موج
کدخبر : ۳۲۰۷۸۰ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-320780

بخشایشی در گفتگو با موج:

کارشناس مسائل غرب آسیا گفت: ترکیه تعهدات آستانه و سوچی را نقض کرده و به جریان‌های تابلودار تروریسم در ادلب پناه داده است.

احمد بخشایشی کارشناس مسائل غرب آسیا در گفتگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری موج، با اشاره به تقابل سوریه و ترکیه و دخالت‌های سیاسی غرب، اظهار داشت: بر اساس قطعنامه ۱۴۰۲ نظام سوریه باید یکپارچه شود.

وی با بیان اینکه فضای عمومی در منطقه و در نظام بین‌الملل کاملاً به نفع نظام سیاسی سوریه است،  ادامه داد: چند روز پیش شورای امنیت با فشار آمریکا درصدد برآمدند تا قطعنامه ۱۴۰۲ را ملغی کنند که البته این اتفاق صورت نگرفت.

کارشناس مسائل غرب آسیا گفت: سوربه باید یکپارچگی سرزمین خود را ایجاد کند و به دنبال پاکسازی سرزمینش از تروریست‌ها باشد.

بخشایشی با بیان اینکه ترکیه یک سلسله اقداماتی را انجام نداد و تعهدات آستانه و سوچی را نقض کرد، تصریح کرد: ترکیه به جریان‌های تابلودار تروریسم در ادلب پناه داد و متاسفانه فاصله بین معارضین و تروریست‌ها و مردم را حفظ نکرد و سپر انسانی از آن‌ها درست کرد، گذرگاه‌هایی را ارتش سوریه درست کرده بود و آرام آرام مردم می‌توانستنداز آن‌ها خارج شوند، اما آن‌ها را بست، ترکیه در این رابطه با اروپا معامله سرشار از ثروت کرد یعنی کسانی که تابعیت کشور‌های اروپایی دارند را نگه داشت و گفت که آن‌ها باید هزینه نگهداری این عده را بدهند، ترکیه در این رابطه به تعهدات سوچی و آستانه عمل نکرد و نقض تعهد کرد و قرار بود بزرگراه‌های منطقه سوچی و حائل را پاکسازی کندکه این مهم را انجام نداد.

بیشتر بخوانید:

دلیل اصلی ماجراجویی ترکیه در خاک سوریه چیست؟

ترکیه در خاک سوریه همسو با آمریکا و عربستان عمل می کند

تجاوز ترکیه به خاک سوریه توجیه قانونی ندارد / اردوغان هرچه سریعتر خاک سوریه را ترک کند

تجاوز ترکیه به خاک سوریه جنایت علیه بشریت است

وی اظهار کرد: ترکیه کشور قوی است که نیاز به تعامل با سوریه دارد لذا نباید به حرف آمریکا و سعودی‌ها توجه کند.

بخشایشی در پایان خاطرنشان کرد: ترک‌ها امروز به جایی رسیده اند که نه خیلی می‌توانند رو به جلو بروند و نه اینکه عقب‌نشینی کند بنابراین شرایط را برای خود سخت‌تر کرده است.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها