موج

سازمان ملل خبر داد؛

به گزارش دفتر ماموریت سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما) تلفات غیرنظامیان در این کشور بعد از آغاز مذاکرات صلح در سال گذشته میلادی به شدت افزایش یافته است.

به گزارش خبرگزاری موج، طبق گزارش سازمان ملل که امروز سه‌شنبه منتشر شد، تلفات غیرنظامیان در افغانستان بعد از آغاز مذاکرات صلح در سال گذشته به شدت افزایش یافته است.

به نوشته رویترز، مذاکرات صلح با میانجیگری آمریکا در ماه سپتامبر آغاز شد اما پیشرفت چندانی نداشته و خشونت به دلیل عدم قطعیت در این خصوص که آیا نیروهای بین‌المللی نظامیان خود را طبق برنامه اولیه تا ماه مه از این کشور خارج می‌کنند یا خیر، افزایش داشته است.

بر اساس گزارش سالانه ماموریت سازمان ملل در افغانستان، ۸۸۲۰ غیرنظامی این کشور در سال ۲۰۲۰ کشته و مجروح شده‌اند که ۱۵ درصد نسبت به سال قبل از آن کمتر بوده، اما نویسنده این گزارش با هشدار از افزایش شدید و تاریخی تلفات غیرنظامیان در سه ماهه پایانی سال ۲۰۲۰، یعنی زمان آغاز مذاکرات صلح، خبر داده است.

«دبورا لیونس» مسئول دفتر ماموریت سازمان ملل متحد در افغانستان ضمن درخواست برای آتش‌بس، در این خصوص گفت: سال گذشته می‌توانست سال صلح در افغانستان باشد. در عوض هزاران شهروند افغانستانی کشته شدند. طرف‌هایی که آتش‌بس را در نظر ندارند، باید عواقب ویرانگر آن را بدانند.

طبق گزارش رویترز، طالبان واکنشی انتقادی را در خصوص این گزارش سازمان ملل منتشر و اعلام کرد: نگرانی‌ها، اطلاعات دقیق و جزئیات دقیق که توسط ما به اشتراک گذاشته شد، در نظر گرفته نشده است.

در این گزارش گفته شده که برای اولین بار از زمان ثبت سوابق، مرگ و میر و جراحات در سه ماه پایانی سال (۲۰۲۰) در مقایسه با سه ماه پایانی سال قبل آن افزایش داشته است. تلفات سه ماهه چهارم سال ۲۰۲۰، ۴۵ درصد در مقایسه با همین دوران در سال ۲۰۱۹ بیشتر بوده است.

به ادعای این گزارش، اغلب این تلفات به بازیگران غیر دولتی، اغلب اعضای طالبان و بیش از یک پنجم آن به نیروهای دولتی نسبت داده شده است.

به نوشته رویترز، سخنگوی دولت افغانستان به درخواست این خبرگزاری برای اظهارنظر در خصوص این گزارش پاسخی نداد.

بر اساس گزارش رویترز، بعد از وقفه ایجاد شده در مذاکرات، مذاکره‌کنندگان برای از سرگیری آن به دوحه بازگشتند و دوشنبه عصر با یکدیگر دیدار کردند. سخنگوی طالبان اعلام کرده این گروه به مذاکرات متعهد است و انتظار می‌رود جلسات بیشتری در روزهای آینده برگزار شود.

پیشتر «رحمت‌الله اندر» سخنگوی دفتر شورای امنیت ملی افغانستان گفت که امضای توافق‌نامه صلح میان آمریکا و طالبان، در تامین صلح تاثیرگذار نبوده و جنگ را متوقف نکرده است.

مذاکرات صلح میان هیأت‌های افغانستانی در ۲۲ شهریور سال جاری شمسی در دوحه‌ قطر آغاز شد. این مذاکرات با یک وقفه سه هفته‌ای مواجه شد و سپس در ۱۶ دی از سر گرفته شد.

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها