موج

زاخارووا:

سخنگوی وزارت خارجه روسیه با تأکید بر پاسخ تلافی جویانه مسکو به تحریم‌های احتمالی اتحادیه اروپا، ادعای آمریکا درباره مداخله در انتخابات را تنها بهانه‌ای برای ادامه محدود سازی فعالیت‌های روسیه در عرصه‌های اقتصادی دانست.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از خبرگزاری «تاس»، " ماریا زاخارووا " سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه شب گذشته در کنفرانس مطبوعاتی اعلام کرد، واشنگتن با ارائه پیش‌نویس قانون دیگری برای جلوگیری از مداخله خارجی در انتخابات، سعی در محافظت از سیستم انتخاباتی خود ندارد، بلکه این اقدام تنها بهانه ‌ای برای ادامه محدود سازی فعالیت‌های مسکو در نظر گرفته شده است.

در تاریخ 30 سپتامبر، لایحه جدیدی برای جلوگیری از مداخله خارجی در انتخابات آمریکا در مجلس نمایندگان آمریکا ارائه شد.

این دیپلمات روس با کنایه گفت: «آیا می توانید تصور کنید که هر روز چند گزارش، قطعنامه، سند، بیانیه و دادخواست در ایالات متحده با این موضوع چاپ می شود که "دیگر از دخالت در انتخابات دست بردارید". اما اگر سالها این موضوع اصلی بود، می بایست کاری انجام می‌شد. از حرام کردن کاغذها دست بردارید، خود را با حرف زدن تنها خسته نکنید. این کارها دیگر خنده دار نیست.»

زاخارووا اذعان کرد: «زمانی که همه این گفته‌ها را می‌خوانید، کاملاً درک می کنید که افراد جدی نمی توانند چنین مطالبی نوشته باشند. نویسندگان یک شاهکارها، دیگر پیشنهاد می کنند تا محدودیت‌های اقتصادی شدیدی علیه روسیه، از جمله ممنوعیت معاملات با اوراق قرضه دولتی، تحریم‌های جدید علیه بانک‌ها و شرکت‌های برجسته در بخش سوخت و انرژی، اعمال شود. با خواندن آنها این سئوال در ذهن مطرح می شود: آیا شما واقعاً می خواهید سیستم انتخاباتی خود را از مداخلات خارجی حفظ و محافظت کنید؟ یا می‌خواهید محدودیت دیگری برای فعالیت‌های روسیه در برخی زمینه‌ها که اصلاً ارتباطی هم به انتخابات شما ندارد، بهانه داشته باشید؟ در حالی ‌که شما فعالانه این دو موضوع را به هم پیوند می دهید!»

وی یادآور شد که روسیه انتظار دارد که پس از پایان مبارزات انتخاباتی فعلی در ایالات متحده، اظهارات مربوط به تهدید افسانه‌ای مداخله روسیه، به نگرش سازنده شرکای آمریکایی نسبت به فدراسیون روسیه تبدیل شود.

سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه همچنین تأکید کرد، اگر اتحادیه اروپا به دلیل وضعیت "آلکسی ناوالنی"، وبلاگ نویس مخالف روس ، این کشور را تحریم کند مسکو قطعاً به این اقدام پاسخ خواهد داد.

زاخارووا گفت: «تحریم‌ها‌، در عرصه روابط بین الملل همواره منجر به اقدامات تلافی جویانه می شوند. این یک واقعیت در روابط بین کشورهاست. سئوال اینجاست که آنها به چه چیزی می‌خواهند برسند. اگر آنها می خواهند هدفی را تعیین کنند و مقصر را پیدا کنند، پس این تحریم چه ارتباطی با این مسئله دارد؟ آنها تحریم‌ها را آماده کرده‌اند، ولی نمی توانند به درخواست دادستانی کل پاسخ دهند!».

زاخارووا یادآور شد که اکنون بررسی مقدماتی "پرونده ناوالنی" در روسیه در حال انجام است، ولی مسکو هنوز پاسخی از طرف مقامات آلمانی دریافت نکرده است.

روز گذشته گزارش شد که مقامات فرانسه و آلمان بسته تحریم‌هایی علیه روسیه به دلیل وضعیت ادعا شده "استفاده از سلاح شیمیایی" علیه ناوالنی، به اتحادیه اروپا ارائه می‌دهند.

زاخارووا روز پنج شنبه نیز گفته بود، بیانیه مشترک وزرای امور خارجه آلمان و فرانسه که خواستار تحریم روسیه به خاطر وضعیت "آلکسی ناوالنی" شده است، از سوی مقامات مسکو، غیر قابل قبول ارزیابی می‌شود.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها