موج

رژیم آل خلیفه به بهانه شیوع ویروس کرونا از برگزاری مراسم عزاداری ماه محرم ممانعت کرد.

به گزارش خبرگزاری موج، پایگاه خبری مرآه البحرین در گزارشی اعلام کرد: ممانعت از برپایی مراسم مذهبی و دسته های عزاداری توسط رژیم بحرین مشکوک به نظر می رسد و دلایل دیگری پشت آن وجود دارد که مهمترین آن سیاست های تبعیض گرایانه این رژیم علیه شیعیان می باشد.

در این گزارش آمده است: اوایل شیوع ویروس کرونا در ایران حدود ۲ هزار بحرینی در این کشور حضور داشتند و این زمینه مناسبی برای حمله رسانه ای سازمان یافته علیه شیعیان و متهم کردن آنها به گسترش ویروس کرونا به بحرین و همچنین آزار و اذیت مسافران و ممانعت از بازگشت این مسافران به کشورشان ایجاد کرد و این در حالی بود که چندین بحرینی همزمان در کشور ایتالیا که ویروس کرونا در آن شیوع پیدا کرده بود حضور داشتند و دولت شرایط بازگشت این افراد را مهیا کرد و آنها را به بحرین بازگرداند.

در ادامه این گزارش آمده است: پادشاه بحرین در یک اقدام غیر منطقی مسئولیت بازگرداندن شهروندان بحرینی از ایران را به سازمان اوقاف شیعه به جای وزارت کشور محول کرد و دستور داد هزینه های آن از بودجه این سازمان تامین شود، و این اقدام نشانگر تبعیض طایفه ای و مذهبی است که پادشاه بحرین به آن دامن می زند.

مرآه البحرین نوشت: علما، شخصیت ها و جمعیت های بزرگ بحرین از اوایل شروع انتشار ویروس کرونا در راستای انجام وظایف ملی خود با صدور بیانیه هایی از مردم خواستند تا اصول بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی را برای پیشگیری از شیوع ویروس کرونا رعایت کنند و شیعیان به طور جدی با متوقف کردن فعالیت های مذهبی پایبندی خود را به مراعات اصول بهداشتی ثابت کردند.

این پایگاه خبری افزود: شیخ عیسی قاسم رهبر نهضت اسلامی بحرین، جمعیت الوفاق بزرگ ترین جریان مخالف رژیم آل خلیفه و سید عبد الله الغریفی یکی از برجسته ترین علمای دینی بحرین هرکدام در بیانیه های جداگانه ای از مردم خواستند تا فعالیت های مذهبی و دینی را برای پیشگیری از انتشار ویروس کرونا متوقف کنند.

در ادامه این گزارش آمده است: با شروع ماه مبارک رمضان تصمیم بر این شد که تلاوت قرآن و ادعیه از طریق بلندگوها توسط هیئت امنای مساجد پخش شود، اما سازمان اوقاف در یک اقدام واضح تبعیض گرایانه، امنای مساجد را به طور غافلگیرانه احضار کرد و از آنها تعهد گرفت تا این کار را متوقف کنند. این موضوع یکی از نگرانی های شیخ عیسی قاسم و دیگر شخصیت ها و جمعیت های بحرینی بود که پیش بینی می کردند رژیم بحرین از شرایط انتشار ویروس کرونا برای دامن زدن به سیاست های تبعیض گرایانه مذهبی سوء استفاده کند.

اکنون با وجود درخواست های رسمی مکرر مساجد و دسته های عزاداری برای اقامه شعائر دینی با رعایت اصول بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی و همچنین اقدامات اخیر دولت برای بازگشایی اماکن عمومی اما رژیم بحرین همچنان با احیای مناسبات دینی مخالفت می کند. این نمایانگر انگیزه های تبعیض گرایانه مذهبی آنها است، با اینکه فاصله زمانی ما با ماه محرم و روز عاشورا فقط چند روز است و این رژیم به خوبی ارزش والای این روزها را نزد شیعیان می داند.

علیرغم اقدامات اخیر رژیم بحرین برای بازگشایی اماکن عمومی در شرایط انتشار ویروس کرونا، اما این رژیم در راستای سیاست های تبعیض گرایانه مذهبی خود علیه شیعیان، مانع از برپایی مراسم مذهبی و دسته های عزاداری می شود.

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها