موج
کدخبر : ۳۱۹۰۹۶ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-319096

واعظی در جمع خبرنگاران:

رییس دفتر رییس جمهور گفت: مشارکت مردم برای انتخابات نسبت به سال گذشته افزایش یافته است.

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری موج،  محمود واعظی در جمع خبرنگاران در ستاد انتخابات کشور درباره انتخابات، گفت: امروز انتخابات در همه نقاط کشور به صورت آنلاین در حال برگزاری است و با مشاهده آرا دریافتیم که حضور مردم بسیار خوب بوده است

وی ابراز  امیدواری کرد شاهد برگزاری یک انتخابات خوب و پرشوری در سراسر کشور باشیم، همانطور که رهبر معظم انقلاب امروز صبح و همچنین در سخنرانی های قبلی تاکید داشتند .

رییس دفتر روحانی گفت: مردم با شوق به پای صندوق های رای می آیند و تاکنون که 3 ساعت از آغاز رای گیری گذشته درصد مشارکت نسبت به دوره قبل افزایش یافته است.

واعظی گفت: تشکیل مجلس قوی با حضور پررنگ و رای مردم نشان دهنده انسجام و وحدت داخلی است و صرفا، به معنای تشکیل یک مجلس نیست.

وی ادامه داد: در این شرایط تحریم، حضور پررنگ مردم می تواند پیامی به منطقه و عرصه بین الملل باشد که این تحریم ها و فشارهای حداکثری باعث افزایش وحدت و انسجام بیشتر مردم در کشور خواهد شد.

وی افزود: مشارکت قوی یعنی یک ایران قوی تر، امن تر و ایرانی که فشارهای خارجی روی آن تاثیری ندارد، امیدوارم همینطور مردم در سراسرکشور برای تشییع پیکر مطهر شهید سلیمانی انصافا سنگ تمام گذاشتند و به جهانیان نشان دادند با ترور نمی توانید این مردم را که روی پای خود ایستادند و پشت رهبری هستند بین آنها تفرقه ایجاد کنید، در انتخابات امروز هم حضور باشکوهی داشته باشند.

وی گفت: راهپیمایی 22 بهمن بسیار فوق العاده بود مخصوصا درجایی که برف و باران بود در آذربایجان و جاهای مختلف کشورکه اینگونه مردم آمدند و حضور بسیار معناداری داشتند. 

رییس دفتر رییس جمهوری با ابراز امیدواری از اینکه امروز یک روز ماندنی باشد و هرسه این سه حادثه بزرگ یک نوعی پیامی باشد ، گفت: برای همه کشورهایی که با ما دوست هستند بدانند که با یک کشور و مردم بسیار منسجمی دوست هستند. و به آن تعداد محدود کشوری که دشمنی می کنند آنها بفهمانند تصمیمی که برای فشار به ایران گرفتند تصمیم غلطی بوده و حتما اثر نخواهد کرد و امیدوارم که سال99 از سال 98 بهتر باشد.

واعظی در پاسخ به این پرسش درصورت برد اصولگرایان آیا این امر  تاثیری  بر سیاست خارجی کشورخواهد داشت، گفت: سیاست دولت همواره بر این بوده که با هر مجلسی تعامل داشته باشد. 

وی با بیان اینکه همین مجلسی که الان با آن کار می کنیم هم مجلس یکدست نیست، ادامه داد: مجلس سه فراکسیون دارد که در موضوعات مختلف نظرات خاص خود را دارند. باید به عنوان دولت به مجلسی که برخواسته از آرای ملت است را درک  و با آنها تعامل کنیم. 

واعظی خاطرنشان کرد: قطعا اگر مجلس بخواهد به رای مردم احترام بگذارد باید به آن 24 میلیون رایی که به رییس جمهور  دادند هم احترام گذاشته شود. بنابراین این، یک تعامل دو طرفه است.

رییس دفتر رییس دولت دوازدهم با بیان اینکه در کشور نهادهای قانونی مثل شورای عالی امنیت ملی داریم که راجع سیاست خارجی نقش بسیار تعیین کننده ای دارند، تصریح کرد: از همه مهمتر این که دولت، مجلس و هم بقیه، رهنمودها و سیاست های کلان مقام معظم رهبری را دنبال می کنیم. اینطور نیست که اگر یک دولت یا مجلسی عوض شود کل سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران تغییر خواهد کرد.

وی در پاسخ به سوال دیگری درباره این که همه منتظر بودند که مشارکت پایین باشد اما این صف های طولانی عکس آن را نشان می دهد این نشان دهنده چیست گفت: در این دو سه هفته گذشته برخی رسانه های معاند تبلیغاتشان برای ناامید کردن مردم بود به گونه ای برنامه ریزی می کردند که مردم در انتخابات شرکت نکنند و تبلیغات می کردند که مردم شرکت نخواهند کرد.

وی اضافه کرد:  آن رسانه ها و دولتها ، رژیم صهیونیستی و آمریکا صهیونیستی کسانی هستند که مردم ما را نمی شناسند. این اولین باری نیست که آنها اشتباه کردند در ۴۰ سال گذشته در مقاطع مختلف نسبت به این مردم و تصمیم آنان اشتباه کردند به همین دلیل همیشه ‌سعی در توجیه اشتباهات خود داشتند

 اعظی گفت: امیدوارم این مشارکت خوب مردم ادامه داشته باشد چون حضور پرشور باعث خواهد شد در داخل  انسجام خود را بیشتر حفظ کنیم و از طرف دیگر به لطف خدا بسیاری از توطئه‌های آمریکایی ها و رژیم صهیونیستی با این حضور پرشور مردم خنثی خواهد شد.

واعظی درباره استیضاح رئیس جمهور تصریح کرد: اول اینکه ان‌شاءالله مجلس آینده، مجلس تندروها نخواهد شد، بالاخره ما مردم خود را می‌شناسیم  و سلایق آنها را می دانیم . مردم به تندروها رای نمی دهند . ممکن است که تفکرات مان باهم فرق ک، اما این به معنای آن نیست که اگر این تفکر نباشد، تفکر دیگری باشد؛ یعنی اکثریت معنی تندروی باشد.

وی افزود:  هر مجلسی که سرکار بیاید، آن چیزی که برایش باید مهم باشد، امنیت ملی و منافع کشور است تا بتواند مسائل کشور را حل کند و برای مردم رفاه به وجود بیاورد و مسائل معیشتی و اقتصادی مردم را همراه دولت حل کند.

رئیس دفتر رئیس جمهور بیان کرد: همانطور که رئیس جمهور بارها عنوان کرده، دولت وظیفه دارد با همه نهادهای قانونی کشور تعامل داشته باشد و با آنها با سهولت کار کند؛ بنابراین من خوشبین هستم با رأیی که مردم می‌دهند و مجلسی که تشکیل می‌شود، تعامل خوبی با آن خواهیم داشت.

واعظی در پاسخح به این پرسش در خصوص برنامه دولت برای FATF چیست، گفت: آن طور که به من خبر دادند، بیانیه FATF امروز صادر خواهد شد و ما عملاً از تعلیق خارج خواهیم شد و به شرایط گذشته باز خواهیم گشت و شرایط از آن چه امروز هست، بدتر می‌شود، اما براساس آخرین اخبار، اکشن پلنی که در گذشته وجود داشته همچنان باقی می‌ماند و همچنین برخی بندهای که ما اعتقاد داشتیم باید باقی بماند همچنان باقی خواهد ماند.

وی افزود: وضعیت جدیدی که پیش خواهد آمد ممکن است فشار اندکی بر تلاش‌های دولت بگذارند اما فشار اصلی زمانی ایجاد می‌شود که تحریم‌ها برداشته و روابط بانکی ما با دنیا برقرار می‌شود؛ وضعیتی که امروز رقم می‌خورد در آن روز خود را نشان خواهد داد. آن چه که دولت بر آن اصرار داشت این بود که ما نباید برای آیندگان تحریم جدیدی به وجود بیاوریم که محدودیت‌های جدیدی به همراه دارد.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها