موج
به بهانه روز خونین در اردوگاه جنین؛

اردوگاه جنین کجاست و چرا به شهر «قسّام» مشهور است؟

اردوگاه جنین کجاست و چرا به شهر «قسّام» مشهور است؟

جنین منطقه‌ای است در سرزمین‌های فلسطینی که یک نقطه اتصال برای به هم پیوستن راه‌های ارتباطی منتهی به حیفا، ناصره، نابلس و قدس، محسوب می شود.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج، اردوگاه جنین که بسیاری آن را به نام شهر «قسّام» می شناسند این روزها روزهای خونینی را سپری می کند. روزهایی که شاید برای نخستین بار نیست که تجربه می کند اما شهادت شماری از مردم این شهر را در پی دارد.

به همین منظور و در پی اخبار ناگواری که از این شهر مخابره می شود بر آن داشتیم تا شما را بیشتر با جنین آشنا کنیم.

 

معرفی جنین

 

جنین را بیشتر با نام اردوگاه آوارگان جنین می شناسیم.

جنین منطقه‌ای است در کرانه باختری واقع در سرزمین‌های فلسطینی، شهری که در واقع یک نقطه اتصال است برای به هم پیوستن راه‌های ارتباطی منتهی به حیفا، ناصره، نابلس و قدس.

اردوگاه رسمی پناهندگان سازمان ملل یکی از بخش های این شهر محسوب می‌شود که عمدتاً اخلاف پناهندگان عربی را از زمان جنگ اسرائیل و اعراب در سال ۱۹۴۸ در خود جای داده‌است و جنین برای مدت زیادی نقطه مرکزی درگیری اسرائیل و فلسطین بود.  

نکته بسیار مهم درباره جنین این است که در طول تاریخ فلسطین از جمله اصلی ترین پایگاه مقاومت ملت فلسطین علیه اشغالگری قدرت های غربی به ویژه انگلیس و پس از آن رژیم اشغالگر قدس محسوب می شود و اگر بخواهیم به مبارزات اهالی جنین اشاره کنیم باید بگوییم که پیشینه آن به سال ۱۷۹۹ میلادی باز می گردد که طی آن در راستای توقف پیشروی نظامیان فرانسوی، مزارع زیتون خود را به آتش کشیدند.

در واقع در آن زمان فرماندهی نظامیان فرانسوی که در اختیار ناپلئون بناپارت بود، پس از دیدن مقاومت اهالی جنین به خشم آمد و دستور داد که این شهر را به آتش کشیده و آن را غارت کنند.

می توان اینطور گفت که اکثر اراضی فلسطین در سال ۱۹۱۸در جریان جنگ جهانی اول، به اشغال انگلیس درآمد اما ساکنان جنین هرگز در برابر اشغالگران تسلیم نشدند حتی تا به امروز!

 

چرا «جنین» به شهر «قسّام» مشهور است؟

 

بسیاری جنین را  به شهر «قسّام» می شناسند و از جمله مهمترین رخدادی که سبب مشهور شدن شهر «جنین» به عنوان شهر «قسام» است می توان به این موضوع اشاره کرد که نخستین حلقه مقاومت مسلحانه سازمان یافته  در فلسطین از سوی شیخ «عزالدین قسام» یکی از برجسته ترین شخصیت های مقاومت علیه اشغالگران انگلیسی در جنین در سال ۱۹۳۵ شکل گرفت.

اردوگاه جنین

جایی که مرگ انتظار صهیونیست ها را می کشد

 

بسیاری بر این موضوع معتقدند که اردوگاه جنین به دژی محکم در برابر صهیونیست ها تبدیل شده است.

در واقع مقاومت و مبارزان فلسطینی با قدرت به مسیر خود  ادامه خواهند داد و در داخل این اردوگاه مرگ در انتظار نظامیان صهیونیست است، حتی ذکر این نکته خالی از لطف نیست که صهیونیستها اذعان کرده اند در هر گوشه از این اردوگاه خطر و مرگ در کمین نظامیان صهیونیست است و امنیتی برای اشغالگران در کار نخواهد بود.

انواع بمب های کارگذاشته شده در این منطقه اجازه ای به صهیونیست ها نمی دهد و آنها در هر خانه ای که وارد شوند زنده از آن بیرون نخواهند آمد و در داخل خودروهای زرهی هم خود باید منتظر انفجار و انهدام خودرو زرهی خود باشند.

در واقع آنچه در تحولات اردوگاه جنین و دیگر مناطق در کرانه باختری مشهود است اتحاد و همدلی است که میان فلسطینی ها وجود دارد و به عبارت دیگر وحدت صفوف در برابر اشغالگری وجود دارد.

نسل جدیدی از مبارزان فلسطینی شکل گرفته است که در مقابل رژیم صهیونیستی عقب نمی نشینند.

 

روز خونین در جنین

 

اما روز پنجشنبه ششم بهمن ها اردوگاه «جنین» در شمال کرانه باختری شاهد یورش کم سابقه نظامیان و نیروهای امنیتی صهیونیستی برای دستگیری تعدادی از جوانان مقاومت در این اردوگاه بود، یورشی که روز خونینی برای ساکنان این اردوگاه رقم زده است.

 

بیشتر بخوانید:

سرنگونی پهپاد رژیم صهیونیستی در جنین

ایران خواستار نابودی کامل اسرائیل است

یورش مجدد نظامیان صهیونیست به اردوگاه جنین

آیا این خبر مفید بود؟
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری موج در وب منتشر خواهد شد.

پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشد منتشر نخواهد شد.

پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

ارسال نظر

آخرین اخبار گروه
پربازدیدترین گروه