موج
کدخبر : ۳۹۴۹۱۲ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-394912

روزنامه‌نگار صهیونیست نوشت:

یک روزنامه‌نگار صهیونیست در توییتی اعلام کردم که دولت آمریکا حاضر است برای جلوگیری از نفوذ بیشتر ایران در منطقه حتی به دولت سوریه نیز امتیاز بدهد.

به گزارش خبرگزاری موج، «روعی کایس» خبرنگار حوزه کشورهای عربی در شبکه عبری‌زبان «کان» در صفحه توئیتر خود به موضوع طرح آمریکا برای انتقال گاز مصر به لبنان از طریق سوریه اشاره کرد و گفت که واشنگتن حاضر است، تحریم سوریه را به خاطر مقابله با نفوذ ایران و ممانعت از صادرات سوخت این کشور به لبنان نادیده بگیرد.

او نوشت که تا اجرایی شدن طرح انتقال گاز مصر به اردن و از آن‌جا به سوریه و سپس لبنان، زمان زیادی طول خواهد کشید و در واقع این طرح نمی‌تواند جایگزین طرح فروش سوخت از ایران به لبنان از طریق نفتکش‌ها شود.

روعی کایس افزود: «طرح انتقال گاز از مصر صرفا تلاش آمریکا برای مقابله با نصرالله و ایران و ادامه حضور در میدان است. آمریکایی‌ها برای اجرای این طرح در عمل مجبور شده‌اند جام زهر را نوشیده و از دولت بشار اسد خواستار کمک شوند.»

P6288196

تنها چند ساعت پس از خبر سید حسن نصرالله در سخنرانی روز عاشورا درباره خرید سوخت از ایران، «دوروتی شیا» سفیر آمریکا در لبنان که تا آن زمان صرفا نظاره‌گر بحران سوخت در این کشور بود، به یکباره طرح سوخت‌رسانی از مصر به لبنان از طریق اردن و سوریه را پیشنهاد کرد که طبق آن خط لوله گاز از مصر به اردن کشیده شده و از آن‌جا به سوریه می‌رود و سپس وارد شمال لبنان می‌شود.

«وسیم بزی» کارشناس لبنانی در این باره به الجزیره گفت که پیشنهاد سفیر آمریکا در خصوص سوخت رسانی به لبنان پس از سخنرانی دبیرکل‌ حزب‌الله، یک پیروزی برای مقاومت لبنان محسوب می‌شود، آمریکایی که تا آن زمان لبنان را تحت محاصره شدید قرار داده بود، اکنون با ابتکار سید نصرالله، در صدد نقض محاصره بر آمده‌ و این واکنش نشان می‌دهد که آمریکایی‌ها نگران افزایش محبوبیت حزب‌الله لبنان در میان مردم این کشور شده‌اند، وگرنه تا پیش از آن خبری از این گونه طرح‌ها نبود.

روز گذشته نیز یک هیأت بلندپایه از لبنان وارد دمشق شد تا در خصوص طرح انتقال گار مصر به سوریه و از آن‌جا به لبنان با مقامات دمشق رایزنی کند. «نصری خوری» دبیرکل شورای عالی لبنان و سوریه پس از این دیدار گفت که دمشق از درخواست لبنان برای انتقال گاز مصر از طریق خاک سوریه، استقبال کرده است.

علاوه بر طرح انتقال گاز مصر به لبنان از طریق خاک سوریه، دولت آمریکا همچنین طرحی را پیشنهاد کرده است که به موجب آن برق اردن از طریق خاک سوریه به لبنان منتقل می‌شود. «محمد خیر العکام» نماینده پارلمان سوریه در تاریخ ۳۰ مرداد ماه گفت که موضوع انتقال برق اردن از طریق شبکه برق‌رسانی سوریه به لبنان در سفر اخیر وزرای سوری به اردن مورد بررسی قرار گرفت و در سفر اخیر وزیر نفت و برق سوریه به امان، مقامات اردنی پیشنهاد آمریکا برای انتقال برق از اردن به لبنان از طریق سوریه را مطرح کرده بودند. به گفته این نماینده سوریه، دولت دمشق اما شروطی را برای انتقال برق اردن به لبنان دارد.

طرح آمریکا برای انتقال گاز و برق به سوریه و از آن‌جا به لبنان در شرایطی است که واشنگتن طبق تحریم‌های موسوم به «سزار» هرگونه مبادله کالایی، اقتصادی، تجاری و انرژی با دولت دمشق را ممنوع اعلام کرده و اکنون از بیم افزایش نفوذ و محبوبیت ایران در منطقه، خود اقدام به نقض این قانون می‌کند.

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آخرین اخبار گروه

دیگر رسانه ها