موج
کدخبر : ۳۳۷۱۰۰ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-337100

شورای امنیت سازمان ملل متحد قطعنامه روسیه برای ارسال کمک‌های بشردوستانه به سوریه را رد کرد.

به گزارش خبرگزاری موج، یک رسانه روسیه‌ای گزارش داده قطعنامه این کشور درباره گذرگاه‌های مرزی سوریه-ترکیه در شورای امنیت سازمان ملل متحد رد شده است این شورا که به دلیل شیوع ویروس کرونا به صورت آنلاین فعالیت می‌کرد طرح روسیه را با ۴ رأی موافق، ۷ رأی مخالف و ۴ رأی ممتنع رد کرده است.

در حالی که قطعنامه جاری شورای امنیت برای ارسال کمک‌های بشردوستانه به سوریه از طریق مرزهای ترکیه تا روز جمعه اعتبار دارد این چهارمین بار است که رأی‌‌گیری بر سر طرح‌های مختلف برای تمدید قطعنامه حاوی ساز و کار ارسال کمک‌های بین‌المللی از طریق ترکیه به سوریه به شکست منجر می‌شود.

ساعاتی قبل‌تر، روسیه و چین قطعنامه‌ای از شورای امنیت را که خواستار اجازه ورود کمک‌های بشردوستانه به سوریه از طریق۲ گذرگاه مرزی (گذرگاه‌های مرزی «اونجوپینار» و «جلوه‌گزو» در ترکیه) بود را وتو کردند.

این دو کشور دو روز قبل‌تر قطعنامه دیگری را که خواستار ارسال کمک‌های بشردوستانه به سوریه بدون هماهنگی با دولت مرکزی بود را وتو کردند.

روسیه می‌گوید وضعیت در سوریه در سال‌های گذشته تغییر زیادی کرده و بخش زیادی از خاک این کشور اکنون تحت کنترل دولت است.

با توجه به آنکه کمک‌رسانی به بسیاری از مناطق نیازمند کمک‌های انسانی از داخل سوریه امکان‌پذیر است پیشنهاد مسکو این است که باز بودن تنها یکی از گذرگاه‌های مرزی در مناطق تحت کنترل شبه‌نظامیان طی ۱۲ ماه آینده کافی است.

شورای امنیت سال ۲۰۱۴، زمانی که جنگ سوریه در اوج قرار داشت، با تصویب قطعنامه‌ای  کمک‌رسانی‌های انسانی به مناطق تحت کنترل گروه‌های مسلح مختلف را مجاز کرده بود.

علاوه بر گذرگاه‌های ترکیه، گذرگاه‌های اردن و عراق هم جزو این مکانیسم کمک‌رسانی بودند، اما ژانویه سال جاری میلادی بسته شدند. 

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها