موج

وزیر انرژی دولت سعودی از کشف ۴ میدان نفت و گاز در مناطق مختلف عربستان خبر داد.

به گزارش خبرگزاری موج، « عبدالعزیز بن سلمان » وزیر انرژی دولت سعودی امروز (یکشنبه) از چهار اکتشاف نفتی و گازی جدید در مناطق مختلف عربستان خبر داد.

به نوشته خبرگزاری رسمی سعودی (واس) او گفت که شرکت نفتی آرامکو در شمال غرب شهر «ظهران» نفت غیر متعارف کشف کرده است، به طوریکه از چاه الریش ۲ در میدان نفتی «الریش» ۴۴۵۲ بشکه نفت در روز استخراج خواهد شد و ۳.۲ میلیون متر مکعب نیز گاز به همراه آن است.

به گفته وی، جهت تعیین گستره‌ی میدان الریش، شرکت آرامکو چاه شماره سه و چهار را نیز حفاری کرد که از چاه شماره سه بالغ بر ۲۷۴۵ بشکه و سه میلیون متر مکعب گاز و از چاه شماره چهار بالغ بر ۳۶۴۵ بشکه و ۱.۶ میلیون متر مکعب گاز به صورت روزانه استخراج می‌شود.

وزیر انرژی عربستان سعودی همچنین گفت که در چاه نفتی «المنحز» در جنوب غرب میدان «الغوار» و در چاه نفتی «السهباء» گاز غیر متعارف کشف شده است. میزان استخراج گاز از چاه «المنحجز» 18 میلیون متر مکعب در روز و از چاه «السهباء» 32 میلیون متر مکعب خواهد بود.

در آخر در چاه «العجرمیه» در شمال غرب شهر «رفحاء» در شمال عربستان نیز منابع نفتی غیر متعارف با توانایی استخراج روزانه ۳۸۵۰ بشکه کشف شده است.

نفت غیر متعارف به منابع نفتی می‌گویند که هزینه استخراج و پالایش آن بسیار گران تمام می‌شود. مانند نفت شیل یا نفت صخره‌ای که هزینه استخراج هر بشکه از آن ۵۰ الی ۶۰ دلار است. در حالیکه هزینه استخراج نفت متعارف ایران در بستر خلیج فارس از ۵ الی ۶ دلار فراتر نمی‌رود. این هزینه برای میادین نفتی ایران در خشکی از دو دلار فراتر نمی‌رود.

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها