موج

وزارت خارجه چین به اظهارات جدید پامپئو واکنش نشان داد و گفت پکن هرگز به وی اجازه نخواهد داد تا افکار عمومی را گمراه سازد».

به گزارش خبرگزاری موج، «ژائو لیجیان» سخنگوی وزارت خارجه چین روز گذشته (سه شنبه)، اظهارات «مایک پامپئو» وزیر خارجه آمریکا درباره چین و حزب کمونیست چین را دروغ‌هایی واهی توصیف کرد که از  ذهنیت جنگ سرد و بازی حاصل جمع صفر نشأت گرفته است.

بنا بر گزارش خبرگزاری چینی «شینهوا»، پامپئو در حین سفر به فلسطین اشغالی، از حزب کمونیست چین بعنوان چالشی برای کل جهان یاد کرد سخنگوی وزارت خارجه چین در واکنش به اتهامات آمریکا علیه این کشور شرق آسیا گفت که مدتی است که پامپئو بر اساس تعصبات ایدئولوژیکی و در راستای منافع خود، به پکن اتهام زنی می‌کند، اما «با اینحال، چین هرگز به وی (پامپئو) اجازه نخواهد داد تا افکار عمومی را گمراه سازد».

سخنگوی وزارت خارجه چین با اشاره به دروغ‌‌پراکنی پامپئو درباره پکن گفت که رسانه‌های چین در گذشته، مقالاتی را برای بررسی اظهارات پامپئو منتشر کرده اند که حقایق و استدلال‌های موجود در این مقالات اثبات کرده است که اظهارات پامپئو درباره چین دروغ‌هایی است که  تاریخ و حقایق را نادرست جلوه می‌دهد.

ژائو در ادامه به تنش‌های اخیر میان واشنگتن و پکن در پی اقدامات تحریک‌آمیز آمریکا اشاره کرد و گفت، تنها به واسطه پایبندی چین به مسیر استقلال و توسعه صلح‌آمیز و عدم دنباله‌روی از مسیر مورد قبول ایالات متحده، برخی سیاستمداران آمریکایی، حزب کمونیست چین و دولت چین را بعنوان «کافر و بی‌دین» توصیف می‌کنند و تلاش می‌کنند که علیه پکن جنگ‌های ایدئولوژیکی به راه بیاندازند.

وی در این خصوص توضیح داد: َ«این افراد باید این حقیقت را به یاد داشته باشند که حاکمیت حزب کمونیست چین، انتخاب تاریخ و مردم بوده است. هیچ‌کس نمی‌تواند این مسئله را نادیده بگیرد که حزب کمونیست چین تحت حمایت مردم چین است و هرگونه تلاش برای تغییر یا مهار چین محتوم به شکست است».

ژائو تأکید کرد که «تهدید چین» به وِرد زبان برخی سیاستمداران خاص در آمریکا تبدیل شده است اما این در حالی است که تشکیلات حزب کمونیست چین و جمهوری خلق چین به وضوح اعلام کرده‌اند که چین مسیر توسعه صلح‌آمیز را دنبال می‌کند و مخالف هژمونی است و این در حالی است که ایالات متحده هرگز چنین رویه‌ای را دنبال نمی‌کند و چین هیچ نقشی در معضلات منطقه‌ای و جهانی ندارد.

سخنگوی وزارت خارجه چین در پایان با اشاره به این موارد تأکید کرد: «این افراد باید بدانند و این حقیقت را بپذیرند که برای جامعه بین‌الملل از جمله ایالات متحده، چین یک قدرت مثبت و فرصتی برای صلح و رفاه جهانی و نه یک عامل منفی یا تهدید محسوب می‌شود».

در ماههای اخیر، تنش‌ها میان دو کشور آمریکا و چین در پی اقدامات تحریک آمیز واشنگتن در تعیین تعرفه‌های چندمیلیارد دلاری بر کالاهای وارداتی چین، مداخله در امور داخلی تایوان و هنگ کنگ و اتهام زنی به پکن درباره منشأ شیوع کرونا و دیگر مسائل تشدید شده است.

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها