موج

جمعی از مردم کردستان عراق در اعتراض به بحران مالی و تأخیر در پرداخت حقوق مقر حزب‌های «اتحادیه میهنی کردستان» و «حزب دموکراتیک کردستان» را به آتش کشیدند.

به گزارش خبرگزاری موج، شمار زیادی از معترضان در سلیمانیه واقع در منطقه کردستان عراق بعدظهر یکشنبه دست به تظاهرات زدند که تا شامگاه به طول انجامید.

پایگاه خبری «شفق نیوز» گزارش داد، معترضان در جریان اعتراضات خود، مقر حزب‌های «اتحادیه میهنی کردستان» و « حزب دموکراتیک کردستان » واقع در منطقه «بیره مکرون» شهر سلیمانیه را به آتش کشیدند.

خبرنگار شفق نیوز از سلیمانیه خبر داد، علت این تظاهرات، اعتراض به بحران مالی و تأخیر در پرداخت حقوق بوده است.

به گفته وی، معترضان در این منطقه، راهها را بستند و چند حلقه لاستیک به آتش کشیدند، ولی یک گروه از نیروهای امنیتی، پس از حضور در محل، با شلیک گلوله، معترضان را متفرق کرد.

پس از متفرق شدن، معترضان، مقر اتحادیه میهنی کردستان و حزب اتحاد دموکراتیک را محاصره کردند و آن را به آتش کشیدند. این مسئله باعث شد، نیروهای آتش‌نشانی به این منطقه اعزام شوند تا آتش را خاموش کنند.

سلیمانیه از چهارشنبه گذشته شاهد اعتراضات گسترده‌ای است که بیشتر به خاطر تأخیر در بازپرداخت حقوق است.

در همین ارتباط، «طارق جوهر» تحلیلگر مسائل سیاسی کردستان تأکید کرد که علت واقع این تظاهرات، «فساد و بحران اقتصادی این منطقه است که از شش سال پیش با آن روبه‌روست. بخشی از آن به سبب اختلافات بین اربیل و بغداد بر سر بودجه است».

جوهر به خبرگزاری اسپوتنیک گفت که تداوم روند فساد گسترده در عراق و کردستان و عدم پیشرفت دولت کردستان در مسیر اصلاحات باعث شده است که شهروند کُرد احساس نکند که قانون اجرا شده یا اصلاحاتی صورت گرفته است.

وی خاطر نشان کرد، کارمندان کردستان با وضعیت بغرنج اقتصادی روبه‌رو هستند که زندگی آنان را تحت تأثیر قرار داه است. به همین دلیل، دست به اعتراض زده‌اند تا به احزاب سیاسی اعمال فشار کنند که در دولت مشارکت دارند.

این شهروند عراقی با تأکید بر لزوم اقدامات فوری دولت و پارلمان کردستان و احزاب سیاسی بزرگ برای تدوین برنامه‌های لازم جهت حل مشکلات کارمندان، خاطر نشان کرد، این حق طبیعی هر شهروندی است که حقوق ماهیانه خود را طلب کند.

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها