موج
کدخبر : ۳۵۳۳۵۷ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-353357

در پی برکناری "مارتین ویزکارا"، رئیس جمهور محبوب مردم پرو تجمع هزاران نفری در پایتخت و شهرهای بزرگ این کشور شکل گرفت.

به گزارش خبرگزاری موج، گروه‌های حقوق بشری اعلام کردند، همزمان با اینکه هزاران تن از مردم پرو در اعتراض به برکناری رئیس جمهور محبوب کشورشان به خیابان‌ها آمدند، درگیری‌های شدیدی در این کشور میان نیروهای پلیس و معترضان درگرفت و در جریان آن دست‌کم ۱۱ تن زخمی شدند.

این درگیری‌ها و دیگر اعتراضات صلح‌آمیز در لیما، پایتخت پرو و دیگر شهرهای این کشور فشار بسیاری را بر کنگره و دولت جدید "مانوئل مرینو"، رئیس جمهور جدید این کشور اعمال می‌کند.

"مارتین ویزکارا"، رئیس جمهور محبوب و در حال کناره‌گیری پرو روز دوشنبه طی یک طرح استیضاح در مورد ادعاهای فساد ثابت نشده برکنار شد؛ ادعاهایی که ویزکارا آنها را رد می‌کند.

"مانوئل مرینو"، رئیس کنگره از حزب اقلیت "اقدام محبوب" روز پنجشنبه به عنوان رئیس جمهور جدید پرو سوگند یاد کرد و خواستار آرامش شد.

هماهنگ‌کننده حقوق بشر ملی پرو گفت: در بین ۱۱ فرد زخمی شده در درگیری‌های روز پنجشنبه چند خبرنگار نیز وجود دارد. یکی از بیمارستان‌های لیما اعلام کرد که دست‌کم دو تن با گلوله‌های پلاستیکی زخمی شده‌اند.  

پلیس ضد شورش برای متفرق کردن گروه‌های بزرگ معترضان در پنجشنبه شب از گلوله‌های لاستیکی و گاز اشک‌اور استفاده کرد.

خوزه وگا، یکی از معترضان گفت: کل پرو آتش گرفته است. همه ما بسیار عصبانی هستیم. نیروهای پلیس با ما بسیار بد برخورد می‌کنند. ما به خیابان‌ها آمده‌ام که فقط نسبت به بی‌عدالتی اعتراض کنیم. همه احساس درد و رنج می‌کنیم. به همه مردم می‌گویم که تسلیم نشوند.  

در این بین برخی معترضان پلاکاردهایی در دست داشتند که روی آن مارینو را با پاندمی کرونا مقایسه کرده بودند و می‌گفتند که وی نماینده آنها نیست.

ویزکارا رهبری یک کمپین ضد فساد را برعهده داشت که منجر به درگیری‌های مکرر با کنگره در این کشور شد؛ کشوری که تاریخی از فساد و انقلاب سیاسی دارد.

گروه‌های بین‌المللی حقوق بشر نگرانی خود را نسبت به اقدامات پلیس برای استفاده از زور علیه معترضان ابراز کرده و سازمان کشورهای آمریکایی از دادگاه قانون اساسی پرو خواسته تا به این وضعیت سر و سامان دهد.

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها