موج

سخنگوی طالبان از کاهش نظامیان آمریکایی در افغانستان استقبال کرد و گفت: اجرای کامل توافقنامه دوحه به نفع تمام کشورها و ملت‌های جهان است.

به گزارش خبرگزاری موج، «نعیم وردک» سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در توئیتی ضمن استقبال از کاهش نظامیان آمریکایی این اقدام را گامی مهم در اجرای توافقنامه دوحه عنوان کرد.

وی در این پیام نوشت: اجرای کامل توافقنامه دوحه به نفع تمام کشورها و ملت‌های جهان است.

سخنگوی طالبان در ادامه و همزمان با روی کار آمدن دولت جدید در آمریکا گفته است که این گروه نیز به نوبه خود به اجرای مفاد توافقنامه پایبند بوده و از طرف مقابل نیز چنین خواسته‌ای دارد.

ارتش آمریکا روز گذشته (جمعه) اعلام کرد شمار نظامیان این کشور در افغانستان و با وجود مخالفت کنگره به رقم 2500 نفر کاهش یافته است.

به نوشته آسوشیتدپرس، پیش از این ترامپ اعلام کرده بود که شمار نظامیان آمریکا در افغانستان به کمترین سطح در 19 سال گذشته رسیده است.

براساس توافق آمریکا و طالبان که در دوحه قطر به امضا رسیده، در صورت پیشرفت در مذاکرات بین‌الافغانی و فراهم شدن زمینه صلح، تا ماه می سال 2021 باید تمام نیروهای خارجی از افغانستان خارج شوند.

تاکنون مشخص نیست که دولت بایدن چه تصمیمی در این خصوص خواهد گرفت.

بایدن، رئیس جمهور منتخب آمریکا که بر ماندن شمار اندکی از نظامیان این کشور برای اطمینان از عدم حمله القاعده یا سایر گروه های تروریستی به آمریکا تاکید دارد با سوالاتی زیاد از جمله چگونگی کاهش نظامیان خارجی روبرو بوده و تاکنون سیاست دولت آینده در برابر افغانستان مشخص نشده است.

پیش از این و به‌رغم هشدار مقامات ارشد نظامی و عدم تخصیص بودجه دفاعی از سوی کنگره برای کاهش نظامیان، «کریستقر میلر»، سرپرست وزارت دفاع آمریکا اعلام کرده بود که دستور ترامپ برای کاهش نظامیان در افغانستان را اجرا خواهد کرد.

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها