موج

دبیر ارشد کابینه دولت ژاپن:

دبیر ارشد کابینه دولت ژاپن امروز دوشنبه گفت: این کشور به مذاکره بر سر مسائل ارضی و یک معاهده صلح با روسیه ادامه خواهد داد.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، روز جمعه ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه خطاب به خبرنگاران خارجی در مجمع اقتصادی بین‌المللی سن پترزبورگ گفت، اصلاحات اعمال شده در قانون اساسی کشورش به معنی اینکه گفت‌وگو با توکیو بر سر یک معاهده صلح باید متوقف شود، نیست و تمایل مسکو را برای پیگیری این روند تایید کرد.

خبرگزاری کیودوی ژاپن به نقل کاتسونوبو کاتو، دبیر ارشد کابینه دولت ژاپن گزارش کرد که او گفت: "ما به طور مداوم به مذاکره بر سر فرضیه اساسی حل مساله سرزمین‌های شمالی (اشاره به جزایر مورد مناقشه کوناشیر، شیکوتان، ایتوروپ و هابومای) و به نتیجه رساندن معاهده صلح ادامه خواهیم داد.

سال‌های زیادی است که روابط میان مسکو و توکیو از بابت فقدان یک معاهده صلح دوران پس از جنگ جهانی دوم بین دو کشور تیره بوده است. مانع اصلی این امر مناقشه ارزی بر سر مالکیت جزایر موسوم به جزایر کوری جنوبی بوده است.

ژاپن با استناد به یک معاهده تجاری و مرزی دو جانبه مربوط به سال ۱۸۵۵ مدعی این جزایر است. موضع مسکو این است که این جزایر بعد از جنگ تبدیل به بخشی از اتحاد شوروی سابق شده و تردیدی نسبت به حاکمیت روسیه بر آنها وجود ندارد.

در سال ۱۹۵۶ اتحاد شوروی و ژاپن یک اعلامیه مشترک را امضا کردند که بر اساس آن مسکو با در نظر گرفتن امکان انتقال دادن جزایر هابومای و شیکوتان در صورت امضا شدن یک معاهده صلح موافقت کرد. با این حال این مذاکرات شکست خورد.

مسکو مکررا تاکید کرده ژاپن باید نتایج مربوط به جنگ جهانی دوم را از جمله حاکمیت روسیه بر جزایر کوریل جنوبی به رسمیت بشناسد.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها