موج

دیپلمات سازمان ملل:

یکی از دیپلمات های سازمان ملل اعلام کرد پرونده تحریم ایران و مکانیسم ماشه با مخالفت اکثر اعضای شورای امنیت مختومه شده است.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از خبرگزاری فرانسه، یک دیپلمات سازمان ملل در واکنش به اظهارات رئیس شورای امنیت اعلام کرد با رد صریح پیشنهاد آمریکا تقریبا از سوی تمامی اعضای شورای امنیت، به طور معمول پیشنهاد آمریکا و پرونده مکانیسم ماشه مختومه شده است.

این منبع دیپلمات که نخواست هویتش فاش شود، تاکید کرد، اما آمریکا موضوع را به این شکل نمی‌بیند.

یک دیپلمات دیگر سازمان ملل نیز اعلام کرد آمریکا در رویکرد خود تنها مانده است. این دیپلمات ناشناس هدف آمریکایی‌ها از به راه اندازی مکانیسم ماشه را نابودی توافق هسته‌ای ایران دانست و تاکید کرد آن‌ها بدین منظور پیش از این نیز ایران را تحت تحریم‌های خود قرار داده اند.

شب گذشته رئیس دوره‌ای شورای امنیت روز گذشته با پیشنهاد جنجالی آمریکا برای بازگرداندن تحریم‌های بین المللی علیه ایران مخالفت کرد. دیاجی یادآور شد شورای امنیت بیش از این نمی‌تواند این اقدام مناقشه آمیز را پیش ببرد. وی با تاکید بر اینکه آمریکا نمی‌تواند تحریم‌های سازمان ملل را علیه ایران احیا کند، عدم اجماع در این خصوص را دلیل رد طرح آمریکا عنوان کرد.

واشنگتن که خود بیش از دو سال است تمامی تعهدات خود ذیل برجام را زیر پا گذاشته، با علم کردن نقض توافق هسته‌ای از سوی جمهوری اسلامی ایران سعی در یافتن دستاویزی برای اقدام یکجانبه گرایانه خود دارد. این کشور برغم خروج علنی از برجام خود را ذیل این توافق محقق به توسل به مکانیسم ماشه دانسته است و از شورای امنیت می‌خواهد تا در به راه اندازی تحریم‌های چند جانبه علیه ایران این کشور را همراهی کنند.

اقدامات آمریکا بدون آنکه تا به امروز موفقیتی را نصیب این کشور کند، حیات توافق هسته‌ای ایران را تحت الشعاع قرار داده و شکاف میان این کشور و دیگر اعضای شورای امنیت را در خصوص مسئله ایران تشدید می‌کند.

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها