موج

به دنبال تیراندازی در مراسم بزرگداشت شهید عبدالعلی مزاری، تاکنون ۲۳ نفر کشته و ۳۳ تن دیگر زخمی شدند.

به گزارش خبرگزاری موج، پلیس افغانستان از تیراندازی در مراسم بزرگداشت شهید عبدالعلی مزاری که با حضور مقامات ارشد این کشور از جمله عبدالله عبدالله در کابل در حال برگزاری بود، خبر داد.

«نصرت رحیمی» سخنگوی وزارت کشور افغانستان درباره جزئیات این حادثه گفت: این حادثه در صبح امروز در حین برگزاری مراسم شهید مزاری رخ داده و پس از وقوع این حمله ، بلافاصله نیروهای امنیتی در محل حادثه حضور پیدا کردند و در حال حاضر منطقه در کنترل نظامیان افغان است. 

مقامات ارشد افغانستان از جمله «عبدالله عبدالله» رئیس اجرائیه افغانستان نیز در این مراسم حضور دارند و تیراندازی در این مراسم همچنان ادامه دارد. 

سخنگوی وزارت کشور تاکید کرد: مقامات ارشد دولتی از منطقه درگیری خارج شده و در سلامت کامل هستند. 

تیراندازی در افغانستان1

در همین حال،‌ منابع نزدیک به عبدالله اعلام کردند که در این حادثه به وی آسیبی وارد نشده و در حال حاضر رئیس اجرائیه افغانستان از این مراسم خارج شده و به مکان امنی منتقل شده است. 

شاهدان عینی می‌گویند که مهاجمان در یک ساختمان نیمه کاره در نزدیک مراسم با نیروهای امنیتی درگیر بوده و به سوی مراسم تیراندازی می‌کنند.

این حمله هنگامی رخ داد که کریم خلیلی،‌ رئیس شورای عالی صلح افغانستان در هنگام سخنرانی بود. 

طالبان اعلام کرد که نقشی در این حادثه نداشته است. 

به گفته «ذبیح الله مجاهد» سخنگوی طالبان درباره حمله امروز به مراسم شهید مزاری در کابل گفت: اعضای این گروه نقشی در این حادثه ندارند. 

از سوی دیگر، مقامات وزارت کشور افغانستان اعلام کردند که تاکنون 18 نفر زخمی به بیمارستان‌های مختلف کابل اعزام شدند. 

در همین راستا،‌ منابعی در بیمارستان «محمد جناح کابل» می گویند تاکنون در این حادثه 23 نفر کشته و 33 تن دیگر زخمی شدند. 

اشرف غنی  رئیس جمهور افغانستان نیز ضمن محکوم کردن این حادثه گفت: با عبدالله عبدالله و کریم خلیلی،‌ رئیس سابق شورای صلح از طریق تلفنی گفتگو کرده و آنها در سلامت کامل هستند.


این حمله در حالی صورت می‌گیرد که آمریکا و طالبان اوائل هفته جاری توافق صلح برای پایان جنگ در افغانستان امضا کردند و اعلام شد که خشونت در این کشور کاهش خواهد یافت،‌ اما بسیاری از کارشناسان اعتقاد دارند که این توافق قادر نیست امنیت را تامین کند.  

تاکنون کسی مسئولیت این حادثه را برعهده نگرفته است. 

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها