English

عربستان در پاسخ به آمریکا:

روابط کنونی با ایران را تغییر نمی‌دهیم

یک رسانه عربی اعلام کرد، رهبران عربستان در پاسخ به درخواست هیئت‌های مختلف اعزامی آمریکا به این کشور برای بازنگری در تجدید روابط با ایران، این تصمیم را برگشت ناپذیر اعلام کردند.

روابط کنونی با ایران را تغییر نمی‌دهیم

به گزارش خبرگزاری موج، پایگاه خبری اساس میدیا در مقاله‌ای به نقل از منابع آگاه خبر داد، مسئولین سعودی به تمام هیئت‌های آمریکایی که طی هفته‌های اخیر به این کشور سفر کردند، گفتند که هرگز از تصمیم خود در برقراری روابط جدیدش عقب نشینی نکرده و خود را در برقرای روابط با هر قدرت اقتصادی یا سیاسی در جهان در چارچوب منافع خود و منطقه آزاد می‌بینند.

در بخش دیگری از این مقاله آمده است طی هفته‌های اخیر، ایالات متحده شمار زیادی از فرستادگان خود را به شکلی که حتی می‌توان آن را خجالت آور توصیف کرد، عربستان سعودی گسیل داشت.

به اعتقاد نویسنده مقاله، کار به جایی رسید که حتی افرادی همچون سناتور جمهوریخواه لیندسی گراهام که طی برهه اخیر یکی از منتقدان افراطی عربستان به شمار می‌فت، هم در آوریل گذشته به ریاض اعزام کرد تا به نحوی از عربستانی‌ها دلجویی کرده و آنها را از تصمیم‌شان منصرف کند، که در این کار موفق نبود.

این رسانه به نقل از منابع آگاه تاکید کرد، در عین حال مسئولین سعودی به هیئت‌های آمریکایی اطمینان دادند که از هم پیمانی تاریخی و دوستی با ایالات متحده دست نخواهند کشید و با وجود تمامی رفتارهای نگران کننده و بی احترامی‌‌هایی که نسبت به دغدغه هایشان صورت گرفته و نیز عدم پایبندی واشنگتن به تعهداتش در قبال آنها این روابط باقی خواهد ماند.

به اعتقاد نویسنده، واشنگتن از این پس باید به اراده ژئواستراتژیک جدیدی که توافق عربستان و ایران در منطقه به وجود آورده احترام بگذارد، زیرا منطقه به سوی تنش زدایی و صفر کردن مشکلات فیما بین پیش می‌رود و از این پس دیگر نمی‌تواند از این شکاف برای دخالت‌های بی پایان خود در منطقه استفاده کند.

او افزود: واشنگتن همچنین باید بپذیرد که جهان تغییر کرده و منطقه هم در حال تغییر است و در تصمیماتی که در ریاض گرفته می‌شود توجهی به تاثیرگذاری‌ها (فشارها) و خواست، برنامه‌ها و تمایلات قدرت‌های بزرگ، نخواهد شد.

تاریخ روزی خواهد نوشت که اشتباهات بایدن، منطقه را به سطحی از هوشیاری و آگاهی و برنامه ریزی رساند که ایالات متحده آمریکا از دهه چهل قرن گذشته آن را به چشم ندیده است.

این نویسنده در پایان افزود امروز دیپلماسی آمریکایی توانایی بازگرداندن عقربه‌های ساعت را به آن دوره‌ها ندارد، منطقه به شدت از واشنگتن فاصله گرفته است و این سیاست‌های اشتباه ساکنان کاخ سفید بود که نقش زیادی در شکل‌گیری چنین رویکردی نقش اساسی را ایفا کرده است.

آیا این خبر مفید بود؟
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری موج در وب منتشر خواهد شد.

پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشد منتشر نخواهد شد.

پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

ارسال نظر

دیدگاه

مهمترین اخبار

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه