موج

مدیر کل سازمان جهانی بهداشت:

مدیر کل سازمان جهانی بهداشت در کنفرانسی خبری از توزیع نامتوازن واکسن در جهان بین کشورهای فقیر و غنی انتقاد و آن را «تکان‌دهنده» توصیف کرد.

به گزارش خبرگزاری موج، مدیرکل سازمان جهانی بهداشت از آنچه «عدم توازن تکان‌دهنده» در توزیع واکسن کرونا در بین کشورهای فقیر و ثروتمند خواند، انتقاد کرد.

«تدروس ادهانوم» روز جمعه در کنفرانسی خبری گفت: همچنان عدم توازنی تکان دهنده در توزیع جهانی واکسن وجود دارد. به طور میانگین در کشورهای پردرآمد، تقریباً از هر چهار نفر یک نفر واکسن کووید-۱۹ را دریافت کرده، در حالی که در کشورهای کم‌درآمد یکی از بین بیش از ۵۰۰ نفر واکسن دریافت کرده است.

به گزارش «بی‌بی‌سی»، این نهاد جهانی مدتهاست خواستار توزیع عادلانه واکسن کرونا در جهان شده است. سازمان جهانی بهداشت طرح کواکس را که با هدف تامین واکسن برای کشورهای فقیر راه‌اندازی شده، تحت نظر دارد.

طبق این طرح، تاکنون بیش از ۳۸ میلیون دوز برای حدود ۱۰۰ کشور دنیا فرستاده شده است. این در حالی است که هدف تعیین شده دستکم ۱۰۰ میلیون دوز تا پایان ماه مارس (ماه میلادی گذشته) بود.

ادهانوم در این خصوص گفت: امیدواریم در ماه‌های آوریل و مه (تا اواسط خرداد) به این هدف دست پیدا کنیم.

کواکس امیدوار است بیش از دو میلیارد دوز واکسن را به مردم ۱۹۰ کشور در کمتر از یک سال تحویل دهد.

پیشتر «شی جین پینگ» رئیس‌جمهور چین در تماس تلفنی با «آنگلا مرکل» صداعظم آلمان تاکید کرد که پکن آمادگی دارد با آلمان و سایر کشورها برای دستیابی به توزیع منطقی و عادلانه واکسن‌ کرونا در جهان همکاری کند.

وی در این خصوص گفت: چین مخالف سیاسی کردن واکسن یا آنچه ملی‌گرایی واکسن خوانده می‌شود است و آمادگی دارد با جامعه جهانی از جمله آلمان برای تسهیل توزیع عادلانه و منطقی واکسن‌ها و پشتیبانی و کمک به بسیاری از کشورهای در حال توسعه در به دست آوردن این واکسن‌ها همکاری کند.

وی همچنین تاکید کرد که پکن علی‌رغم اختلافات موجود بین چین و اتحادیه اروپا آمادگی دارد با شرکای اروپایی خود برای تعمیق و گسترش همکاری عملی در زمینه‌های مختلف کار کند.

دبیرکل سازمان ملل متحد هم اخیراً بار دیگر از تولید و توزیع ناعادلانه واکسن کرونا انتقاد کرد. «آنتونیو گوترش» در توییتی نوشت: «هیچکدام از بخش‌های پاسخ جهانی به همه‌گیری کرونا از تولید و توزیع واکسن گرفته تا حمایت از کشورهای در حال توسعه، آنچنان که لازم است، پیش نمی‌رود.»

 وی در ادامه نوشت: «ما فقط با یک اقدام جسورانه به این دوره وحشتناک پایان خواهیم داد و بهبودی پایدار و فراگیر را شروع خواهیم کرد.»

 دبیرکل سازمان ملل چندی قبل نیز  از نحوه توزیع واکسن کرونا در جهان انتقاد کرده بود. وی که در کنفرانس امنیتی مونیخ سخنرانی می‌کرد، گفت: «۷۵ درصد واکسن کرونا در ۱۰  کشور توزیع شده و بیش از ۱۰۰ کشور جهان تاکنون واکسنی دریافت نکرده‌اند.»

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها