موج
کدخبر : ۳۷۱۲۳۴ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-371234

وزارت خارجه چین:

وزارت خارجه چین گفت: آمریکا باید تحریم‌ها علیه ایران را کاهش دهد و شایسته است که تهران به تعهدات خود ذیل توافق هسته‌ای بازگردد.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از الجزیره، وزارت خارجه چین امروز (جمعه) اعلام کرد که آمریکا باید تحریم ‌های خود علیه ایران را کاهش دهد.

این وزارتخانه درخصوص بازگشت ایران و آمریکا به توافق هسته‌ای گفت: آمریکا باید تحریم‌ها علیه ایران را کاهش دهد و شایسته است که تهران به تعهدات خود ذیل توافق هسته‌ای بازگردد.

وزارت خارجه چین همچنین در اشاره به رویکرد دولت جدید آمریکا افزود: دریافتیم که دولت جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا قصد رویارویی با چین را ندارد و موضع ما در خصوص بهبود روابط با واشنگتن آشکار است.

وزارت بازرگانی چین نیز دیروز (پنج‌شنبه) اعلام کرد که از قرارداد نفتی با ایران حمایت خواهد کرد.

این وزراتخانه گفت: اطلاعیه‌ای از دولت «جو بایدن» رئیس جمهور آمریکا درخصوص تحریم‌های نفتی ایران دریافت نکرده‌ایم. از قرار داد نفتی با ایران محافظت و از منافع مشروع خود با تهران دفاع خواهیم کرد. وزارتخانه بازرگانی چین همچنین اعلام کرد که تمامی تلاش خود را برای حمایت از توافق هسته‌ای ایران و دفاع از منافع خود با تهران انجام خواهیم داد.

این در حالی است که روزنامه «فایننشال تایمز» هفته گذشته به نقل از یک مقام ارشد آمریکایی گزارش داد که امکان کاهش تحریم‌ها علیه ایران در صورت تفاهم با تهران در برجام «چه به عنوان بخشی از گام‌های دوجانبه و چه به عنوان بخشی از بازگشت کامل به تعهدات» وجود دارد.

دولت دونالد ترامپ در سال ۲۰۱۹ یک شرکت دولتی چین و چند نفت‌کش این کشور را به دلیل تسهیل مبادلات نفتی با ایران و نقض تحریم‌های آمریکا تحت تحریم قرار داد.

ایران تا یک سال بعد از خروج آمریکا به طور کامل تعهداتش در توافق هسته‌ای را اجرا کرد و به کشور‌های اروپایی که وعده جبران آثار این خروج را می‌دادند برای عمل به تعهداتشان فرصت داد. یک‌سال بعد که دولت‌های اروپایی نتوانستند به وعده‌هایشان عمل کنند تهران اعلام کرد طبق مفاد مندرج در توافق هسته‌ای طی چند گام تعهداتش در توافق هسته‌ای را کاهش خواهد داد.

جمهوری اسلامی ایران گفته است همه این گام‌ها بازگشت‌پذیر هستند و چنانچه واشنگتن به برجام برگردد ایران نیز این اقدامات را به عقب برخواهد گرداند.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها