موج

منابع آگاه از انتقال شماری از تفنگداران دریایی آمریکا به یک فرودگاه بین‌المللی در استان «المهره» در شرق یمن طی دو روز اخیر خبر دادند.

به گزارش خبرگزاری موج، منابع آگاه از ورود شماری از تفنگداران نیروی دریایی آمریکا «مارینز»، به فرودگاه «الغیضه» در استان «المهره» در شرق یمن خبر دادند.

به نوشته وبگاه «الصحافه الیمنیه»، منابع آگاه بدون مشخص کردن هواپیمایی که نیروهای آمریکایی را به این فرودگاه منتقل کرده، تصریح کردند که نیروهای مارینز طی دو روز گذشته، وارد فرودگاه بین‌المللی الغیضه که تحت کنترل نیروهای سعودی است، شدند.

اواخر ژانویه گذشته نیز نیروهای مشترک آمریکا و انگلیس وارد این فرودگاه المهره شده بودند.

تحرکات آمریکایی - انگلیسی در استانهای تحت کنترل نیروهای ائتلاف سعودی و دولت مستعفی «عبدربه منصور هادی» به ویژه پس از سفر «کریستوفر هنزل» سفیر آمریکا در یمن به فرودگاه الغیضه اوایل دسامبر گذشته، کاملا آشکار و علنی است.

استان المهره یمن، علی رغم دور ماندن از کانون درگیری‌ها، اما برای ائتلاف سعودی و همینطور آمریکا منطقه راهبردی و سرنوشت‌ساز تلقی می‌شود.موقعیت جغرافیایی این استان، باعث نشد تا ساکنین المهره نیز از توطئه‌های ائتلاف سعودی و آمریکا به دور بمانند.المهره در شرق یمن و هم مرز با عمان قرار دارد. از جنوب به دریای مکران و بندر «نشطون» و از شمال به مرز عربستان و منطقه «الخرخیر» می‌رسد.

نشانه‌های حضور و فعالیت دولت و ارتش سعودی در این استان از همان سال‌های ابتدایی جنگ آشکار شد و با افزایش این فعالیت‌ها، از سال ۲۰۱۷ تا کنون، سلسله اعتراضات ، تحصن‌ها و اعتصاب‌های قبائل و فعالان این استان در اعتراض به دولت سعودی، آغاز شد.مردمی که فعالیت‌های ریاض را استعمارگونه و در راستای غارت منابع خود می‌دانند.

سفر ناگهانی «کریستوفر هنزل» سفیر آمریکا در یمن در اواخر سال گذشته میلادی به المهره و دیدار با «محمد علی یاسر» استاندار تعیین شده از سوی ائتلاف متجاوز به یمن، روشن کرد که برنامه‌های ائتلاف سعودی و آمریکا برای این استان بیش از آن چیزی است که تا کنون تصور می‌شد.

هنزل با نیروهای آمریکایی و انگلیسی مستقر در فرودگاه الغیضه (بزرگترین فرودگاه یمن با ۳۶ کیلومتر مربع مساحت) نیز دیدار کرد. تا آن زمان هیچ کسی از حضور نیروهای آمریکایی و انگلیسی در المهره، خبر نداشت و دیدار سفیر آمریکا با آن‌ها، پرده از این حضور برداشت.

 مقامات آمریکایی در خصوص حضور خود در المهره، بارها ادعا کرده‌اند که یکی از اهداف آنها از این حضور، کمک به مبارزه با تروریسم در  است. این مدعا بیش از هر چیزی یک ابزار برای توجیه حضور در این منطقه است. المهره هیچ‌گاه تجربه حضور گروه‌های تروریستی را نداشته است. القاعده یمن هیچ وقت در استان المهره حضور نداشت. اصولا نوع خلق و خو و فرهنگ دینی تسامح‌گرایانه مردم این استان، اجازه رشد و نمو تروریست‌ها را نمی‌دهد.

از سال ۲۰۱۸ به این سو و از زمانی که سعودی‌ها وارد المهره شدند، به تدریج سر و کله گروههای تروریستی نیز پیدا شد. پیش از این، منابع یمنی از حمله عناصر القاعده به تحصن کنندگان و معترضان استان المهره در نزدیکی گذرگاه «شحن» میان یمن و عمان خبر داده بودند.

دولت سعودی در جولای ۲۰۱۹ اعلام کرد که فردی به نام «ابو اسامه المهاجر» مسئول مالی داعش در المهره را بازداشت کرده است. ادعایی که با تشکیک بسیاری از رسانه‌ها و محافل یمنی مواجه شد و برخی نوشتند که این ادعا صرفا با هدف توجیه ادامه حضور نظامی ارتش سعودی در المهره طرح شده است. دولت سعودی نیز هیچ‌گاه حاضر به توضیح در خصوص این فرد نشد.

دولت سعودی در سال‌های گذشته با حضور وسیع نظامی در استان المهره، در دست گرفتن امتیاز طرح‌های اقتصادی کلان و امضای توافق‌نامه‌های غالبا یک طرفه با دولت منصور هادی، در جهت تثبیت حضور خود در این استان تلاش کرده است. این فعالیت‌ها همان طور که ذکر شد با اعتراضات وسیع، تحصن و اعتصاب قبائل و فعالان استان المهره مواجه شد.

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها