بررسی‌های آماری نشان می‌دهد برخلاف تصور موجود، انسان‌ها تنها موجودات دانشنامه‌نویس نیستند. انسان‌ها تنها ۵۰.۱۶ درصد از مقالات ویکی‌پدیای فارسی را ایجاد کرده و مابقی را ربات‌های هوشمند نوشته‌اند.

به گزارش خبرگزاری موج، دانشنامه ویکی‌پدیای فارسی به عنوان بزرگ‌ترین منبع علمی به زبان فارسی در روی اینترنت، حاصل کار و زحمات صدها کاربر داوطلب است که بدون هیچ‌ چشمداشتی این منبع علمی شگرف را ایجاد کرده‌اند. با این حال برخلاف تصور همگان، ویکی‌پدیا حاصل کار و تلاش تنها انسان‌ها نیست و در این میان ده‌ها ربات هوشمند نیز وجود دارند که به کار نوشتن مقالات مشغولند.

این ربات‌ها که توسط تعدادی از همان کاربران داوطلب توسعه یافته‌ و به مرور تکمیل و هوشمندتر شده‌اند، با ترجمه محتوای ویکی‌پدیاهای سایر زبان‌ها و به ویژه ویکی‌پدیای انگلیسی، می‌توانند مقالات کوتاه ولی استاندارد بنویسند.

بررسی‌های آماری نشان می‌دهد که هم اکنون 529212 مقاله در ویکی‌پدیای فارسی وجود دارد و از این تعداد 263773 مقاله، یعنی 49.84 درصد مقالات را ربات‌ها نوشته‌اند. نوشتن مقالات با استفاده از ربات‌ها در ویکی‌پدیا امری مرسوم است و البته مخالفان و موافقانی دارد. با این حال در چهار ویکی‌پدیای فارسی، عربی، عبری و ترکی که به ویکی‌پدیاهای خاورمیانه معروفند، نسبت مقالات نوشته‌شده توسط ربات‌ها در ویکی‌پدیای فارسی در مقایسه با سه ویکی‌پدیای دیگر بیشتر است.

از مجموع 511796 مقاله ویکی‌پدیای عربی، 128683 مقاله، یعنی 25.1 درصد را ربات‌ها نوشته‌اند. در ویکی‌پدیای عبری با 204033 مقاله، تنها 1452 مقاله، یعنی 0.71 درصد از مقالات نتیجه فعالیت ربات‌هاست. در ویکی‌پدیای ترکی نیز که 295832 مقاله دارد، 8969 مقاله، یعنی 3.03 درصد از مقالات را ربات‌ها نوشته‌اند.

ربات‌ها برنامه‌های هوشمندی هستند که توسط برنامه‌نویسان طراحی می‌شوند و فعالیت‌ آنها در دانشنامه ویکی‌پدیا تنها به ساخت مقالات محدود نمی‌شوند. این برنامه‌های هوشمند که با سرعت زیادی به طور شبانه‌روزی مشغول به کار هستند، علاوه بر نوشتن مقالات، وظیفه مراقبت و حفاظت از ویکی‌پدیا در مقابل خرابکاری‌ها، نگهداری مقالات، ارائه گزارش‌های آماری و به روزرسانی این آمار را بر عهده دارند. براساس آمارها هم‌اکنون 168 ربات در ویکی‌پدیای فارسی وجود دارند که تعدادی از آنها به دلایل مختلف متوقف و یا بازنشسته شده‌اند.

علی‌رغم اینکه بخش اعظم کاربران ویکی‌پدیای فارسی از ایران هستند، لیکن فارسی‌زبان‌های دیگر کشورها از جمله افغانستان و تاجیکستان و همچنین کاربران از ملت‌های غیرفارس ایرانی نیز در گسترش این دانشنامه همکاری و مشارکت می‌کنند.

 

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج