موج
کدخبر : ۴۸۳۷۳۱ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-483731

همه چیز راجع به گلاب

همه چیز راجع به گلاب

چون که گل بگذشت و گلشن شد خراب، بوی گل را از که یابیم از گلاب... مصداق شعر مولانا که بسیار در میان ایرانیان نمود دارد و گلاب و گلاب گیری و خواص این معجزه طبیعی گل محمدی را در این مطلب می‌توانید مطالعه کنید.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج، بنا بر مستندات تاریخی، تاریخچه گلاب گیری به ایران باستان برمی گردد. مورخان کارخانه های تولید گلاب و شیشه آن را شهر «میمند» استان فارس عنوان کرده اند و آن را مهد گل و گلاب ایران و جهان می دانند. سپس این مایع خوشبو به دیگر نقاط جهان هم منتقل می شود.

کاشان هم از دیگر شهرهای معروف در گلاب گیری شناخته می شود که هر سال گردشگران زیادی را به سوی خود می کشاند. در حال حاضر در نقاط مختلف کاشان مثل قمصر، نیاسر، برزک، وادقان، ون، سار، جوشقان و سده گلاب گیری به صورت یک مراسم آیینی و کهن انجام می شود. در این شهر حدود ۱۵ هزار تن گلاب سالانه گرفته می شود.

در میمند استان فارس هم سالانه ۱۲ هزار تن گلاب، شیراز سالانه حدود ۲ هزار تن، لایزنگان واقع در شهرستان داراب سالانه ۳ هزار تن و سایر مناطق استان فارس سالانه حدود ۱۰۰۰ تن گلاب تولید می‌ شود.

اسم سنتی گلاب گیری در کاشان «لتان» ‌است و عمر درازی دارد. آثار باستانی کشف شده در کاشان نشان می‌دهد، از سالیان دور،‌ وقتی فصل شکفتن گل‌های سرخ فرا می‌رسیده، اهالی کاشان از خانه بیرون می‌رفتند و گل‌های محمدی را می‌چیدند. حتی کسانی که مزرعه گل سرخ نداشتند هم در چیدن گل‌های باغ همسایه‌ها مشارکت می‌کردند.

بعد از چیدن گل‌ها نوبت به مراسم گلاب‌گیری می‌رسید. گل‌فروش‌ها و گلاب‌فروش‌ها در فصل گلاب گیری کاشان از قدیم در بازار حاضر می‌شدند و به خرید و فروش گل و گلاب مشغول می‌شدند.

آنچه گلاب گیری کاشان را از گلاب‌گیری‌های دیگر متمایز می‌‌کند، شیوه سنتی و رسوم آن در این شهر تاریخی‌ست. بر طبق اسناد تاریخی، گلاب از دوران قدیم سوغات کاشان بوده. شاهد این ادعا هم عید گلاب است که رسمی قدیمی در این شهر کویری‌ست. مطابق مطالعات گیاه‌شناسان، گل سرخی که در کاشان می‌روید،‌ در مقایسه با گل‌سرخ شهرهای دیگر، کیفیت بهتری دارد. شاید به همین خاطر هم باشد که هرسال مکه را با این گلاب شستشو می‌دهند.

گلاب

گلاب‌گیری به چه شیوه‌ای انجام می‌شود؟

مراسم گلاب‌گیری به قدری در کاشان فراگیر است که خردادماه به بعد کمتر باغی هنوز گل محمدی دارد. گلاب‌گیران کاشانی برای مراسم وسایل زیادی نیاز دارند و شما برای آنکه همه‌چیز درباره گلاب‌گیری کاشان را بدانید، ‌بد نیست پیش از سفر از شیوه کاشانی‌ها هم مطلع باشید.

 

لوازم گلاب گیری

اگر گلاب‌گیر کاشانی باشد، برای این مراسم به وسایلی مثل دیگ، قرابه، پارچ، نی، و شیشه نیاز دارد. دیگ مسی ظرف اصلی گلاب‌گیری‌ست.

گلاب

روش گلاب گیری در کاشان

گلاب‌گیران هر یک کیلو گلبرگ تازه گل محمدی را با یک لیتر آب داخل دیگ مسی می‌گذارند که روی آتش هیزمی آماده پختن است. درِ دیگ گذاشته می‌شود و یک واشر پلاستیکی بین در دیگ و قابلمه جا می‌گیرد تا بخار داخل قابلمه محفوظ بماند. روی در دیگ سوراخی تعبیه شده که لوله‌های استیل از آن می‌گذرد و یک سر لوله به پارچی مسی می‌‌رسد و گلاب آماده داخل پارچ ریخته می‌شود.

این فرآیند حدود ۷ ساعت طول می‌کشد. برای چیدن گل‌های این مراسم، گلاب‌گیرها صبح زود مراسم گل چیدن را آغاز می‌کنند. در شهرهای اصلی گلاب‌گیری، کمتر کسی‌ست که در این مراسم شرکت نکند و وسایل گلاب‌گیری را در انبار خود نداشته باشد. هرکسی در مراسم  وظیفه‌ای را برعهده دارد. کسانی که وظیفه چیدن گل‌ها را برعهده دارند، «گل‌ چین» هستند.

گل‌ چین‌ها از پیش از طلوع آفتاب چیدن گل را آغاز می‌کنند. دلیل آنکه صبح زود گل چیده می‌شود، این است که گل‌چین‌ها معتقدند گل، قبل از طلوع خورشید بوی بیشتری دارد. برای همین باید تمام گل‌ها پیش از طلوع آفتاب چیده شوند. آن‌ها گل را به کمک ناخن‌های دو انگشت شست و سبابه از ساقه جدا می‌کنند و در سبدهای مخصوص می‌گذارند.

 

بیشتر بخوانید:

ماسک های خانگی برای رفع چین و چروک صورت

آغاز برداشت گل محمدی از گلستان‌های آران و بیدگل

از فواید گل محمدی برای نگهداری پوست چه می‌دانید؟

قرص های صافی پوست چیست و آیا واقعا تاثیر کافی بر روی صافی و شفافی پوست دارد؟

 

گلاب‌گیری در چه شهرهایی برگزار می‌شود؟

شهرهای قمصر، نیاسر و مشهد اردهال مقاصد اصلی مسافرانی‌ست که می‌خواهند شاهد گلاب‌گیری سنتی باشند. البته در این میان نباید از روستاهایی مثل سده، وادقان و ون در ۵۰ کیلومتری کاشان هم که مراسم سنتی گلاب‌گیری در آنها برگزار می‌شود، غافل شد. گفته می‌شود که مرغوب‌ترین گلاب کاشان از روستاهای ون و وادقان دست می‌آید.

قمصر و نیاسر هر دو در حدود ۳۰ کیلومتری کاشان قرار گرفته‌اند و هر سال افراد زیادی به قصد دیدن و شرکت کردن در مراسم گلاب‌گیری راهی‌شان می‌شوند.

علاوه بر این دو شهر، در میمند و داراب فارس هم هر سال گلاب‌گیری برگزار می‌شود. میمند در ۹۰ کیلومتری جنوب فارس است و هر سال مراسم گلاب‌گیری در ایران از این منطقه شروع می‌شود و ۲ میلیون نفر از آن دیدن می‌کنند.

گلاب

چه نوع گلابی بهتر است؟

اگر راهی کاشان و مراسم گلاب‌گیری آن شدید، خرید گلاب را فراموش نکنید. البته بهتر است قبل از خرید با انواع گلاب بیشتر آشنا شوید. به‌طور کلی برای باکیفیت‌تر بودن گلاب، به سراغ آن‌هایی بروید که میزان گل‌محمدی بیشتری دارند. نکته دیگری که در خرید گلاب کاشان باید در ذهن داشته باشید این است که طعم تلخی گلاب پس از چشیدنش نباید در دهان بماند.

گلاب سبک

برای مصارف خانگی، گلاب سبک را می‌توانید انتخاب کنید.

گلاب سنگین یا ممتاز

این نوع گلاب برای مصارف عمومی و خانگی است و کیفیت و غلظت خوبی دارد.

گلاب پس‌آب

گاهی از باقی‌مانده‌های گل‌محمدی برای تقطیر دوباره استفاده می‌شود. گلاب پساب نتیجه‌ی این عمل است و نسبت به دیگر انواع گلاب عطر و کیفیت پایین‌تری دارد.

گلاب دوآتیشه

در تولید گلاب دوآتیشه از گلاب به‌جای آب استفاده شده. فرایند تقطیر با گلاب و گل‌محمدی در دیگ مسی اتفاق می‌افتد. غلظت این نوع گلاب زیاد است و طعم گس و تلخی دارد.

گلاب سه‌آتیشه

گلاب سه آتیشه از سه بار فرایند تقطیر به‌دست می‌آید. و از گل‌محمدی و گلاب دو آتیشه برای تولید آن استفاده می‌کنند.

 

خواص گلاب برای اعصاب

حتما شما هم بارها در مراسم عزاداری دیده‌اید که به وسیله ابزاری به نام گلاب چکان، در دست و بر روی صورت میهمانان و صاحب عزا، گلاب می‌چکانند. فلسفه این امر آن است که گلاب حقیقتا خواص آرامش‌بخش داشته و اعصاب افراد را متمرکز و آرام می‌کند. خواص گلاب برای اعصاب بسیار زیاد است، از این رو همیشه در مراسم عزاداری گلاب به همراه دارند. این ماده سبب می‌شود افراد از فشارهای روحی شدید در امان باشند تا جایی که حتی از غش کردن یا شوک و بی‌حالی ناگهانی افراد جلوگیری می‌کند.

گلاب

خواص گلاب برای قلب

بدیهی است قلب یکی از اعضای حیاتی بدن است که با اعصاب و روان افراد در ارتباط مستقیم بوده و از آن‌ها تاثیر و انرژی می‌گیرد. پس اگر گلاب می‌تواند ذهن و روح افراد را از فشارهای روانی آسوده ساخته و التیام بخشد، در ادامه می‌تواند یک ماده مفید برای حفظ سلامت قلب محصوب شود. اما خواص گلاب برای قلب به این مورد ختم نمی‌شود. صاف و شفاف نمودن جریان خون در رگ‌ها، کمک به التیام، آرامش و حفظ انسجام بافت رگ‌ها و حفظ سلامت متابولیسم بدن از جمله خواص گلاب برای قلب و سایر اعضای مرتبط با آن است.

 

خواص گلاب برای کبد چرب

داشتن کبد چرب یکی دیگر از بیماری‌هایی است که افرادی زیادی با آن دست و پنجه نرم می‌کنند. نوشیدن روزانه یک لیوان ترکیب آب و گلاب خنک، می‌تواند در درازمدت و به مرور به رفع چربی کبد و جلوگیری از پیشرفت این مشکل کمک کند. خواص گلاب برای کبد چرب به قدری بالاست که پزشکان گاهی پیش از تجویز داروهای شیمیایی و کارخانه‌ای، این روش را به بیماران خود پیشنهاد می‌دهند.

 

خواص گلاب برای استرس

افرادی که زیاد دچار استرس و اضطراب می‌شوند، زندگی پرچالش و پرفشاری دارند، دانش‌آموزانی که دچار فشار درسی بالا هستند و یا مادرانی که به تازگی وضع حمل کردند، می‌توانند برای کاهش تنش‌ها و فشارهای روحی خود از خواص گلاب برای استرس بهره بجویند. اسپری کردن گلاب بر روی پوست صورت گردن و بر کف دستان می‌تواند آرامش بخش بوده و این افراد را از فشارهای روحی وارده در امان نگاه دارد.

 

خواص گلاب در مردان

بهتر است موضوع را با این بحث آغاز کنیم چرا که بسیاری از افراد با توجه به لطافت، آرامش و عطری که در گلاب نهفته است، متوجه اعجاز آن برای مردان نیستند و این ماده معجزه‌آسا را بیشتر محصولی برای بانوان می‌دانند.

جالب است بدانید مردان از این جهت که ممکن است زندگی حرفه‌ای پر استرس‌تری را نسبت به زنان تجربه کنند، به راحتی می‌توانند با بوییدن گلاب به طور مرتب در طول روز از فشارهای ذهنی و روحی خود بکاهند. همچنین بهترین روش برای پاکیزه نگاه داشتن پوست مردان نیز تمیز کردن آن به کمک یک پنبه آغشته به گلاب است. بارها دیده‌ایم که بسیاری از مردان به دلیل تفکرات خاص خود و یا احساس ناخوشایندی که از به کارگیری محصولات بهداشتی و کرم‌ها دارند، از استفاده این محصولات امتناع می‌کنند. اما این یک واقعیت است که پوست آن‌ها نیز نیاز به نظافت و آرامش دارد. از این رو آغشته کردن پوست مردان به گلاب در هنگام شب می‌تواند ضمن زدودن خستگی و فشار از جسم و روح آن‌ها، پوستی شفاف‌تر و شاداب‌تر را برایشان به ارمغان بیاورد.

سردردها، معده‌دردها و انواع عفونت‌های پوستی یا حتی داخلی را می‌توان با نوشیدن یا استفاده موضعی گلاب، درمان کرد. لذا می‌بینیم که خواص گلاب در مردان بسیار بیشتر از باورهای غلط جا افتاده در جامعه است.

گلاب

خواص گلاب برای رحم

صحبت از درمان عفونت‌های خارجی و داخلی به وسیله گلاب شد، بد نیست نگاهی هم به خواص گلاب برای رحم بیندازیم. بسیاری از زخم‌ها و عفونت‌های رحم در بانوان به وسیله گلاب قابل درمان است. طب سنتی بر این عقیده است که زنان دارای چنین مشکلاتی می‌توانند در تشت‌های حاوی گلاب نشسته و یا نواحی مبتلا به عفونت را با گلاب شسشتشو دهند.

 

خواص گلاب برای واژن

دختران و زنان مبتلا به عفونت‌های قارچی واژن نیز نباید از خواص گلاب برای واژن غافل باشند. این ماده معطر و التیام‌بخش، ضمن خوش‌بو نگه داشتن این نواحی از بدن، باکتری‌ها، قارچ‌ها و انواع عفونت‌هایی را که درمان آن‌ها به داروهای شیمیایی نیاز ندارد، تحت تاثیر قرار داده و از بین می‌برد.

 

فواید گلاب:

فواید گلاب بسیار زیاد است زیرا بدون شک معجون جادویی زیبایی است و به طور چشمگیری همه کاره است. گلاب به راحتی در دسترس است و باعث می شود به یک ماده اصلی تبدیل شود.

چه پوست چرب ، چه خشک و چه ترکیبی داشته باشید ، گلاب می تواند به روتین مراقبتی پوست شما اضافه شود. این همان چیزی است که آن را به یک راز زیبایی یا بهتر بگویم سلاحی مخفی برای زنان در سراسر جهان ، تبدیل می کند.

هنگام خرید گلاب ، باید مطمئن شوید که گلاب 100٪ خالص خریداری کرده اید ، یعنی آب مقطر گل بدون مواد شیمیایی است.

گلاب با تقطیر گلبرگهای گل محمدی با بخار ایجاد می شود. گلاب معطر است و گاهی به عنوان یک عطر طبیعی ملایم به عنوان جایگزینی برای عطرهای پر از مواد شیمیایی استفاده می شود.

۱. تحریک پوست کمک می کند

یکی از بزرگترین مزایای گلاب خاصیت ضد التهابی قوی آن است. این خواص می تواند به درمان چندین بیماری اعم از داخلی و خارجی کمک کند. حتی ممکن است به تسکین سوزش از اگزما یا روزاسه کمک کند.

۲. گلودرد را تسکین می دهد

پزشکان اغلب آنتی بیوتیک برای گلودرد تجویز می کنند ، اما ممکن است بخواهید گلاب را نیز امتحان کنید. گلاب به طور سنتی ، برای تسکین گلو درد استفاده می شود. در حالی که تحقیقات برای اثبات اثربخشی آن لازم است ، شواهد حکایتی قوی برای حمایت از آن وجود دارد و ریسک بسیار کمی در آزمایش آن وجود دارد.

۳. قرمزی پوست را کاهش می دهد

هزاران سال است که از گلاب به عنوان یک محصول زیبایی استفاده می شود ، بنابراین جای تعجب نیست که می تواند رنگ پوست شما را بهبود بخشد و قرمزی پوست را کاهش دهد. خواص ضد باکتری ممکن است به کاهش آکنه کمک کند. خواص ضد التهابی می تواند قرمزی پوست را کاهش دهد.

۴. به پیشگیری و درمان عفونت کمک می کند

گلاب دارای خواص ضد عفونی کننده قدرتمندی است که می تواند از بروز عفونت جلوگیری کرده و آن را درمان کند. به همین دلیل ، گلاب اغلب در انواع درمان های طبیعی و دارویی گنجانده می شود.وقتی از گلاب در قطره های چشمی برای درمان موارد ورم ملتحمه استفاده می شود ، خواص ضد عفونی کننده و ضد درد آن در درمان بیماری چشم کمک می کند.

۵. حاوی آنتی اکسیدان است

گلبرگهای گل و روغن گل سرخ حاوی تعدادی آنتی اکسیدان قوی هستند که می توانند به محافظت از سلول در برابر آسیب کمک کنند. این آنتی اکسیدان ها اثرات مهاری پراکسیداسیون لیپید بالقوه دارند. در نتیجه از سلول محافظت می کند.

۶. بریدگی ها ، جای زخم ها و سوختگی ها را بهبود می بخشد

گلاب ضد عفونی کننده و خواص ضد باکتری دارد که می تواند به بهبود سریعتر زخم کمک کند. این خواص می تواند به پاک سازی و جلوگیری از عفونت بریدگی ها و سوختگی ها کمک کند. همچنین می توانند به بریدگی ، سوختگی و حتی جای زخم کمک کنند تا سریعتر بهبود یابد.

۷. روحیه را تقویت می کند

گلاب می تواند دارای خواص ضد افسردگی و ضد اضطراب قوی باشد. مطالعه ای در سال 2011 دریافت که عصاره گلبرگ های گل سرخ می توانند سیستم عصبی مرکزی را در موش ها آرام کنند. این منجر به اثرات ضد افسردگی و ضد اضطراب می شود.

۸. سردرد را برطرف می کند

از گلاب و روغن ضروری گلاب در رایحه درمانی برای کمک به تسکین سردرد استفاده می شود. این ممکن است به دلیل استرس زدایی باشد که در بخش بالا بحث شده است. یک مطالعه پیدا شد که بخار گلاب می تواند سردرد را تسکین دهد. گزینه دیگر استفاده از کمپرس آغشته به گلاب به مدت 45 دقیقه بر روی سر است تا نتایج مثبت حاصل شود.

۹. دارای خاصیت ضد پیری است

گلاب اغلب در محصولات زیبایی با هدف کاهش چین و چروک یافت می شود. به این دلیل که ممکن است در واقع اثرات ضد پیری داشته باشد. علاوه بر تسکین دهنده پوست تحریک شده ، ممکن است باعث کاهش چین و چروک پوست در صورت استفاده موضعی شود.

۱۰. مشکلات هضم را تسکین می دهد

در طب عامیانه ، از گلاب برای کمک به هضم غذا و کاهش ناراحتی های گوارشی استفاده شده است. طبق مطالعه ای در سال 2008 ، برخی شواهد نشان می دهد که گلاب می تواند روی هضم غذا تأثیر مثبت بگذارد و ناراحتی های گوارشی را تسکین دهد. همچنین ممکن است ترشح صفرا را بهبود بخشد ، که می تواند به هضم غذا کمک بیشتری کند.

گلاب

خواص گلاب برای پوست:

گلاب یکی از مواد طبیعی بسیار مفیدی است که وجود دارد. این مایع به عنوان داروی گیاهی خورده می‌شود. برای مثال می‌توان به خاصیت تقویت کنندگی گلاب برای قلب، کبد و معده اشاره کرد. علاوه بر این گلاب خواص زیادی برای پوست و مو دارد. از خواص گلاب برای پوست و مو چه می‌دانید؟ آیا می‌دانید به کمک این ماده خوشبو می‌توانید پوست و موی خود را سالم و زیبا نگه دارید؟ جالب است بدانید که گلاب فواید بسیار زیادی برای پوست و موی شما دارد.

 

کمک به تسکین پوست تحریک شده

خاصیت ضد التهابی گلاب، یکی از مهم ترین خواص این ماده است. گلاب چون خاصیت ضد التهابی دارد می‌تواند به درمان بیماری‌های متعدد داخلی و خارجی بدن کمک بسیاری کند. حتی در برخی موارد می‌توان تحریک پوست ناشی از اگزما را هم به کمک گلاب تسکین داد. پس اگر دچار حساسیت و خارش شدید از گلاب استفاده کنید.

کاهش قرمزی پوست از خواص گلاب برای پوست و مو

از قدیم گلاب را به عنوان یک محصول برای زیبایی می‌شناختند. این ماده باعث زیبا شدن چهره می‌شود چون اگر روی صورتتان از گلاب استفاده کنید به کاهش قرمزی پوست شما کمک زیادی خواهد کرد. گلاب خاصیت ضد باکتریایی دارد و سبب کاهش آکنه می‌شود و از طرف دیگر خاصیت ضد التهابی دارد و باعث کم شدن قرمزی پوست و پف صورت می‌شود.

خاصیت آنتی اکسیدانی گلاب

گلاب همانطور که گفتیم از گل سرخ به دست می‌آید. گلبرگ‌ها و روغن گل سرخ، حاوی آنتی اکسیدان‌های بسیار قوی بوده که این مسئله به محافظت از سلول‌ها در مقابل آسیب کمک می‌کنند. به طور کلی باید بگوییم آنتی اکسیدان به هر ماده‌ای گفته می‌شود که بتواند فرآیند اکسیداسیون در بدن را مهار کند. مطالعات نشان می‌دهند، آنتی اکسیدان‌های موجود در گلاب پتانسیل مهار پراکسیداسیون لیپیدها را دارند که این مسئله باعث ایجاد محافظت سلولی خواهد شد.

درمان جوش صورت و لک صورت

همانطور که پیش از این گفتیم گلاب به زیبایی چهره کمک بسیاری می‌کند. گلاب می‌تواند از رشد باکتری‌ها جلوگیری کرده و جوش‌های پوستی را تا حد زیادی کاهش دهد. شما می‌توانید به کمک گلاب چربی اضافی پوست را بگیرید که در نهایت منجر به کاهش و درمان جوش صورت شما خواهد شد ضمن این که پوست شما را به خوبی آبرسانی می‌کند و منافذ پوست را مسدود نمی‌کند.

اگر روی پوست صورتتان لک دارید برای کم رنگ کردن لک کافیست یک لیتر آب معمولی را با گلاب مخلوط کنید و سه قطره روغن بادام به آن اضافه کنید. ترکیب به دست آمده را در یخچال قرار دهید و هر روز از آن برای شستشوی صورت استفاده کنید.

بهبود بریدگی، زخم و سوختگی

گلاب پر از خاصیت است که یکی دیگر از خواص آن برای پوست، خاصیت ضد عفونی کنندگی و ضد باکتریایی است. اگر دچار زخم و بریدگی روی پوستتان شدید می‌توانید از این ماده استفاده کنید چون گلاب علاوه بر بهبود سریع تر زخم‌ها، به تمیز نگه داشتن محل بریدگی کمک می‌کند و با عفونت‌های ناشی از بریدگی و سوختگی مقابله خواهد کرد.

نرم و خوش رنگ کردن لب‌ها

اگر دوست دارید لب‌های خوش رنگ و نرمی داشته باشید از معجزه گلاب غافل نشوید! برای نرم نگه داشتن لب‌ها و جلوگیری از پوسته شدن آن‌ها هر شب قبل از خواب مقداری گلاب روی لب‌های خود بمالید.

اگر می‌خواهید کمی هم رنگ به لب‌هایتان ببخشید لازم است یک ریشه چغندر را به تکه‌های کوچک تقسیم کنید و اجازه دهید در برابر آفتاب خشک شوند. بعد تکه‌های چغندر خشک شده را آسیاب کنید تا کاملا پودر شوند. مقداری گلاب را با پودر به دست آمده مخلوط کنید تا شکل خمیر به خود بگیرد. این خمیر را روی لب بزنید و پس از 10 دقیقه با آب ولرم بشویید. این کار را هر روز تکرار کنید. این مخلوط شبیه به یک ماسک لب عمل می‌کند. با این تفاوت که درنهایت به لب‌ها رنگ هم می‌دهد.

خاصیت ضد پیری

در برخی از محصولات آرایشی مشاهده می‌کنیم که گلاب هم به کار رفته است. استفاده از گلاب در محصولات آرایشی برای کاهش چین و چروک پوست صورت است چون این ماده دارای اثرات ضدپیری و ضد چروک است. شما می‌توانید هر روز مقداری گلاب روی پوست خود اسپری کنید تا از ایجاد چین و چروک روی پوست جلوگیری کرده و مانع بروز پیری زودرس شوید.

خاصیت ضد میکروبی

از دیگر خواص گلاب برای پوست و مو خاصیت ضد میکروبی آن است. اسانس روغنی و عصاره گلاب، دارای خاصیت ضد باکتریایی قوی در مقابل سویه‌های استافیلوکوک اورئوس (عامل بروز آکنه)، باکتری اشرشیا کلای، کروموباکتریوم ویولاسوم و … است و به همین خاطر به سالم ماندن پوست کمک شایانی می‌کند.

درمان کننده پاشنه پای ترک خورده

یکی دیگر از فواید گلاب کمک به درمان ترک پاشنه پا است. البته این ماده به تنهایی نمی‌تواند ترک را درمان کند و لازم است در کنار آن از گلیسیرین هم کمک بگیرید. گلیسیرین خاصیت نرم کنندگی دارد و پوست پا را نرم می‌کند، گلاب هم ویتامین‌های A، B3، C، D، و E دارد و همچنین خاصیت آنتی اکسیدانی، ضد التهابی و ضد عفونی کنندگی را هم برای پوستتان فراهم خواهد کرد.

برای درمان ترک پا به مقدار مساوی گلاب و گلیسیرین را با هم مخلوط کنید و قبل از خواب روی پاشنه‌ها و کف پای خود بمالید. صبح روز بعد پاها را با آب ولرم بشویید.

رفع آفتاب سوختگی و بثورات پوستی

اگر مدت زیادی جلوی نور آفتاب بوده‌اید و دچار آفتاب سوختگی شده‌اید، برای رفع این مشکل حدود ۱۰ عدد برگ ریحان مقدس را بکوبید و ۲۰۰ میلی لیتر گلاب به آن اضافه کنید. سپس ترکیب به دست آمده را چند ساعت داخل یخچال قرار دهید تا به خوبی خنک شود. بعد از چند ساعت می‌توانید ترکیب حاصله را از یخچال بیرون بیاورید و بر روی پوست آسیب دیده اسپری کنید. این ترکیب شگفت انگیز خاصیت خنک کنندگی دارد و به آرام کردن پوست آفتاب سوخته کمک بسیاری می‌کند.

گلاب برای کاهش پف چشم

آلرژی، استرس، خستگی چشم و کمبود خواب از جمله دلایلی هستند که منجر به بروز پف چشم می‌شوند. گلاب می‌تواند دور چشم را آب‌رسانی کرده و پوست اطراف چشم را احیا و نرم کند. پیش از این هم گفتیم که ضدالتهاب بودن یکی دیگر از خواص گلاب است که باعث کاهش قرمزی پوست می‌شود. توصیه می‌کنیم اگر پف دور چشم یا حلقه تیره دور چشم دارید بدون هیچ نگرانی از گلاب به صورت مستقیم روی پوست حساس دور چشم استفاده کنید تا مشکلتان رفع شود.

اگر پف دور چشمتان به خاطر خستگی و کم‌خوابی است می‌توانید یک شیشه گلاب که چند ساعت در یخچال بوده را بردارید و با استفاده از یک پنبه تمیز مقداری از گلاب را روی دور چشم خود بزنید. پنبه را آرام روی پلک نگه دارید تا پف چشم را کم کند و خستگی چشم‌ها را به سرعت از بین ببرد.

گلاب یک پاک ‌کننده آرایش طبیعی

پاک‌کننده آرایش یک محصول بسیار ضروری برای افرادی است که به سلامت پوست خود اهمیت می‌دهند. اما بسیاری از پاک‌کننده‌های آرایش موجود در بازار دارای الکل و مواد شیمیایی بوده و باعث خشک شدن پوست می‌شوند. اگر پوست حساسی دارید گلاب را به عنوان یک پاک کننده آرایش که طبیعی و ملایم است، به شما معرفی می‌کنیم. اگر گلاب را با یک روغن پایه طبیعی ترکیب کنید می‌تواند به خوبی آرایش شما را پاک کند.

برای تهیه پاک کننده آرایش کافیست دو قاشق گلاب را با یک قاشق روغن نارگیل یا روغن بادام شیرین ترکیب کنید و به کمک پنبه تمیز تمام صورت خود را با آن پاک کنید.

استفاده از گلاب به عنوان تونر صورت

اگر می‌خواهید پوست شفاف و جذابی داشته باشید، استفاده از تونر را در مراحل روتین پوست خود حتما قرار دهید چراکه تونر، چربی، آلودگی و باقی ‌مانده مواد آرایشی را که پاک کننده آرایش نتوانسته پاک کند، به خوبی تمیز می‌کند.

همچنین تونر در کنار پاک‌کنندگی، می‌تواند PH پوست را هم به خوبی تنظیم ‌کند و باعث متعادل سازی پوست صورت شود.

گلاب یک ماده طبیعی است که می‌توان از آن به عنوان تونر استفاده کرد. استفاده منظم از گلاب کمک می‌کند چربی اضافی پوست گرفته شود و از ایجاد جوش سرسیاه، جوش سر سفید، آکنه، و جوش زیر پوستی جلوگیری خواهد کرد. می‌توان گفت استفاده از گلاب به عنوان تونر بهتر از تونرهایی با پایه مواد شیمیایی است چون گلاب هم از لحاظ اقتصادی به صرفه بوده و هم تونرهای شیمیایی ممکن است پوست را به مرور خشک کنند.

اگر می‌خواهید از گلاب به عنوان تونر استفاده کنید کافیست آن را روی پوست خود بزنید و اجازه دهید که جذب منافذ پوست‌تان شود.

 

معرفی انواع ماسک با گلاب برای پوست

در ادامه طرز تهیه چند مدل ماسک با گلاب را به شما آموزش می‌دهیم:

1- ماسک عسل و گلاب برای روشن شدن پوست

مواد لازم:

3 قاشق غذاخوری گلاب

4 قاشق غذاخوری عسل

عسل و گلاب را با هم مخلوط کنید و ترکیب به دست آمده را بر روی صورت خود بگذارید. بعد از 15 دقیقه آن را با آب سرد بشویید.

ماسک عسل و گلاب برای پوست

2- خیار و گلاب برای شفافیت و آبرسانی پوست

مواد لازم:

دو عدد خیار

دو قاشق غذاخوری عسل

یک قاشق غذاخوری گلاب

خیار را خرد یا رنده کرده و با عسل ترکیب کنید. بعد مقداری گلاب به آن بیفزاید. این ماسک را 15 دقیقه روی پوست قرار دهید و بعد با آب سرد بشویید.

3- ماسک آلوورا و گلاب برای درمان آکنه

مواد لازم:

یک قاشق غذاخوری ژل آلوورا

یک قاشق غذاخوری گلاب

ماسک آلوئه ورا و گلاب

مواد را با هم ترکیب کرده  و به مدت 20 دقیقه روی پوست قرار دهید. بعد با آب سرد آن را شستشو دهید.

4- ترکیب زاج و گلاب برای مو زدایی

مواد لازم:

نصف قاشق چای خوری پودر زاج

2 الی 3 قاشق غذاخوری گلاب

چندین قطره روغن زیتون یا روغن کنجد

پودر زاج را با گلاب مخلوط کنید تا کاملا حل شود بعد با یک پنبه بر روی موهای روی پوست بمالید. اجازه دهید خشک شود و دوباره این کار را تکرار کنید. (اگر پوست حساسی دارید، بعد از 15 الی 20 دقیقه خودش را نشان می‌دهد). بعد از یک ساعت این ترکیب را با آب سرد بشویید و بعد پوستتان را با روغن زیتون یا کنجد مرطوب کنید.

 

خطرات احتمالی مصرف گلاب

گلاب بی خطر تلقی می شود. خطرات شناخته شده ای برای عموم مردم وجود ندارد که از آن به صورت موضعی یا خوراکی استفاده کنند. تنها استثنا در صورت حساسیت به ماده است.

 

نحوه استفاده از گلاب

روشهای مختلفی برای استفاده از آن وجود دارد ، از جمله موارد زیر:

از گلاب به عنوان پاک کننده یا تونر صورت استفاده کنید. فقط پس از شستشو با پاک کننده طبیعی صورت خود را با گلاب بشویید.

می توانید گلاب را روی مچ دست ، صورت یا حتی بالش خود بمالید که به کاهش استرس کمک می کند.

آیا این خبر مفید بود؟
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری موج در وب منتشر خواهد شد.

پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشد منتشر نخواهد شد.

پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

ارسال نظر

آخرین اخبار گروه
پربازدیدترین گروه