موج
کدخبر : ۳۶۲۱۰۲ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-362102

سرگئی لاوروف:

وزیر خارجه روسیه گفت: آمریکا تمام تلاش خود را برای عدم گفت‌وگوی سازنده بین ایران و کشورهای عربی انجام داده، ولی اکنون شرایط برای تحقق دکترین امنیت جمعی منطقه خلیج فارس فراهم شده است.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از خبرگزاری «تاس»، " سرگئی لاوروف " وزیر امور خارجه روسیه روز پنج‌شنبه در کنفرانس مطبوعاتی بعد از پایان مذاکراتش با "فیصل بن فرحان آل سعود"، وزیر خارجه عربستان سعودی در مسکو، اعلام کرد که واشنگتن همه تلاش خود را بکار می‌بندد تا مانع از گفت‌وگو بین ایران و کشورهای عرب منطقه خلیج فارس شود.

لاوروف گفت: «ما بسیار علاقه‌مند هستیم که ایران و کشورهای عربی منطقه خلیج فارس مذاکرات عادی بین خود داشته باشند و به توافقاتی درباره تقویت اعتماد متقابل، شفافیت در اقدامات نظامی و بطور کلی توسعه همکاری‌های دوجانبه دست یابند. ولی متاسفانه همتایان آمریکایی ما، حداقل دولت کنونی، تاکنون از هیچ تلاشی فروگذار نکرده تا چنین مذاکراتی صورت نگیرد.»

به گفته لاوروف، پیشنهاد روسیه درباره تدوین دکترین امنیتی مشترک برای خلیج فارس، از جمله در جهت توسعه گفت‌وگوها بین ایران و کشورهای عربی منطقه است. وی افزود: «مهمترین مسئله آن است که مانعی برای این روند بوجود نیامده و اقداماتی صورت نگیرد که حتی تلاش‌ها برای برقراری چنین مذاکراتی را تضعیف کند.»   

وزیر خارجه روسیه در این کنفرانس مطبوعاتی همچنین با یادآوری اینکه این کشور سا‌ل‌هاست که دکترین امنیت جمعی خلیج فارس را مطرح کرده است، تأکید کرد که تصمیمات اتخاذ شده در جریان نشست سران اخیر شورای همکاری کشورهای عرب خلیج فارس در عربستان، بدون تردید به ایجاد شرایط لازم برای تحقق پیشنهاد مقامات مسکو در زمینه تأمین امنیت جمعی در این منطقه کمک می‌کند.

سرگئی لاوروف ادامه داد که طرف روسی نتیجه این نشست سران را مثبت ارزیابی کرده و معتقد است که همه کشورهای این شورا، سزاوار حمایت هستند. به گفته وی، در این رابطه عربستان سعودی، با دعوت از نمایندگان کشورهای عضو به خاک خود، گام مهمی را برداشه و نقش خاصی را در تقویت روابط بین کشورهای عربی برداشته است.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها