موج

نیکول پاشینیان:

« نیکول پاشینیان »، نخست وزیر ارمنستان در گفتگویی بیان کرد: حضور نیروهای روسی در قره باغ به پنج سال محدود نمی‌شود.

به گزارش خبرگزاری موج، « نیکول پاشینیان »، نخست وزیر ارمنستان در مصاحبه‌ای با خبر‌گزاری روسی «تاس»، حضور پنج ساله نیرو‌های حافظ صلح روسیه در منطقه مورد مناقشه « قره باغ کوهستانی» را ناکافی دانست.

نخست وزیر ارمنستان در این خصوص گفت: «خُب، شاید پنج سال برای تضمین امنیت و ثبات در منطقه [قره‌باغ] کافی باشد. اما درگیری‌های قره‌باغ طولانی مدت است، بنابراین من معتقدم که حضور نیرو‌های حافظ صلح روسیه به یک دوره پنج ساله محدود نمی‌شود.»

جمهوری آذربایجان و ارمنستان بعد از ۴۴ روز درگیری در قره‌باغ کوهستانی با وساطت روسیه بامداد سه‌شنبه (۲۴ آبان)  از توافق آتش‌بس در منطقه قره‌باغ کوهستانی خبر دادند.

روسیه نیز نیرو‌های حافظ صلح خود را در منطقه قره‌باغ کوهستانی و در امتداد خطوط تماس مستقر کرده و طبق گزارش‌هایی، آتش‌بس در این منطقه همچنان برقرار است.

نیرو‌های حافظ صلح روسی به مدت پنج سال در این منطقه مستقر خواهند شد و در صورتی که لازم باشد این دوره تمدید خواهد شد.

براساس توافق آتش‌بس اخیر، ارمنستان موظف است اراضی اشغالی جمهوری آذربایجان را در آغ‌دام، کلبجر و لاچین را تا یک دسامبر تخلیه کرده و کریدوری زمینی از نخجوان به آذربایجان ایجاد کند.

در مقابل جمهوری آذربایجان نیز متعهد شده است ضمن توقف عملیات‌ها، کریدور لاچین را برای اتصال قره‌باغ به خاک ارمنستان تضمین کند. شهر آزاد شده شوشا به همراه همه مناطق آزادشده طی ۴۴ روز گذشته هم به جمهوری آذربایجان واگذار شده است.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها