موج
کدخبر : ۲۸۸۳۸۱ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-288381

ظریف :

وزیر خارجه گفت : تنگه هرمز و خلیج فارس، رگ حیاتی ما هستند. این تنگه باید ایمن شود. ما نقش زیادی در ایمن کردن آن داریم، ولی باید برای همه امن باشد.

به گزارش خبرگزاری موج، محمد جواد ظریف در مصاحبه با تلویزیون بلومبرگ گفت : ایران منتظر خروج دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا از قدرت نیست. 

ظریف گفت: «ایران منتظر خروج ترامپ از قدرت نیست. هیچ کشوری با عقل سلیم سیاستش را روی چیزی که هیچ کنترلی بر آن ندارد استوار نمی‌کند.»

در هفته‌های گذشته برخی از مقام‌های کشورهای اروپایی اقدام ایران در کاستن از تعهدات خوذ ذیل «برجام» را شتابزده توصیف کرده و گفته‌اند تهران باید تا اتمام دولت ترامپ صبر کند، زیرا ممکن است رئیس‌جمهور بعدی آمریکا به برجام برگردد. 

کشورهای اروپایی در بیش از یک سالی که از خروج آمریکا از برجام می‌گذرد به تعهدات خود در خصوص جبران خروج واشنگتن از این توافق عمل نکرده‌اند. ایران در واکنش، اردیبهشت‌ماه سال جاری اعلام کرد تعهداتش در توافق هسته‌ای را کاهش می‌دهد. اقدام ایران ناقض برجام نیست و طبق مفاد مندرج در این توافق هسته‌ای انجام می‌شود. 

وزیر خارجه ایران به تلویزیون بلومبرگ گفت آمریکا با خروج از برجام «به پای خودش شلیک کرد» (کنایه از ضربه زدن به خودی). او همچنین ضمن رد کردن مذاکره مجدد بر سر برجام گفت: «آدم اسب را دو بار نمی‌خرد.» 

ظریف در مصاحبه با بلومبرگ همچنین درباره طرح دولت آمریکا برای ایجاد سازش میان رژیم صهیونیستی و طرف‌های فلسطینی، معروف به معامله قرن هم اظهارنظر کرد. پیشبرد این طرح در دولت آمریکا را «جارد کوشنر»، داماد و مشاور رئیس‌جمهور آمریکا به عهده دارد. 

وزیر امور خارجه ایران گفت: «طرح کوشنر، طرح صلح نیست، طرح فروش است. او می‌خواهد فلسطین را بخرد. نمی‌توان یک نسل انسان را خرید.»

رئیس دستگاه دیپلماسی ایران علاوه بر این خاطرنشان کرد که ایران توانایی بستن تنگه هرمز را دارد اما نمی‌خواهد این کار را انجام دهد. او گفت لازم است این تنگه ایمن نگاه داشته شود. 

وی گفت: ما مطئمناً توانایی انجام این کار را داریم، ولی نمی‌خواهیم آن را انجام دهیم چون تنگه هرمز و خلیج فارس ، رگ حیاتی ما هستند. این تنگه باید ایمن شود. ما نقش زیادی در ایمن کردن آن داریم، ولی باید برای همه امن باشد.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها