English

جهان تشنه می‌شود

درحالی‌ که رهبران کشورهای جهان خود را به درگیری‌های سیاسی، فرقه‌ای، نژادی و رقابت‌های تسلیحاتی و جنگ مشغول کرده‌اند، خطری بسیار بزرگ آرام‌آرام به جامعه جهانی نزدیک می‌شود و آن خطر چیزی نیست جز بحران آب.

جهان تشنه می‌شود

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از شهروند، درحالی‌ که رهبران کشورهای جهان خود را به درگیری‌های سیاسی، فرقه‌ای، نژادی و رقابت‌های تسلیحاتی و جنگ مشغول کرده‌اند، خطری بسیار بزرگ آرام‌آرام به جامعه جهانی نزدیک می‌شود و آن خطر چیزی نیست جز بحران آب. شیوع بیماری‌ها، از میان‌رفتن امنیت، از دست‌رفتن فرصت‌های اقتصادی، بروز اختلافات عمیق میان کشورها به صورت درگیری‌های دیپلماتیک و درنهایت جنگ، همه از تبعات بحران جهانی آب است. نبود دسترسی به آب، مرگبار، خطرناک و مهم‌ترین مانع پیش‌پای کشورهای درحال توسعه‌ای است که اقتصاد درمسیر شکوفایی قرار داد. کشورهای توسعه‌یافته نیز از این خطر در امان نیستند. آنها هم درحال حاضر با این خطر مواجه شده‌اند و مزه تلخ آن را چشیده‌اند. ضربه‌ای که خشکسالی به اقتصاد کشاورزی آمریکا در ایالت کالیفرنیا وارد آورده، خارج از حد انتظار بوده است. حال تصور کنید کالیفرنیا که ١٧‌درصد محصولات کشاورزی جهان را تولید می‌کند، به دلیل کم‌آبی از تولید باز بماند، نه‌تنها مردم آمریکا بلکه همه جهان تاوانش را خواهند داد.

درست است که ٧٥‌درصد کره‌زمین از آب تشکیل شده، اما کمتر ٢٥‌درصد آن قابل استفاده بشر است و از این ٢٥‌درصد تنها یک‌درصد آن قابل آشامیدن است. بیش از ٢‌میلیارد نفر از جمعیت جهان درنقاطی ساکن هستند که کمتر از یک‌ونیم‌درصد در ‌سال بارش را دارند. درعوض نقاط پرآب جهان نظیر رودخانه آمازون و کنگو تراکم جمعیت کمتری دارند. بسیاری ازنقاط پرتراکم جمعیت نظیر مدیترانه، خاورمیانه، هندوستان و چین با کمبود جدی آب در دهه‌های آتی روبه‌رو خواهند بود، حتی برخی از نقاط قاره آمریکا به‌ویژه درنقاط جنوب‌غربی و مرکزی دربرابر مخاطرات کم‌آبی آسیب‌‌پذیر می‌شوند. پیش‌بینی محققان دانشگاه کلرادو، حاکی است که ذخایر آب شیرین جهان هر‌سال کاهش می‌یابد و تا ٢5سال دیگر نیمی ازجمعیت جهان با مشکل کمبود آب شیرین مواجه خواهند بود. مجمع عمومی سازمان ملل متحد یادآور می‌شود، نیمی ازمردم جهان سوم حتی برای نوشیدن به آب پاکیزه دسترسی ندارند و با وجود این‌که سه‌چهارم بیماری‌های انسانی به دلیل فقدان آب سالم است، مع‌هذا ٧5درصد مردم جهان سوم از داشتن آب بهداشتی محرومند.

آیا این خبر مفید بود؟
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری موج در وب منتشر خواهد شد.

پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشد منتشر نخواهد شد.

پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

ارسال نظر