موج

آنتونیو گوترش:

آنتونیو گوترش با اشاره به شیوع کرونا گفت: جهان با یک ویروس بسیار کوچک به زانو درآمده است.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از خبرگزاری فرانسه، آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل اعلام کرد همه‌گیری ویروس کرونا "استخوان بندی شکننده" جوامع را برملا کرد و این که شیوع این بیماری ممکن است ۱۰۰ میلیون نفر را درگیر فقر مطلق کند.

گوترش در سخنانی به مناسبت صد و دومین سالگرد تولد نلسون ماندلا- نخستین رئیس جمهور سیاه پوست آفریقای جنوبی - اعلام کرد ویروس کرونا، بی عدالتی در جهان را در کانون توجه قرار داد.

دبیرکل سازمان ملل گفت: "ما با یک ویروس بسیار کوچک به زانو در آمده‌ایم. این همه گیری، شکنندگی جهان ما را به نمایش گذاشته است".

گوترش در یک سخنرانی مجازی که توسط بنیاد نلسون ماندلا مستقر در ژوهانسبورگ سازماندهی شده بود، هشدار داد: "کل مناطقی که در حال دستیابی به پیشرفت در زمینه ریشه کن کردن فقر و کاهش بی عدالتی بودند، ظرف چند ماه برای چندین سال به عقب بازگشتند".

وی خاطر نشان کرد تبعات اقتصادی این بیماری، که بیش از ۱۴ میلیون نفر را مبتلا کرده و جان حدود ۶۰۰ هزار نفر را در سراسر جهان گرفته است، به طور نامتناسبی بین کارکنان غیررسمی، کسب و کار‌های کوچک و زنان احساس می‌شود.

گوترش با اعلام این که "ما با عمیق‌ترین رکود جهانی از زمان جنگ جهانی دوم رو به رو هستیم"، افزود: "ممکن است صد میلیون نفر دیگر به ورطه فقر مطلق بیفتند. ممکن است ما شاهد قحطی‌هایی در ابعاد تاریخی باشیم". دبیرکل سازمان ملل گفت: "بی‌عدالتی و تبعیضی که افراد را بر اساس رنگ پوستشان به عنوان جنایتکار قلمداد می‌کند"، دیگر بس است، "نژادپرستی ساختاری" و "ظلم نظام‌مند" دیگر بس است.

وی تاکید کرد ویروس کرونا همچون "اشعه-ایکس" است که "شکستگی‌ها را در استخوان بندی شکننده جوامعی که ما ایجاد کرده‌ایم"، نمایان کرده است.

گوترش به نابرابری در ارائه خدمات درمانی، عدم پرداخت حقوق بابت فعالیت‌های مراقبتی، نابرابری درآمد‌ها و تغییرات آب و هوایی به عنوان برخی از دغدغه‌ها اشاره کرد. وی تصریح کرد ثروت ۲۶ نفر که متمول‌ترین افراد در جهان هستند، به اندازه ثروت نیمی از جمعیت جهان است.

گوترش اعلام کرد صبر مردم از تبعیض و نابرابری‌های فاحش در همه جوامع در حال لبریز شدن است.

وی همچنین به جنبش جهانی ضد نژادپرستی در پی کشته شدن جورج فلوید سیاه پوست به دست یک مامور سفیدپوست پلیس آمریکا در ماه مه به عنوان "یک نشانه دیگر از این که طاقت مردم طاق شده است"، اشاره کرد.

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها