موج

شرکت کانسینو چین بر خلاف اظهار نظر دانشمندان که درخصوص اثربخشی واکسن کرونا ابراز نگرانی کرده‌اند به دفاع از واکسن ساخته شده خود پرداخت.

به گزارش خبرگزاری موج، شرکت کانسینو چین می‌گوید متخصصان منتقد واکسن کرونا این شرکت نباید نادرست و بدون مشاهده داده‌های کارآزمایی بالینی درباره این واکسن اظهارنظر کنند. دانشمندان اخیرا درباره اثربخشی واکسن این شرکت موسوم به "Ad۵-nCoV" که مبتنی بر یک ویروس سرماخوردگی است، ابراز نگرانی کرده‌اند. آنها گفتند که آنتی بادی‌های موجود علیه ویروس سرماخوردگی ممکن است واکسن Ad۵-nCoV را تضعیف کند.

"ژو تائو" (Zhu Tao)، مدیر ارشد علمی این شرکت در یک کنفرانس گفت: تولید واکسن، یک علم مبتنی بر عمل است و ما نباید کورکورانه از متخصصان پیروی کنیم. مواردی وجود دارد که واکسن‌هایی ساخته شده‌اند که متخصصان به عملکرد آنها شک داشته‌اند، اما این واکسن‌ها پس از اثبات کارآزمایی‌های بالینی و عملکرد صحیح، تأییدیه‌های قانونی را بدست آورده‌اند.

وی با استناد به نتایج واکسن مذکور بر ۱۲۸ شرکت کننده آزمایش شده با دوز کمی از واکسن مذکور، گفت:هیچ مدرکی نشان نداد که آنتی بادی های موجود علیه سرماخوردگی می‌تواند تأثیر منفی بر توانایی Ad۵-nCoV در ایجاد آنتی بادی علیه ویروس کرونا ویروس داشته باشد.

 واکسنAd۵-nCoV ، در مرحله آزمایشات نهایی است و برای استفاده در ارتش چین تأیید شده است.

شرکت‌های تولیدکننده واکسن معمولاً برای بدست آوردن تأییدیه قانونی برای استفاده انبوه، باید داده‌ها را در آزمایشات مقیاس بزرگ و در مراحل آخر جمع آوری کنند.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها