موج
کدخبر : ۲۶۳۹۹۵ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-263995

رییس ستاد مرکزی چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ضمن تشریح مهمترین برنامه های راهپیمایی 22 بهمن، توضیحاتی را درباره دلایل لغو سخنرانی لاریجانی در کرج ارائه کرد.

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری موج، نصرت الله لطفی امروز در نشست خبری، ویژه برنامه های روزهای پایانی ایام الله مبارک به ویژه برنامه های راهپیمایی ۲۲ بهمن را تشریح کرد.

وی تاکید کرد: امروز نظام و مردم ما در برابر یک جنگ ترکیبی تدارک دیده شده از سوی دشمنان اسلام و انقلاب قرار داشته و باید از ظرفیت های برگزاری مراسم چهل سالگی انقلاب به عنوان یک دفاع مقدس در برابر دشمنان خارجی و ایادی داخلی دشمن استفاده کنیم.

قائم مقام شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی اظهار داشت: به طور قطع ملت ایران این جنگ را با اقتدار و هوشمندی به پیروزی می رسانند و یوم الله 22 بهمن را تبدیل به ناکامی بزرگی برای دشمنان کرده و مشت محکم و آهنینی ملت ایران در این روز بر دهان دشمنان اسلام و انقلاب کوبیده می شود.

لطفی افزود: به طور قطع ملت ایران از این پیچ تاریخی نیز عزتمندانه عبور خواهند کرد و به توفیق بزرگی دست پیدا می کنند.

وی تصریح کرد: اگر چه امروز مردم ما در تنگنا قرار گرفته و مطالبات به حقی دارند، اما در یوم الله 22 بهمن با کنار گذاشتن دیدگاه ها و نظرات مختلف، تنها به مصالح نظام مقدس جمهوری اسلامی و انقلاب اسلامی فکر کرده و به صورت گسترده در راهپیمایی یوم الله 22 بهمن مشارکت خواهند کرد.

رییس ستاد مرکزی بزرگداشت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی گفت: آمریکایی ها اعتراف کرده اند که امکان تقابل با ملت ایران در حوزه های مختلف سیاسی و نظامی را ندارند و به همین دلیل به دنبال شایعه سازی و سیاه نمایی هستند و می خواهند مردم ما را از نظام جدا کنند. البته آرزوی جدایی ملت از نظام و براندازی نظام را همچون گذشتگان خود به گور خواهند برد.

لطفی با تاکید بر اینکه اهمیت برگزاری مراسم چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی به مراتب بیش از سال های گذشته است، گفت: به همین دلیل برنامه ریزی برای برگزاری این مراسم از سال 96 انجام شد. در این مدت صدها همایش و انواع فعالیت های فرهنگی، ورزشی و پروژه های محرومیت زدایی و برگزاری نمایشگاه های تبیینی انجام شده است.

برنامه های ستاد بزرگداشت چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی تا 12 فرودین 57 ادامه می یابد

وی ادامه داد: با توجه به اهمیت سال 97 به عنوان چهلمین سال پیروزی انقلاب، برنامه های سالگرد پیروزی انقلاب پس از 22 بهمن به پایان نرسیده و این برنامه ها تا 12 فرودین 98 و همزمان با روز جمهوری اسلامی ادامه خواهد یافت.

رییس ستاد مرکزی بزرگداشت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی افزود: با توجه به اینکه روز شنبه 20 بهمن ماه مصادف با سالروز رحلت حضرت زهرا (س) است، در این روز مراسم برگزاری تجمعات هیات های مذهبی و عزاداری در سراسر کشور برگزار می شود. به همین دلیل از امروز به جای پرچم های رنگین مزین به نام حضرت زهرا (س)، پرچم های مشکی مزین به نام مبارک دخت گرامی پیامبر عظیم الشان اسلام (ص) در سراسر کشور برافراشته خواهد شد و این پرچم ها تا شامگاه شنبه برافراشته خواهد بود.

لطفی گفت: روز پنجشنبه هجدهم بهمن ماه نیز مراسم میهمانی لاله ها در سراسر کشور و در مزار مطهر شهدا برگزار می شود. برنامه مرکزی که همراه با گلباران مزار شهدا است در بهشت زهرا (س) تهران برگزار می شود. ضمن اینکه امسال غبارروبی، عطرافشانی و گلباران مزار شهدای اقلیت در افسریه تهران و شهدای اهل تسنن در شهرستان گنبد نیز برگزار می شود.

وی اظهار داشت: در ساعت 21 روز یکشنبه 21 بهمن نیز همچون سال های گذشته گلبانگ تکبیر در سراسر کشور طنین انداز خواهد شد. ضمن اینکه در این روز آسمان سراسر کشور توسط نیروهای مسلح نورافشانی خواهد شد. در تهران نیز از 40 نقطه آسمان پایتخت نورافشانی می شود.

رییس ستاد مرکزی بزرگداشت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی افزود: در ساعت 9 صبح روز 22 بهمن نیز، راهپیمایی باشکوه یوم الله 22 بهمن در سراسر کشور آغاز می شود. ضمن اینکه امسال برای نخستین بار در کشور 1000 شهر و شهرستان و 10000 روستا مراسم راهپیمایی برگزار می شود که از نظر تعداد نقاط برگزاری راهپیمایی بی سابقه است.

حضور 200 میهمان خارجی در مراسم دهه مبارک فجر

لطفی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به درخواست شخصیت های خارجی برای حضور در مراسم دهه مبارک فجر اظهار داشت: تاکنون هماهنگی های لازم برای صدور روادید 200 شخیصت سیاسی، مذهبی، فرهنگی و ورزشی خارجی برای شرکت در این مراسم انجام شده و در حال انجام است.

وی با تاکید بر اینکه نگاه جهانیان به رفتار ملت ایران در سالگرد چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی است، گفت: جهانیان بدانند که ملت ایران علیرغم جنگ اقتصادی دشمن و هدف قرار دادن امید مردم از سوی صدها رسانه ضد انقلاب، امسال با حضور گسترده تر در راهپیمایی یوم الله 22 بهمن، پاسخ دشمنان خارجی و ایادی داخلی آنها را قاطعانه می دهند.

حضور 6500 خبرنگار در مراسم یوم الله 22 بهمن

رییس ستاد مرکزی بزرگداشت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی تصریح کرد: برای پوشش خبری مناسب این مراسم در مجموع 6500 خبرنگار و عکاس داخلی و خارجی حضور دارند که از این تعداد 300 خبرنگار و گزارشگر خارجی از کشورهایی چون آمریکا، ژاپن، چین، اسپانیا، ترکیه و ... هستند.

لطفی گفت: از این تعداد 3000 خبرنگار و عکاس و گزارشگر در تهران و بیش از 3200 خبرنگار و گزارشگر و عکاس نیز در شهرستان ها حضور خواهند داشت. سخنران اصلی مراسم تهران نیز آقای حسن روحانی رییس جمهور محترم کشورمان است. در حاشیه مراسم راهپیمایی یوم الله 22 بهمن تهران نیز مراسم سرودخوانی 1357 دانش آموز و 1397 دانشجو برگزار می شود.

نشست خبری قائم مقام شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی

اعلام مسیرهای راهپیمایی در تهران

در ادامه این نشست لطفی مسیرهای راهپیمایی 22 بهمن تهران را به شرح زیر اعلام کرد:

مسیر شماره یک: مسجد امام حسین (ع)، میدان امام حسین (ع)، خیابان انقلاب، خیابان آزادی، میدان آزادی.

مسیر شماره دو: مسجد جامع ابوذر، خیابان شهید آیت‌الله سعیدی، میدان آزادی.

مسیر شماره سه: مسجد امام هادی (ع)، میدان معلم، خیابان تختی، خیابان آیت‌الله سعیدی، میدان آزادی.

مسیر شماره چهار: مسجد دارالسلام، میدان منیریه، خیابان شهید معیری، خیابان کارگر، میدان انقلاب، خیابان آزادی، میدان آزادی.

مسیر شماره پنج: مسجد الجواد (ع)، میدان هفتم تیر، خیابان شهید مفتح، خیابان انقلاب، میدان آزادی.

مسیر شماره ششم: مسجد حضرت امیر(ع)، خیابان کارگر شمالی، خیابان انقلاب، میدان آزادی.

مسیر شماره هفت: مسجد حضرت مهدی (عج)، خیابان ستارخان، میدان توحید، خیابان توحید، میدان آزادی.

مسیر شماره هشت: مسجد حضرت ابوالفضل (ع)، خیابان ستارخان، میدان توحید، خیابان توحید، میدان آزادی.

مسیر شماره نهم: مسجد حضرت امام سجاد (ع)، خیابان آیت‌الله شهید اشرفی‌اصفهانی، فلکه دوم صادقیه، خیابان محمدعلی جناح، میدان آزادی.

مسیر شماره دهم: مسجد امام جعفرصادق (ع)، فلکه دوم صادقیه، خیابان محمدعلی جناح، میدان آزادی.

مسیر شماره یازده: مسجد حضرت رسول‌اکرم (ص)، تهرانسهر، بلوار شاهد، بلوار تهرانسر، میدان کمال‌الملک، بزرگراه شهید لشگری، میدان آزادی.

مسیر شماره دوازده: مسجد نظام مافی، آیت‌الله کاشانی، فلکه دوم صادقیه، خیابان محمدعلی جناح، میدان آزادی.

نشست خبری قائم مقام شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی

اسامی سخنرانان راهپیمایی 22 بهمن در مراکز استان ها

همچنین اسامی سخنرانان مرکز استان ها به شرح زیر است:

تبریز: سرلشگر موسوی فرمانده کل ارتش

ارومیه: منوچهر متکی

اردبیل: نوبخت معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان برنامه و بودجه

اصفهان: حجت‌الاسلام والمسلمین حاج صادقی نمایده ولی فقیه در سپاه

ایلام: حاجی بابایی نماینده مجلس شورای اسلامی

بوشهر: محمدباقر قالیباف شهردار اسبق تهران

تهران: حسن روحانی رئیس جمهور

شهرکرد: سردار سلامی جانشین فرمانده کل سپاه

مشهد: حجت‌الاسلام والمسلمین رئیسی تولیت آستان قدس رضوی

خراسان جنوبی: حجت‌الاسلام والمسلمین علوی وزیر اطلاعات

خراسان شمالی: شریعتمداری وزیر کار

زنجان: حجت‌الاسلام والمسلمین دولابی

سمنان: عزت الله ضرغامی رییس سابق صدا و سیما

سیستان و بلوچستان: سرلشگر رحیم صفوی مشاور عالی رهبر معظم انقلاب

تبریز: اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهور

قزوین: سردار شریف سخنگوی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی

قم: حجت‌الاسلام والمسلمین سعیدی رئیس دفتر عقیدتی سیاسی فرماندهی کل قوا

سنندج: سیدحسین نقوی حسینی نماینده مجلس

کرمان: حجت‌الاسلام والمسلمین ابوترابی فرد نایب رییس اسبق مجلس

کرمانشاه: حجت‌الاسلام والمسلمین قمی رییس سازمان تبلیغات اسلامی

یاسوج: حجت‌الاسلام والمسلمین مصباحی‌مقدم عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام

گلستان: سردار نقدی معاون فرهنگی اجتماعی سپاه پاسداران

رشت: سعید جلیلی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام

خرم‌آباد: حجت‌الاسلام والمسلمین تقوی نماینده جدید ولی فقیه در وزارت جهادکشاورزی

ساری: دژپسند وزیر اقتصاد

اراک: آیت‌الله حسینی بوشهری دبیر شورای عالی حوزه های علمیه

هرمزگان: امیری معاون پارلمانی رئیس جمهوری

همدان: سید احمد خاتمی خطیب جمعه تهران

لازم به توضیح است، لطفی رییس ستاد مرکزی چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی اعلام کرد که هنوز سخنرانان شهرستان های کرج، یزد و اهواز قطعی نشده است.

چرا سخنرانی لاریجانی در کرج لغو شد

نصرت الله لطفی در نشست خبری امروز خود درباره لغو سخنرانی لاریجانی در کرج اظهار داشت: برنامه های این ستاد به نحوی طراحی و اجرا شده تا در برگیرنده مصلحت نظام مقدس جمهوری اسلامی و حافظ انسجام و اتحاد و وحدت ملی و تبعیت از مقام عظمای ولایت باشد.

وی افزود: باید در چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی به نحوی عمل کنیم که همه مردم و با هر تفکر سیاسی که دارند، خود را در برگزاری هر چه باشکوه تر این مراسم سهمی بدانند. چرا که برای خلق یک حماسه بزرگ و ماندگار نیازمند مشارکت همه اقشار و گروه ها و تفکرات پایبند به اصول و ارزش های انقلاب هستیم.

رییس ستاد چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی تصریح کرد: برای تحقق این مهم باید نگاه فراجناحی داشته باشیم و خود را در برگزاری مراسم باشکوه یوم الله 22 بهمن شریک و سهیم بدانیم. به همین دلیل ستاد فوق با نگاه فراجناحی اقدام به دعوت از شخصیت ها و مقامات کشوری و لشکری برای سخنرانی در راهپیمایی یوم الله 22 بهمن در نقاط مختلف کشور به ویژه مراکز استان ها کرد.

لطفی گفت: برای حفظ نگاه فراجناحی و دعوت از گروه های مختلف، ستاد مرکزی چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی تصمیم گرفت تا سخنرانان مراکز استان ها و شهرستان های درجه یک را در تهران انتخاب کند. ضمن اینکه به دیگر شهرستان ها نیز ابلاغ کردیم که دعوت از سخنرانان باید بر اساس نگاه فراجناحی باشد.

وی تاکید کرد: محور سخنرانی مقامات حاضر در راهپیمایی 22 بهمن نیز تبیین دستاوردهای انقلاب و ارائه کارنامه چهل ساله نظام مقدس جمهوری اسلامی بوده و در این راه بر پرهیز از هرگونه حاشیه سازی تاکید کردیم.

رییس ستاد مرکزی چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی سپس به رخدادهای شهرستان کرج اشاره کرد و گفت: در اطلاعیه رییس محترم مجلس شورای اسلامی چند نکته مطرح شده است. نکته نخست این است که من برای دعوت از دکتر لاریجانی اصرار کردم. موضوع دیگر این است که ما با امام جمعه برای دعوت از سخنران هماهنگ نکردیم.

نمی توانستیم برای دعوت از سخنرانان با هر استان هماهنگی کنیم

لطفی ادامه داد: در خصوص هماهنگی با استان ها برای دعوت از سخنرانان، با توجه به دیدگاه های مختلف، اگر می خواستیم با هر استان هماهنگی کنیم، به طور قطع نمی توانستیم به نتیجه مطلوب که همان نگاه فراجناحی، پرهیز از حاشیه سازی و دعوت از سلایق مختلف بود، دست یابیم.

وی اظهار داشت: به عنوان نمونه پس از اعلام اسامی سخنرانان مراکز استان ها، برخی استانداران و ائمه جمعه تماس گرفتند و علت را جویا شدند که پس از ارائه توضیحات لازم، قانع شدند.

رییس ستاد چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی افزود: برخی استان ها که سخنران آنها غیر دولتی بود، درخواست داشتند تا یک مقام دولتی را ما جایگزین کنیم. برخی تشکل ها نیز در تعدادی از استان ها که نماینده دولتی را به عنوان سخنران مشخص کرده بودیم، درخواست داشتند تا یک مقام غیر دولتی به عنوان سخنران انتخاب شود. بنابراین دیدگاه های متفاوتی پیش روی داشتیم و به همین دلیل باید با در نظر گرفتن جهات مختلف و رعایت مصالح نظام و تلاش در جهت حفظ انسجام و وحدت ملت ملی اقدام می کردیم.

لطفی تصریح کرد: نگاه ما در انتخاب سخنرانان، مبتنی بر رعایت مصلحت نظام و پرهیز از تفکرات تنگ نظرانه بود. البته به نظر و دیدگاه مسوولان استان ها بی اعتنا نبودیم و نظرات آنها را نیز دریافت می کردیم. بنابراین نباید تصور کرد که به صورت مخفیانه و در تهران برای شهرستان ها تصمیم گرفتیم و برای آنها سخنران انتخاب کردیم.

وی ادامه داد: در خصوص اینکه من برای دعوت از آقای لاریجانی اصرار کردم، این موضوع از یک جهت صحیح است. من به عنوان رییس ستاد مرکزی چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی برای سخنرانی فردی که 10 سال از سوی مقام معظم رهبری به عنوان رییس صدا و سیما فعالیت داشته، چند سال نماینده رهبر معظم انقلاب در شورای عالی امنیت ملی بوده، 3 دوره نماینده مردم فهیم و انقلابی قم در مجلس شورای اسلامی است و در حال حاضر ریاست قوه مقننه را بر عهده دارد، اصرار داشتم. البته اصراری به سخنرانی ایشان در کرج نداشتم، اما اصرار داشتم که علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی یکی از سخنرانان راهپیمایی 22 بهمن باشد.

رییس ستاد چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی افزود: آقای لاریجانی بیشترین همکاری را با ستاد فوق برای برگزاری هر چه باشکوه تر مراسم یوم الله 22 بهمن و مراسم ایام الله مبارک فجر داشته است. چرا من نباید برای مشارکت بیشتر رییس مجلس در مراسم های فوق اصرار داشته باشم؟

لطفی اعلام کرد: به محض اینکه آقای لاریجانی دعوت به سخنرانی در کرج را قبول کرد، به استاندار البرز و امام جمعه محترم کرج موضوع را اطلاع دادیم. از کرج و استان البرز نیز هیچ کس با ما تماس نگرفت و در این موضوع صحبتی را مطرح نکردند. اگر با ما تماس گرفته بودند، توضیحات لازم را بیان می کردیم و می توانستیم دوستان را قانع کنیم. اما ناگهان در نماز جمعه گفتند که باید یک فرد انقلابی به کرج بیاید.

وی در مورد لغو سخنرانی لاریجانی در کرج نیز گفت: این لغو از سوی آقای لاریجانی انجام شده و ما موافق آن نبودیم. به طور قطع اگر ایشان سخنرانی خود را لغو نمی کردند، ما در ستاد برگزاری چهملین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، هرگز حاضر به لغو سخنرانی ایشان در مراسم فوق نبودیم.

رییس ستاد چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی در پایان تاکید کرد: به طور قطع ما باور نداریم که علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی با سوابق مشخص، انقلابی نباشد. رفتاری که با ایشان در کرج شد به طور قطع بر خلاف موازین اسلامی و اصول و آداب میهمان نوازی بود.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو
  • گزارش
  • یادداشت

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها