موج
کدخبر : ۲۸۶۳۳۴ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-286334

خبرگزاری موج بررسی می کند؛

فرماندار شهرستان گنبد درباره آخرین وضعیت بیش از 120 خانواده سیل زده این شهرستان که هم اکنون در چادرها سکونت دارند، توضیحاتی را ارائه داد.

به گزارش خبرگزاری موج، با آغاز سال 1398، سیل مهیبی اکثر استان های کشور را در بر گرفت و یکی از استان هایی که خسارات سهمگینی متحمل شد، استان گلستان بود.

در همان ابتدای کار مشخص گردید که استاندار گلستان در سفر خارجی بوده و به همین دلیل روند امدادرسانی به سیل زدگان در این استان با کندی بسیاری روبرو شد.

دولت بلافاصله دستور عزل مناف هاشمی از سوی اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهور صادر شد.

پس از آن و تاریخ 22 خرداد سال جاری، هادی حق شناس به این سمت منصوب شد و از آن تاریخ تا به امروز تغییر محسوسی در وضعیت سیل زدگان این استان مشاهده نمی شود.

بر اساس گزارش های میدانی خبرنگار خبرگزاری موج، بخشی از سیل زدگان استان گلستان و شهرستان گنبد در حاشیه امامزاده یحیی بن زید (ع) گنبد و در چادرهای اهدایی نهادهای حمایتی اسکان داده شده اند.

محل استقرار چادرهای سیل زدگان گنبد در حاشیه قبرستان این شهرستان است.

گنبد 1

در همین ارتباط خبرنگار موج با عبدالقدیر کریمی فرماندار ویژه شهرستان گنبد تماس گرفت و از وی درباره استقرار خانواده های سیل زده در جوار یک قبرستان در گنبد سوال کرد.

کریمی در پاسخ گفت: خانواده هایی که در جوار امامزاده یحیی بن زید (ع) اسکان داده شده اند، به غیر از سه یا چهار خانواده، از اتباع کشور افغانستان هستند که متاسفانه زمین ها و خانه های آنها در مسیر رود و سیل قرار داشته و تخریب شده است و در محدوده ای که خانه های آنها وجود داشت، دیگر نمی توانند ساختمان سازی کنند.

وی افزود: این اتباع کشور افغانستان که خانه های آنها بر اثر سیل تخریب شده، خانه های خود را به طور صد در صد بدون مجوز شهرداری و رعایت اصول ساختمان سازی بنا کرده بودند.

فرماندار ویژه شهرستان گنبد تصریح کرد: برای رفع مشکلات خانواده های سیل زده، زمینی در محدوده شهر گنبد از سازمان زمین شهری تحویل گرفته ایم که کار تحویل نهایی این زمین هفته آینده به احتمال فراوان تکمیل می شود.

کریمی گفت: این زمین قرار است به ستاد بازسازی مناطق سیل زده شهرستان گنبد تحویل داده شود که در آن با تخصیص اعتبارات لازم، خانه های ویژه سیل زدگان احداث شود. پیش بینی ما این است که تا پایان سال جاری و پیش از فرارسیدن عید نوروز 99، این خانه ها تکمیل و در اختیار سیل زدگان قرار گیرد.

گنبد 2

وی بیان داشت: در شهرستان گنبد حدود 120 خانواده سیل زده داریم که از این تعداد حدود 50 خانواده ایرانی هستند. اکثر خانواده های ایرانی سیل زده در حال حاضر در منزل اقوام و آشنایان اسکان یافته اند و تنها حدود 3 یا 4 خانواده هستند که در چادر زندگی می کنند. مابقی از اتباع کشور افغانستان هستند.

فرماندار ویژه شهرستان گنبد افزود: با توجه به اینکه از محل سازمان های حمایتی مانند کمیته امداد و بهزیستی و بنیادهای دیگر، نمی توانیم کمکی به سیل زدگان اتباع دیگر کشورها داشته باشیم، از طریق کمیساریای عالی پناهندگان مبلغ 500 میلیون تومان برای کمک به این اقشار دریافت کردیم.

کریمی گفت: به همین دلیل قرار است از این محل، اعتباری برای رهن و اجاره منزل در اختیار خانواده های غیر ایرانی قرار داده تا پس از تکمیل واحدهای ساختمانی در عید نوروز، آنها به این واحدها منتقل شوند.

وی بیان داشت: قرار است پس از تکمیل این واحدها، بودجه ای که برای رهن منزل در اختیار این اتباع قرار گرفته است، برای تکمیل واحدهای جدید در نظر گرفته شود.

فرماندار شهرستان گنبد افزود: در مورد خانواده های ایرانی نیز از طریق نهادهای حمایتی در حال کمک به آنها هستیم. خوشبختانه اکثر آنها در منزل اقوام و آشنایان سکونت دارند و تنها تعداد معدودی از خانواده های سیل زده ایرانی مجبور به اسکان در چادر هستند.

گنبد 4

کریمی تاکید کرد: با توجه به اینکه هفته آینده حدود 25 واحد تکمیل می شود، خانواده های ایرانی ساکن در چادرها برای دریافت این واحدها در اولویت هستند.

وی در پاسخ به این پرسش خبرنگار موج مبنی بر اینکه چرا هفته گذشته که برای شرکت در مراسم روز دختر به امامزاده یحیی بن زید (ع) رفته بود، از حضور در جمع سیل زدگان خودداری کرده است؟ گفت: من شخصا ماهی دو یا سه بار به محل اسکان سیل زدگان در حاشیه امامزاده رفته و با این خانواده ها دیدار می کنم.

فرماندار ویژه شهرستان گنبد ادامه داد: آن روز فقط برای مراسم روز دختر در امامزاده حضور یافته و سپس باید به سرعت در جلسه شورای تامین حضور می یافتم. به همین دلیل فرصت کافی برای دیدار با سیل زدگان نبود.

کریمی در پاسخ به پرسش مجدد خبرنگار موج مبنی بر اینکه به چه دلیل به سیل زدگان حاضر در چادرها در جوار امامزاده یحیی بن زید (ع) تاکید شده که هر چه سریع تر چادرها را تخلیه و محل را ترک کنند؟ گفت: چنین موضوعی صحت ندارد و ما اصراری برای تخلیه چادرها نداریم.

وی در پایان اظهار داشت: مطالبی مبنی بر اینکه به سیل زدگان ساکن در چادرهای حاشیه امامزاده یحیی بن زید (ع) تاکید شده که باید محل را تخلیه کنند، تایید نمی شود.

نویسنده:
آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

نظرات:
  • پاسخ

    بابا پنجم فروردین یه محله تو شیراز سیل اومد با تعداد زیادی کشته وخسارات زیادی به ماشین های مسافران ومردم،همه بلاتکلیفن چی میگین شما،از دست دولت آبی نمی چکه

  • پاسخ

    سلام متاسفانه وضع معیشت ملت مظلوم ایران خیلی بده.ای کاش وضع مالی خوبی داشتیم خونه ی هموطنامون رو می ساختیم.همیشه قشرپایین کمک می کنن.پولدارها که درحال اختلاس وحرص زیاد واسه پولهاشون دارن.

دیدگاه

مهمترین اخبار

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها