موج

وزیر خارجه عربستان سعودی:

وزیر خارجه عربستان سعودی گفت: توافق صلح با اسرائیل گام مهمی است که در تقویت ثبات منطقه نقش مهمی دارد.

به گزارش خبرگزاری موج، فیصل بن فرحان بن عبدالله آل سعود وزیر خارجه عربستان سعودی، شامگاه روز جمعه، در نشست گفت‌و‌گوهای مدیترانه، صلح با رژیم صهیونیستی را «گامی مهم» دانست.

به گزارش پایگاه خبری شبکه «روسیا الیوم»، وزیر خارجه عربستان سعودی در این نشست گفت که توافق صلح با « اسرائیل » مانع الحاق سرزمین‌های فلسطین شده است و از سوی دیگر، این مسئله در تقویت ثبات منطقه نقش دارد.

اظهارات وزیر خارجه عربستان سعودی در تأیید سخنان مقام‌های کشورهای سازش‌کننده با رژیم صهیونیستی است؛ کشورهای یادشده اصرار دارند که در مقابل تعلیق اشغال کرانه باختری با تل‌آویو روابط خود را با رژیم صهیونیستی عادی‌سازی کرده‌اند؛ اما مقام‌های رژیم صهیونیستی بارها تأکید کرده‌اند که مسئله الحاق کرانه باختری کماکان در دستور کار قرار دارد و تنها مدتی به حال تعلیق در آمده است.

فیصل بن فرحان در نشست مذکور همچنین مدعی شده است که حمایت ریاض از امضای یک توافق صلح عادلانه امکان برپایی کشور مستقل را به فلسطینیان می‌دهد.

این اظهارات یک هفته پس از آن است که رسانه‌‌های رژیم صهیونیستی گزارش دادند که «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی با «محمد بن سلمان» ولی‌عهد سعودی در شهر نئوم دیدار و گفت‌و‌گو کرده است.

برخی رسانه‌های رژیم صهیونیستی در این خصوص گزارش داده بودند که خبر این دیدار به دستور شخص بن سلمان به رسانه‌ها درز کرده است و او با این کار قصد داشته که بداند واکنش مردم این کشور و کشورهای منطقه به این خبر چیست.

پیشتر، روزنامه صهیونیستی «هاآرتص» چاپ فلسطین اشغالی به نقل از «حییم سابان»، میلیاردر صهیونیست و دوست نزدیک بن‌سلمان گزارش داده بود، ولی‌عهد سعودی به سابان گفته است که از واکنش ایران و مردم عربستان به عادی‌سازی روابط با رژیم اشغالگر قدس می‌ترسد.

میلیاردر صهیونیست خبر داده بود که بن‌سلمان به او گفته است در اینکه روابط دیپلماتیک کامل با اسرائیل برقرار کند، مردد است؛ چرا که به گفته او، این اقدام می‌تواند هزینه‌های سیاسی سنگینی در داخل بر او تحمیل کند.

 ولی‌عهد سعودی همچنین گفته بود که در مقطع کنونی، نمی‌تواند به همسایگان سازشکار خود (بحرین و امارات) بپیوندد «زیرا این اقدام منجر به قتل من به دست ایران، قطر و ملتم (مردم عربستان) شود».

پس از انتشار این گزارش، یک منبع سعودی نیز در گفت‌وگو با نشریه آمریکایی «وال‌استریت ژورنال» ضمن تأیید این خبر، فاش کرد که بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی و محمد بن سلمان ولی‌عهد رژیم سعودی درباره موضوعاتی از جمله ایران و همچنین توافق سازش میان ریاض و تل‌آویو گفت‌و‌گو کرده‌اند

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها