موج

رئیس بخش پژوهش کمیته ویژه اسرا و آزادگان فلسطینی اعلام کرد از ۲۸ سپتامبر سال ۲۰۰۰ تا کنون ۱۲۰ هزار فلسطینی بازداشت شده اند.

به گزارش خبرگزای موج، «عبدالناصر فروانه» رئیس بخش پژوهش کمیته ویژه اسرا و آزادگان فلسطینی اعلام کرد، از انتفاضه الاقصی در ۲۸ سپتامبر ۲۰۰۰ تا کنون (طی ۲۰ سال) بیش از ۱۲۰ هزار فلسطینی بازداشت شده‌‌اند و بر اساس گزارش خبرگزاری «صفا»، وی افزود، در بین بازداشتی‌ها در دو دهه گذشته ۱۸۰۰۰ کودک، دهها عضو شورای قانونگذاری فلسطین ، وزرای سابق و صدها روزنامه‌نگار، دانشگاهی و شخصیت سیاسی وجود داشته‌اند.

فروانه تصریح کرد، تمام بازداشتی‌ها به نوعی مورد شکنجه روانی یا جسمی یا بدرفتاری قرار گرفته‌اند و استثنایی در این باره وجود ندارد.

وی سپس گفت، ۱۰۲ فلسطینی از سال ۲۰۰۰ تا کنون به شهادت رسیده‌اند و از آن زمان تا کنون ۲۰۰۰ زن فلسطینی نیز بازداشت شده‌اند که ۴ زن، نوزادان خود را در زندان و در شرایطی سخت به دنیا آورده‌اند.

فروانه افزود، از انتفاضه الاقصی تا کنون رژیم صهیونیستی حدود ۲۰۰۰ حکم بازداشت موقت یا بدون محاکمه صادر کرده و حدود ۲۹۰ فلسطینی را از کرانه باختری و قدس به نوار غزه تبعید کرده است.

وی در پایان گفت، تعداد اسرا در زندان‌های رژیم صهیونیستی در حال حاضر ۴۵۰۰ نفر است که در میان آنها ۴۰ زن، ۱۴۰ کودک و ۳۴۰ بازداشت موقت وجود دارد.

انتفاضه الاقصی در ۲۸ سپتامبر سال ۲۰۰۰ آغاز شد و تا پنجم فوریه ۲۰۰۵ به طول انجامید. جرقه این انتفاضه که با ورود «آریل شارون» رهبر حزب لیکود و وزیر دفاع وقت دولت «ایهود باراک» به مسجد الاقصی به همراه سه هزار نیروی امنیتی و حرمت‌شکنی این مکان مقدس زده شد سرانجام موجب شهادت ۴۴۱۲ فلسطینی و مجروحیت ۴۸۳۲۲ تن شد.

در جریان انتفاضه ۱۰۶۹ صهیونیست نیز کشته و ۴۵۰۰ تن دیگر زخمی شدند. همچنین ۵۰ تانک مرکاوا و چندین جیپ نظامی و خودروی زرهی صهیونیست‌ها منهدم شد.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها