English

رییس کمیسیون امنیت ملی؛

چرا در حادثه تروریستی زاهدان نیروهای امنیتی حتی یک تیر هوایی شلیک نکردند؟

رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با تاکید بر اینکه باید حوادث تروریستی را با دقت بیشتری بررسی کرد، گفت: چرا در حادثه تروریستی زاهدان نیروهای امنیتی حتی یک تیر هوایی شلیک نکردند؟

چرا در حادثه تروریستی زاهدان نیروهای امنیتی حتی یک تیر هوایی شلیک نکردند؟

حشمت الله فلاحت پیشه در گفتگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری موج، اظهار داشت: در خصوص حراست از مرزها، باید از چند زاویه موضوع بررسی شود. موضوع نخست این است که بودجه مورد نیاز مرزبانی در کشور تخصیص نیافته است.

وی افزود: چند ماه قبل و پیش از حادثه تروریستی زاهدان ، جلسه ای با مسوولان برگزار کرده و سوالاتی در خصوص میزان تخصیص بودجه مرزبانی در سال 96 و 97 را با آقای نوبخت رییس سازمان برنامه و بودجه مطرح کردیم.

رییس کمیسیون امنیت ملی مجلس تصریح کرد: حتی شخصا نامه ای به مسوولان دولت و سازمان برنامه و بودجه نوشتم و پرسیدم که بودجه مرزبانی کشور چه شده است؟ چرا بودجه مرزبانی کشور با سرعت تخصیص نمی یابد؟

فلاحت پیشه گفت: ما نه اینکه شاهد سرعت در تخصیص بودجه مرزبانی نیستیم، حتی در بودجه 98 مشاهده می کنیم که یک پنجم بودجه مورد نیاز را تخصیص داده اند. اینها در شرایطی است که دشمنان خارجی و تروریست ها و گروهک های تروریستی تحت حمایت آمریکا و رژیم صهیونیستی و عربستان هر لحظه منتظر یک غفلت از  ما هستند، تا خون جوانان ما را بر زمین بریزند.

وی بیان داشت: تا زمانی که بودجه پایداری برای مرزبانی کشور تخصیص پیدا نکند، نمی توانیم از نیروهای اطلاعاتی و امنیتی انتظار داشته باشیم که امنیت لازم را برقرار کنند.

برای تامین امنیت مرزها با ضعف هماهنگی نیروهای اطلاعاتی و امنیتی رو به رو هستیم

رییس کمیسیون امنیت ملی مجلس در بخش دیگری از سخنان خود به حادثه تروریستی زاهدان اشاره کرد و گفت: موضوع دیگر مربوط به ضعف هماهنگی در حراست و حفاظت از مرزها است. ضعف هماهنگی میان نیروهای اطلاعاتی و امنیتی کاملا مشهود است.

فلاحت پیشه اظهار داشت: مسوول هماهنگی میان نیروهای فوق طبق قانون وزارت کشور است. ما وزارت کشور را در این زمینه مسوول می دانیم و متاسفانه هماهنگی لازم را برقرار نکرده و در این حوزه ضعف های جدی داریم.

وزیر کشور در جلسات کمیسیون امنیت ملی شرکت نمی کند!

وی افزود: ما چند بار از وزیر کشور برای حضور در جلسات کمیسیون امنیت ملی دعوت کرده ایم تا در این زمینه گزارش دهد. متاسفانه همیشه در لحظه آخر این جلسه را کنسل کرده و در جلسات کمیسیون امنیت ملی شرکت نمی کند! در جلساتی هم که با دستگاه های اطلاعاتی و امنیتی برگزار کردیم، مشخص شد که ضعف اصلی ما در هماهنگی است.

رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تصریح کرد: به عنوان نمونه نهاد اطلاعاتی می گوید ما گزارش های لازم را داده ایم و هشدار داده ایم. در مقابل دستگاه عمل کننده می گوید گزارش ها کامل نبوده و یک سری اطلاعات کلی به ما داده اند. مسوول هماهنگی میان دستگاه های اطلاعاتی و نهاد عمل کننده کیست؟ به طور قطع وزارت کشور است و در این زمینه ما وزارت کشور را مسوول می دانیم.

نظر فلاحت پیشه درباره حادثه تروریستی زاهدان

در حوادث تروریستی حتی یک تیر هوایی شلیک نکرده ایم!

فلاحت پیشه گفت: وقتی هماهنگی لازم میان دستگاه ها وجود ندارد، نتیجه این می شود که در حادثه تروریستی زاهدان، حادثه تروریستی اهواز و حتی در حادثه تروریستی مجلس حتی یک تیر هم از سوی نهادهای اطلاعاتی و امنیتی ما شلیک نشده است. این امر با شان جمهوری اسلامی ایران که توانست تروریست ها را در نقاط مختلف جهان سرکوب کند، هماهنگی و همخوانی ندارد. در هیچ یک از حوادث تروریستی که تروریست ها موفق شده اند، حتی یک گلوله شلیک نکرده ایم.

وی سپس به تشریح چگونگی حادثه تروریستی زاهدان اشاره کرد و گفت: در این اقدام یک پژو انتحاری به نزدیکی اتوبوس حامل مرزبانان سپاه می آید و بر اساس اطلاعاتی که داریم حداقل 5 دقیقه عملیات ایذایی انجام داده و ما را اذیت کرده است.

رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ادامه داد: راننده انتحاری این خودرو به مدت پنج دقیقه تلاش می کند تا در یک موقعیت مناسب قرار گیرد و بتواند در موقعیت مناسب عمل خونین و نگین خود را انجام داده و بیشترین خسارت جانی را به ما تحمیل کند.

فلاحت پیشه افزود: شاید قابل درک نباشد که این اتوبوس دارای دو گارد محافظ در جلو و پشت سر بوده و هر دو گارد محافظ دارای تیربار سنگین بوده اند. اما با وجود اینکه 5 دقیقه پژو حامل مواد منفجره ما را اذیت کرده و تلاش می کند در موقعیت مناسب قرار گیرد، حتی یک تیر هوایی از سوی این خودروهای محافظ شلیک نشده و این امر جای سوال دارد.

وی افزود: این اتفاق در حوادث تروریستی دیگر نیز رخ داده است. مانند حادثه تروریستی مجلس که حتی یک تیر شلیک نشد. مانند حادثه تروریستی اهواز که یک تیر هم شلیک نکردیم. بنابراین باید این حوادث را جدی تر تحلیل کرده و از زاویه جاسوسی و امنیتی نیز به موضوع نگاه کنیم.

وزارت کشور پاسخگو نیست!

رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تاکید کرد: ما بارها هشدار داده ایم. وزارت کشور مسوولیت خود را پذیرفته، اما در عمل پاسخگو نیست. باید به این مشکل رسیدگی شود.

برخی از استانداران ما می گویند ما اجازه رفتن به مرز را نداریم!

فلاحت پیشه با اشاره به اینکه به عنوان رییس کمیسیون امنیت ملی مجلس بارها از وضعیت امنیتی و مرزبانی مرزهای کشور بازدید کرده است، گفت: برخی از استانداران ما می گویند ما حتی اجازه رفتن به مرزها را نداریم. مگر استانداران رییس شورای تامین استان نیستند؟ مگر آنها برای تامین امنیت مسوولیت ندارند؟

وی گفت: در همین استان سیستان و بلوچستان، یکی از استانداران سابق به من می گفت من اجازه نزدیک شدن به مرز را ندارم. یک بار او را با خودم به مرز برای بازدید بردم و خوشحال شده بود که توانسته برای یک بار به مرز بیاید. مگر این استاندار مسوول تامین امنیت نیست؟ مگر او رییس شورای تامین استان نیست؟ پس چرا اجازه ندارد؟ اگر استاندار اجازه ندارد، چه کسی مسوول هماهنگی میان نیروهای اطلاعاتی و امنیتی و انتظامی ما است؟

فلاحت پیشه در پایان تاکید کرد: به هر حال وقت آن رسیده که موضوعاتی از این دست با دقت بیشتری تجزیه و تحلیل شده و مشکلات را هر چه سریع تر برطرف کنیم.

آیا این خبر مفید بود؟
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری موج در وب منتشر خواهد شد.

پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشد منتشر نخواهد شد.

پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

ارسال نظر

  • ناشناس

    مجلس باید وزیر کشور رو استیضاح

  • حسین حسینی

    با سلام عدم برخورد نیروهای امنیتی باچنین موارد واقعی باعث شده تا انها نتوانند بموقع عکس العمل نشان دهند مطلب بعد اینکه تاکید مسئولین مربوطه بر حفاظت از سلاح ومهمات تحویلی به گاردها ومحافظین (به عنوان مثال در مقابل گم شدن یک پوکه یا فشنگ طرف باید به زمین وزمان جوابگو باشد )باعث میشود تاشخص محافظ نتواند براحتی وبموقع از امکانات د فاعیش استفاده لازم را بکند

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه