موج
کدخبر : ۳۳۶۳۶۴ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-336364

ذوالنور در صحن علنی:

تهران- ایرنا- رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: ما مخالف دیپلماسی فعال و رابطه با دنیا نیستیم و نمی‌گوییم مسائل را باید در عرصه بین‌المللی رها و ترک کنیم.

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری موج، مجتبی ذوالنور  روز یکشنبه در صحن علنی مجلس پس از پایان صحبت‌های وزیر امور خارجه، اظهار داشت: طرف صحبت‌های من به‌طور کامل شما نیستید و بخشی به راس دولت برمی‌گردد که شما هم به عنوان یک شخص تاثیرگذار و یک مهره اساسی در همه این مسائل شریک و سهیم و تاثیرگذار بوده و هستید.لذا ممکن است شما درباره برخی از صحبت‌های من بفرمایید که اینها بر عهده من نیست. 

ذوالنوری گفت: ریل‌گذاری و هدفگذاری درخصوص سیاست خارجی ما از در دوران شما از ابتدا غلط بود. مسیر را کج ریل‌گذاری کردید به سمتی که حرکت کردید اهداف ملت محقق نشد. مقام معظم رهبری بارها تاکید کردند سیاست‌های بالادستی و اصلی نظام تکیه بر توانمندی‌های داخلی است. حل مشکلات از طریق داخل و تکیه بر منطقه است اصل بی‌اعتمادی به آمریکا و غرب است و شما وارونه عمل کردید.  داخل را رها کردید منطقه را رها کردید کسی که نباید به آن اعتماد کرد، تمام اعتماد را آنجا متمرکز کردید و خروجی غیر از این نمی‌تواند باشد.

وی خاطرنشان کرد: ما مخالف دیپلماسی و دیپلماسی فعال نیستیم، ما مخالف رابطه با دنیا نیستیم، ما نمی‌گوییم مسائل را باید در عرصه بین‌المللی رها و ترک کنیم. مسیر را نباید اشتباهی رفت. مسیر را از ابتدا کج رفتید. تضمین نگرفتید اگر می‌دانستید چرا خلاف آن عمل کردید.

رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ادامه داد: اگر نمی‌دانستید در طول مذاکرات مقام معظم رهبری کرارا تذکر دادند. چرا توجه نکردید؟ مقام معظم رهبری شروط ۱۱گانه را تعیین فرمودند چرا به این شروط عمل نشد.

ذوالنور بیان داشت: چرا قدرت و ابزار چانه‌زنی‌تان را از دست دادید که امروز شما به دنبال آنها بدوید. در ابتدای مذاکراتی که شما به آقای جان کری داشتید، وی گفت ما اجازه نمی‌دهیم شما بیش از ۲ هزار کیلوگرم، اورانیوم غنی‌سازی شده داشته باشید. ولی شما بعد از آن مذاکرات طولانی به ۳۰۰ کیلوگرم رساندید در این مذاکرات چه کردید؟ شما بالای ۱۰ تن اورانیوم غنی شده کشور را تبادل کردید با اورانیوم خام و یا کیک زردی را که باید چرخه غنی‌سازی را طی کند و ابزار انعطاف و ابزار چانه‌زنی را از دست ملت خارج کردید.

وی گفت: شما به عنوان بازطراحی و بهینه سازی راکتور ۴۰ مگاواتی آب سنگین اراک را به آن وضعیت درآوردید که دشمن از شما خیالش راه بود، پس چرا باید حرف شما را گوش کند.

رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس افزود: شما ۱۹ هزار سانتریفیوژ کشور را به ۵ هزار و ۱۰۰ رساندید و در ابتدای مذکرات، آمریکایی‌ها روی ۲۰ درصد غنی‌سازی با ما صحبت می‌کردند و در حقیقت نطنز را از دور مذاکرات خارج کرده بودند و روی فردو چانه‌زنی می‌کردند.

ذوالنور عنوان کرد:‌شما حتی نطنز را هم از بین بردید و تعداد اورانیوم را به ۵ هزار و ۱۰۰ تا رساندید وقتی مقام معظم رهبری تاکید بر حرکت متناظر و گام به گام کردند، شما هر چه بود یک جا در طبق اخلاص گذاشتید و تحویل دادید بدون اینکه تضمین بگیرید.

وی خاطرنشان کرد: شما می‌دانستید که طبیعت آمریکا و غرب این است یا نمی‌دانستید؟ اگر می‌دانستید چرا این را رعایت نکردید و اگر نمی‌دانستید چرا به تذکرات مقام معظم رهبری گوش نکردید؟

رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس یادآور شد: مقام معظم رهبری فرمودند نتیجه همه این مذاکرت باید رفع کل تحریم‌ها باشد والا خسارت محض است. چرا ملت را به این خسارت محض رسانید؟ چرا به عنوان مذاکره سه سال منطقه را رها کردید؟ وقتی شما می‌دانستید وضعیت این چنین نیست چرا پیمان‌های دوجانبه مالی و پولی با کشورهای همسایه برقرار نکردید؟

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها