موج
بیانیه اتحادیه اروپا:

ایران به بازداشت‌های رنج‌آور شهروندان خارجی خاتمه دهد

ایران به بازداشت‌های رنج‌آور شهروندان خارجی خاتمه دهد

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد: از ایران می‌خواهیم تا به بازداشت‌های رنج‌آور شهروندان خارجی برای رسیدن به دستاوردهای سیاسی خاتمه دهد.

به گزارش خبرگزاری موج،‌ جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، روز دوشنبه در بیانیه‌ای به نیابت از این اتحادیه نوشت: اتحادیه اروپا قویا مخالف بازداشت‌های خودسرانه اتباع اتحادیه اروپا و دوتابعیتی‌های انگلیسی - اروپایی از سوی ایران است و از این کشور می‌خواهد تا به بازداشت‌های رنج‌آور شهروندان خارجی برای رسیدن به دستاوردهای سیاسی خاتمه دهد.

او در ادامه نوشت: تعداد روزافزون شهروندان اتحادیه اروپا که در حال حاضر به دلایل ساختگی در ایران بازداشت هستند مایه نگرانی بزرگی است. بسیاری از آنها در وضعیت تحقیرآمیزی هستند و شانس دریافت یک دادگاه عادلانه را ندارند.

در این بیانیه همچنین آمده است: اتحادیه اروپا از ایران می‌خواهد تا به طور قاطع به وظایف بین‌المللی از جمله ذیل کنوانسیون وین درباره روابط کنسولی و سیاسی و همچنین میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی - که ایران بخشی از آن است - متعهد باشد. این بدان معناست که سیاست حال حاضر ایران مبنی بر اعمال محدودیت بر دسترسی‌های کنسولی به اتباع اتحادیه اروپا، ممانعت از حفاظت کنسولی و حق دادگاه عادلانه کاملا در تضاد با قوانین بین‌المللی است.

جوزپ بورل عنوان کرد: اتحادیه اروپا انتظار دارد که مقامات ایرانی مطابق با قوانین بین‌المللی از جمله کنوانسیون سال ۱۹۶۳ وین درخصوص روابط کنسولی - که ایران بخشی از آن است - انجام عملیات‌های کنسولی توسط کشورهای عضو این اتحادیه را با ارائه مجوز برای ارتباط با اتباع‌شان و دسترسی مداوم به آنها تسهیل کند.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا افزود: کشورهای عضو اتحادیه اروپا مطابق با ارزیابی‌های ملی خود به دلیل وجود تهدیدهای شدید علیه امنیت شخصی‌ اتباع‌شان، به آنها توصیه می‌کنند که از سفر به ایران پرهیز کنند.

در انتهای بیانیه بورل آمده است: اتحادیه اروپا و کشورهای عضو آن به نظارت نزدیک بر شرایط ادامه خواهند داد و به طور مناسب به اقدام خواهند پرداخت.

 

بیشتر بخوانید:

انگلیس کاردار ایران را احضار کرد

اسامی افراد مورد تحریم اتحادیه اروپا اعلام شد

تحریم‌های جدید انگلیس علیه ایران

تحریم جدید ایران در راه است

ایران باید فورا با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی همکاری کند

افزایش شکاف دیپلماسی بین اروپا و ایران / اتحادیه اروپا بیش از گذشته تابع آمریکا شده است

آیا این خبر مفید بود؟
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری موج در وب منتشر خواهد شد.

پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشد منتشر نخواهد شد.

پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

ارسال نظر

آخرین اخبار گروه
پربازدیدترین گروه