنید. همه اینها به نظر من امکان پذیر است و ما می توانیم در همین شرایطی که هستیم اینها را حل کنیم و در همین یک سالی که در اختیار ما است اقدامات لازم را انجام دهیم. یک سال فرصت بسیار زیادی است، ما اولین تحریم را در سه ماه شکستیم نه یک سال. ما همان دولتیم و همان امکانات را [در اختیار]داریم. ما یک سال یعنی ۳۶۵ روز فرصت داریم و می توانیم اقدامات زیادی انجام دهیم. من شک ندارم مردم در این ۳۶۵ روز خواهند دید که طرح های بسیار زیادی در بخش های مختلف افتتاح خواهد شد. نمونه اش طرح هایی که ما در پنجشنبه ها افتتاح می کنیم. البته غیر از پنجشنبه ها وزرای ما در روزهای دیگر هم طرح هایی را افتتاح می کنند. همین روزها دیدید که وزیر نفت و وزیر نیرو افتتاح داشتند. افتتاح های زیادی هم غیر از پنجشنبه داریم اما پنجشنبه یکی از این افتتاح ها است.

وی افزود: من امیدوارم که ما بتوانیم با کمک همدیگر دشمن را وادار کنیم که بفهمد از راه تحریم نمی تواند ما را به زانو در بیاورد و ناچار است که با منطق حق را بپذیرد. به نظر من آن روز خیلی دور نیست، صبر و مقاومت ان شاالله ما را به آن پیروزی خواهد رساند.

روحانی اظهار داشت: من می خواهم از دوستان بورسی هم تشکر کنم که هم در این هفته و هم در هفته های گذشته و هم در هفته های آینده عرضه های اولیه شان بسیار مهم است. من از همه وزرا تقاضا می کنم که عرضه های اولیه را انجام دهند.

رییس جمهور در پایان تاکید کرد: در هفته ای که گذشت، در یک عرضه ۶۲۰ میلیارد و در یک عرضه ۷۶۳ میلیارد سهام عرضه شد و باز هم این کار انجام می شود. ما ان شالله شاهد یک تحول و تحرک بسیار خوب در زمینه مسائل اقتصادی خواهیم بود.

وی ادامه داد: ان شالله در ماه محرم و در هفته های پیش رو در چارچوب پروتکل هایی که مورد نظر مقام معظم رهبری بود و وزارت بهداشت و درمان ما هم تاکید کرده است عمل کنیم و روزهای بسیار مهم عاشورایی را پاس بداریم و بتوانیم مفتخر باشیم که امسال هم جزء عزاردارن امام حسین خواهیم بود.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها