موج
کدخبر : ۲۶۶۶۶۸ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-266668

عضو کمیسیون اجتماعی خبر داد؛

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس گفت: طرح مشارکت مستقیم شهروندان در قانون گذاری با 50 امضا تقدیم هیات رییسه مجلس شد.

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری موج، رضا شیران خراسانی در جمع خبرنگاران اظهار داشت: در دنیا و در کشورهای دموکراتیک، دو شیوه قانون گذاری مرسوم است که یک شیوه مشارکت مستقیم شهروندان و شیوه دیگر مشارکت غیر مستقیم است.

وی افزود: در ایران شیوه مشارکت غیر مستقیم شهروندان اعمال می شود. به این صورت که مردم در انتخابات، نمایندگان قوه مقننه را انتخاب و سپس نمایندگان آنها، اقدام به قانون گذاری می کنند.

نماینده مشهد در مجلس تصریح کرد: برای ایجاد شرایطی که مردم بتوانند مشارکت مستقیم در قانون گذاری داشته باشند، طرحی با امضای 50 نماینده تحت عنوان طرح مشارکت مستقیم شهروندان در قانون گذاری تقدیم هیات رییسه شد.

شیران خراسانی گفت: بر اساس این طرح، اگر پیشنهادی با 500 هزار امضا به مجلس ارائه شود، هیات رییسه موظف است طرحی را بر اساس آن پیشنهاد آماده و در مجلس به رای بگذارد.

وی در پاسخ خبرنگار موج مبنی بر اینکه شیوه اجرایی طرح فوق چگونه است ، گفت: برای این منظور سامانه ای طراحی و راه اندازی می شود و در آن گروه های مرجع از جمله احزاب، اصناف، رسانه ها و ... می توانند پیشنهادهای خود را ثبت کنند.

نماینده مشهد در مجلس ادامه داد: پس از آن مردم می توانند در این سامانه به پیشنهاد ارائه شده رای داده و در صورت جمع آوری 500 هزار رای و امضا، پیشنهاد به هیات رییسه ارسال و سپس هیات رییسه موظف می شود تا طرحی را تهیه و به مجلس ارائه کند.

شیران خراسانی در پایان گفت: تصویب نهایی این طرح موجب می شود که شهروندان در امور قانون گذاری کشور نقش مستقیم داشته باشند و بخش مهمی از مشکلات کشور از جمله رابطه صحیح مردم با قانون گذاری اصلاح می گردد.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها